Spawanie i zgrzewanieTworzywa sztuczne mogą być łączone ze sobą na różne sposoby. Istnieje wiele metod pozwalających na trwałe połączenie tego typu materiałów. Ze względu na swoją specyfikę i właściwości takie tworzywa są świetnym przedmiotem do konstrukcji. Nie mają dużych wymagań, są trwałe i przede wszystkim nie ponosi się dużych kosztów przy ich produkcji, dlatego są wykorzystywane powszechnie w przemyśle. Jakie mamy zatem sposoby łączenia do dyspozycji? Informacje znajdziesz w tym artykule.

Spawanie tworzywa drutem

Techniki spawania mają zastosowanie nie tylko w przypadku metali. Tworzywa sztuczne również z powodzeniem mogą być łączone dzięki tej metodzie. Przede wszystkim spawanie przyda się, w przypadki grubych materiałów i  ich dobrym połączeniu. Możemy wyróżnić dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest spawanie drutem-prętem, czyli za pomocą elementu wykonanego z tego samego materiału co tworzywa, które można zespawać ze sobą. Wykorzystuje się do tego dyszę spawalniczą, która znacząco przyspiesza ten proces. Dopuszczalne jest również spawanie wahadłowe. Jest jednak ono znacznie wolniejsze.

Spawanie ekstruzyjne

Druga metoda spawania tworzyw sztucznych jest znacznie bardziej efektywna. Dzięki spawaniu ekspresyjnemu można wykonać grubsze spawy w jednym przejściu. Z tego względu ta metoda jest częściej wykorzystywana w zakładach przemysłowych. Wykorzystuje się do tego but spawalniczy. To narzędzie pozwala na odpowiednie ułożenie spoiny do wymaganego rozmiaru. Najpierw jednak materiał, który ma być zespawany, podgrzewa się. Wcześniej wymieniony but spawalniczy uplastycznia nasze tworzywo i układa do odpowiednich rozmiarów. W ten sposób można otrzymać gotowe i trwałe połączenie.

Czym jest zgrzewanie

Tworzywa sztuczne można połączyć także dzięki technice, jaką jest zgrzewanie. Sam proces ogólnie polega na nagrzaniu dwóch elementów, co nadaje im plastyczności oraz ich dociśnięciu. Kiedy materiały będą ochłodzone zostaną one trwale połączone. Wytrzymałość tego połączenia jest zależna od temperatury, do jakiej elementy zostały nagrzane, a także od czasu dociskania ich do siebie. Jeśli chodzi o rodzaje zgrzewania, możemy wyróżnić kilka z nich. Najpierw jednak trzeba je podzielić ze względu na sposób, w jaki doprowadzane jest ciepło – od zewnętrznej lub wewnętrznej strony materiałów. Ciepło można także wytworzyć wewnątrz tych elementów.

Kilka słów o typach zgrzewania

Zgrzewanie doczołowe to metoda mająca zastosowanie przede wszystkim przy łączeniu ze sobą rur. Ten typ zgrzewania wykonuje się na maszynie, która umożliwia połączenie płyt lub zwijanie cylindrów. Dzięki automatyzacji całego procesu i naniesieniu odpowiednich parametrów można mieć pewność, że materiał będzie dobrze połączony. To bardzo ważne, zwłaszcza przy tworzeniu połączeń rurociągowych. Jednym z rodzajów tego procesu jest też zgrzewanie elektrooporowe. Łączy się w tym przypadku dwa elementy za pomocą muf, czyli kształtek, które mają w sobie drut elektrooporowy.

Klejenie

Tworzywa sztuczne można łączyć także za pomocą klejenia – może być ono rozpuszczalnikowe, termotopliwe lub reaktywne. Jest to najprostsza ze wszystkich metod łączenia materiałów. Klejenie wiąże się z dwoma procesami – adhezji, która jest odpowiedzialna za trzymanie kleju i kohezji odpowiadającej za jego spójność. Kiedy klej zostanie utwardzony, zwiększa się moc tego drugiego zjawiska.

Teraz już wszystko jest jasne, jeśli chodzi o metody połączeń tworzyw sztucznych. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzecie, musicie nauczyć się robić to dobrze. Warto wiedzieć, że można znaleźć jeszcze wiele innych metod, ale te wymienione są najbardziej powszechne.