wózek widłowy podnosi ładunek

Chciałbyś poszerzyć swoje kwalifikacje lub zastanawiasz się nad zmianą kariery? Serdecznie zapraszamy na kurs operatora wózków widłowych do Ośrodka Doskonalenia Kadr ERGON. Jeśli w przyszłości chcesz znaleźć pracę w prosty sposób, zapisz się na nasz kurs. Zdobądź uprawnienia umożliwiające wykonywanie zawodu. Przy zapisie na nasz kurs nie jest wymagana wcześniejsza wiedza. Dajemy Ci możliwość poznania wszystkiego od podstaw, ale także udoskonalenia już istniejących wiadomości. Posiadamy wieloletnie doświadczenie na rynku szkoleniowym, zaufało nam tysiące osób. Nasz kurs zapewni Ci kompleksową wiedzę z zakresu obsługi wózków jezdniowych oraz widlaków, a także bezpieczeństwa pracy w zawodzie. Zapotrzebowanie na operatorów tych urządzeń stale rośnie, dlatego bez problemu znajdziesz pracę.

Operatorem wózka widłowego może zostać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, które pozwalają na ich użytkowanie zgodnie z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, dlatego zachęcamy do zapisania się na nasz kurs. Tylko u nas uzyskasz wszystkie niezbędne informacje teoretyczne oraz doświadczenie praktyczne na urządzeniach najczęściej wykorzystywanych w pracach transportu bliskiego. Dowiesz się także, jak dokonać wyboru odpowiedniego wózka do wymaganej pracy.  

Zakres kursu 

Nasz kurs na operatora wózków widłowych obejmuje m.in. omówienie budowy oraz różnych rodzajów urządzeń, czynności wykonywane przez operatora przed, podczas i po pracy, informacje na temat przewożenia ładunków, dozór techniczny, zasady wymiany butli gazowych, a także ćwiczenia praktyczne, które najlepiej przygotują Cię do pracy na nowym stanowisku.  

Kategorie uprawnień na wózki widłowe 

Uprawnienia na wózki widłowe wydajemy w dwóch kategoriach:  

  • wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem, 
  • wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem. 

Zastosowanie wózków widłowych

Wózki widłowe wykorzystywane są w celu transportowania ładunków potrzebnych dla wszystkich głównych gałęzi przemysłu na świecie – od sklepów spożywczych po duże przedsiębiorstwa produkcyjne. Na rynku istnieją różne rodzaje wózków widłowych, z których firmy mogą skorzystać. Ich klasyfikacja zależy od przeznaczenia, ciężaru, a także napędu. Każdy z nich posiada zasadniczą funkcję, którą jest przetransportowanie towaru z jednego miejsca na drugie oraz na różne wysokości bez konieczności używania ludzkich rąk, które ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji.

Rodzaje i właściwości wózków widłowych 

operator podczas pracy

Wózki widłowe spalinowe jako paliwo najczęściej wykorzystują olej napędowy (diesel), ale na rynku można również znaleźć wózki zasilane gazem LPG. Urządzenia tego typu możesz wykorzystać jedynie na otwartym terenie ze względu na znaczną emisję spalin do otoczenia. Wózki gazowe (LPG) stanowią ekonomiczną opcję w porównaniu z wózkami elektrycznymi. Jednak zalecane są tylko i wyłącznie do użytkowania zewnętrznego. Elektryczne wózki widłowe są także nazywane wózkami akumulatorowymi. Idealnie sprawdzą się one do użytku w halach i magazynach, ponieważ spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Doskonale radzą sobie też w małych przestrzeniach, gdyż są wygodne, ładowne oraz zwrotne. Ich silnik jest o wiele mniejszy niż w pozostałych rodzajach widlaków. Biorąc pod uwagę różnorodność wymaganych prac oraz ciężar przenoszonych towarów, możemy wyróżnić różne rodzaje wózków ze względu na: 

  •  rodzaj napędu – z napędem elektrycznym, spalinowym oraz ręcznym,  
  •  sposób kierowania – prowadzone przez operatora, wózki podestowe kierowane z podestu znajdującego się na wózku, zdalnie kierowane przez system automatyki, a także wózki z fotelem dla kierowcy.  

Wózki trójkołowe i czterokołowe, są zdecydowanie najbardziej stabilne oraz są przeznaczane do wykonywania większej ilości prac na magazynie. Wybierając odpowiedni wózek, powinieneś wziąć pod uwagę m.in.: jak często będzie on używany, jakie będzie spełniać funkcje w Twojej firmie, a także do jakich czynności będzie wykorzystywany.  

Budowa wózków widłowych 

urządzenie stoi w magazynie

W swojej konstrukcji wszystkie wózki posiadają takie same części. Najważniejszym elementem jest maszt do podnoszenia ładunków. Łącznie z płytą czołową, widłami oraz łańcuchem tworzy podstawowy układ podnoszenia. Każdy wózek widłowy posiada ramę, układ jezdny oraz hamulcowy, przeciwwagę, a także blok napędowy. Kierownica, dźwignia i pedały umożliwiają sprawne sterowanie pojazdem. W niektórych rodzajach znajduje się także osłona dachu, zwiększająca bezpieczeństwo operatora. Odpowiednio zamontowany maszt zapewnia możliwość bezpiecznego unoszenia ładunku na wymaganą wysokość. Dzięki niemu osoba eksploatująca wózek może w sprawny sposób unosić widły, na których umieszczone są ładunki lub palety. Nowoczesna technologia sprawiła, że proces ten został przyśpieszony, a praca związana ze składowaniem i kompletowaniem ładunków jest o wiele łatwiejsza, pozytywnie wpływając przy tym na wydajność transportu magazynowego, a także bliskiego.  

Jeśli chciałbyś zdobyć więcej cennych informacji na temat wózków widłowych, nasz ośrodek zapewni Ci pełną wiedzę z zakresu obsługi tych maszyn. Współpracujemy z najlepszymi instruktorami w swojej branży z indywidualnym podejściem do każdego kursanta. Dajemy Ci gwarancję, że nasze szkolenie ukończysz z odpowiednimi uprawnieniami. . 

Jakie warunki należy spełniać? 

Do zapisania się na zajęcia wystarczy mieć ukończone 18 lat, posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe oraz nie mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na tym stanowisku. 

Jaka jest cena szkolenia? 

Oferujemy atrakcyjne ceny i rabaty. W koszcie szkolenia zawarte są opłaty egzaminacyjne oraz zaświadczenie o odbyciu nauki. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony, gdzie mieści się szczegółowy cennik lub skontaktowania się z nami. Chętnie odpowiemy na wszelkie dodatkowe pytania. 

Gdzie odbywa się kurs? 

Nasza siedziba mieści się w Warszawie, gdzie w nowocześnie wyposażonych salach odbywają się nasze kursy, jednak szkolenia na operatorów wózków widłowych prowadzimy także w naszych oddziałach terenowych w innych miastach. Jeśli jesteś zainteresowany kształceniem grupowym, możemy dojechać do praktycznie każdego miejsca na terenie Polski. Zapraszamy do sprawdzenia dostępnych terminów lub skontaktowania się z nami w razie jakichkolwiek pytań lub w celu omówienia szczegółów realizacji zajęć.