Kurs na szelki budowlane
Praca przy budowie domów, biurowców, odnawianiu kamienic, która odbywa się na wysokości jest niezwykle niebezpieczna. Co roku w wyniku zaniedbań w obszarze zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy na placach budów, kilkadziesiąt osób ponosi śmierć w wyniku upadku z wysokości. Przyczyną niezmiennie jest niewłaściwe użycie lub brak środków ochrony zbiorowej, ochrony indywidualnej, brak nadzoru i niewłaściwe przeszkolenie w zakresie BHP. To na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków dotyczących ich organizacji. Pracownik powinien być skierowany na badania wysokościowe oraz mieć szkolenie BHP. Nieobowiązkowe, jednak niezmiernie przydatne są szkolenia ogólne z zakresu ochrony przed upadkiem, dlatego, aby bezpiecznie wykonywać prace na wysokości, każda osoba powinna je odbyć.
Szkolenia – Ochrona przed upadkiem
Szkolenia z zakresu ochrony przed upadkiem (jednocześnie kurs na szelki budowlane) są skierowane przede wszystkim do pracowników budowlanych, którzy wykonują prace na wysokości. Jednak taki kurs powinni przejść także między innymi montażyści reklam, kaskaderzy, konserwatorzy linii telekomunikacyjnych i energetycznych, ratownicy czy osoby zajmujące się myciem okien na wysokości. Na kursie pracownik zapozna się z następującymi tematami:
- zasady BHP,
- budowa i regulacja szelek bezpieczeństwa,
- użytkowanie uprzęży zgodnie z instrukcją oraz metodyka jej działania,
- indywidualna oraz zbiorowa asekuracja na konstrukcjach poziomych i pionowych,
- prawidłowy dobór sprzętu ochrony osobistej,
- techniki ratownicze,
- podstawowe przepisy prawne,
- bezpieczne wykonywanie prac na wysokościach,
- charakterystyka prac na wysokościach,
Szkolenia składają się z części teoretycznej oraz praktycznej (często w miejscu wyznaczonym przez klienta).
Ochrona indywidualna i zbiorowa w pracy na wysokościach
Zgodnie z Rozporządzeniem dotyczącym przepisów BHP, prace na wysokościach zaliczane są do szczególnie niebezpiecznych. Obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie odpowiedniego szkolenia dla swoich pracowników, którzy powinni mieć dodatkowo zapewnione zarówno środki ochrony zbiorowej, jak i indywidualnej. Do środków ochrony zbiorowej zalicza się przede wszystkim:
- Balustrady – składają się one z deski krawężnikowej (o wysokości 0,15 m) oraz poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 m. Przestrzeń pomiędzy deską a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem.
- Siatki bezpieczeństwa – produkowane są z polipropylenu albo poliestru i posiadają linę graniczną, za pomocą której siatka przymocowana jest do konstrukcji. Wyróżniamy siatki poziome (np. stosowane przy pracach na konstrukcjach hal) oraz pionowe (zabezpieczające krawędzie).
Jeżeli mówimy o ochronie własnej na budowie, to są to rzeczy noszone lub trzymane przez pracownika, w celu ochrony przed zagrożeniem. Środki te powinny być dobrane do zagrożenia, jakie może wystąpić, minimalizować niewygodę związana z ich używaniem, być dopasowane do siebie i stosowane zgodnie z instrukcją. Takim elementem są szelki bezpieczeństwa (inaczej uprzęże). Szelki bezpieczeństwa służą do powstrzymywania upadku z wysokości. Posiadają punkty (jeden lub dwa), które służą do przypięcia systemu amortyzującego. Pierwszy z nich umieszczony jest na plecach, a drugi w okolicach mostka. Uprzęże mają mocne klamry zaczepowe, pasy regulowane i mocowane na klatce piersiowej oraz udach. Są wykonane z taśm włókienniczych, połączonych ze sobą za pomocą szwów oraz metalowych elementów łączących tak, aby obejmowały ciało użytkownika. W czasie upadku podstawowym zadaniem uprzęży jest rozłożenie sił oddziaływujących na ciało człowieka oraz optymalizacja pozycji podczas spadania z wysokości. Nadają one również ciału odpowiednią pozycję w czasie powstrzymywania spadania i umożliwiają bezpieczne oraz możliwie wygodne oczekiwanie na pomoc.
Nasze Kursy
Na naszych szkoleniach z zakresu ochrony przed upadkiem dowiedzą się Państwo również o zasadach asekuracji, zapoznają się z wymaganiami normy EN 363 i czynnościach powypadkowych. Uczestnik kursu musi mieć ukończone 18 lat, aktualne badania, wykształcenie co najmniej podstawowe oraz dobrą kondycję psychofizyczną. Szkolenia z zakresu ochrony przed upadkiem:
Rodzaj szkolenia: | Podstawowe | Rozszerzone I stopnia | Rozszerzone II stopnia | Przypominające |
Dla kogo: | Dla pracowników wykonujących pracę na różnych obiektach na wysokości (np. dachach). | Dla osób, które pełnią funkcje ratownika oraz pracują na konstrukcjach, dachach. | Dla pracowników na dachach, konstrukcjach oraz osób, które pełnią funkcje ratownika, a także tych, które sporządzają dokumentację oraz sprawują nadzór nad pracownikami. | Dla pracowników, którzy przeszli szkolenie z zakresu ochrony przed upadkiem, a teraz ich celem jest przypomnienie lub też utrwalenie wiedzy z zakresu bezpiecznej pracy na wysokości. |
Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON prowadzi na bardzo wysokim poziomie kursy z zakresu ochrony przed upadkiem. Na rynku posiadamy długoletnie doświadczenie, a nasze metody nauczania są nowoczesne i z całą pewnością pozwolą na skuteczne przekazanie informacji kursantom. Zapraszamy do kontaktu, a udzielimy wszystkich niezbędnych informacji. Zapewniamy przystępne ceny, które zawsze ustalamy z Państwem indywidualnie. Dla większych, zorganizowanych grup oferujemy rabaty. Główna siedziba naszej firmy to Warszawa, ale działamy także w innych miastach.
Zachęcamy również do zapoznania się z szeroką gamą szkoleń, które posiadamy w swojej ofercie. Oferujemy między innymi szkolenia wstępne i okresowe BHP, szkolenia z pierwszej pomocy, kursy PPOŻ a także wiele kursów, do których potrzebne są uprawnienia UDT czy TDT (na przykład operatora wózków widłowych lub operatora podestów ruchomych masztowych).