wieżowiec z rusztowaniamiPraca przy budowie domów, biurowców, odnowie kamienic, która odbywa się na wysokości jest niezwykle niebezpieczna. Co roku w wyniku zaniedbań w obszarze zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy na placach budów, kilkadziesiąt osób ponosi śmierć w wyniku upadku z wysokości. Przyczyną niezmiennie jest niewłaściwe użycie lub brak środków ochrony zbiorowej, ochrony indywidualnej, brak nadzoru i niewłaściwe przeszkolenie w zakresie BHP. To na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków dotyczących ich organizacji. Pracownik powinien być skierowany na badania wysokościowe oraz mieć szkolenie BHP. Nieobowiązkowe, jednak niezmiernie przydatne są szkolenia ogólne z zakresu ochrony przed upadkiem. I aby bezpiecznie wykonywać prace na wysokości każda osoba powinna je odbyć.

Szkolenia – Ochrona przed upadkiem

Szkolenia z zakresu ochrony przed upadkiem (jednocześnie kursu na szelki budowlane) są skierowane przede wszystkim do pracowników budowlanych, którzy wykonują prace na wysokości. Jednak taki kurs powinny przejść między innymi montażyści reklam, kaskaderzy, konserwatorzy linii telekomunikacyjnych i energetycznych, ratownicy czy osoby zajmujące się myciem okien na wysokości.  Na kursie pracownik zapozna się z następującymi tematami:

 • Zasady BHP
 • Jak są zbudowane i jak się reguluje szelki bezpieczeństwa
 • Jak używać uprząż zgodnie z instrukcja oraz metoda jej działania
 • Asekuracja na konstrukcjach poziomych i pionowych. Indywidualna oraz zbiorowa
 • Jak dobrać sprzęt ochrony osobistej
 • Techniki ratownicze
 • Podstawowe przepisy prawa
 • Jak wykonywać bezpiecznie pracę na wysokości
 • Charakterystyka prac na wysokościach

Szkolenia Składają się z części teoretycznej oraz praktycznej (często na terenie budowy wyznaczonym przez klienta).

Ochrona indywidualna i zbiorowa w pracy na wysokości

Zgodnie z Rozporządzeniem dotyczącym przepisów BHP, prace na wysokościach zaliczane są do szczególnie niebezpiecznych. To na pracodawcy spoczywa bardzo wiele obowiązków dotyczących ich organizacji. Pracownik powinien mieć zapewnione zarówno środki ochrony zbiorowej jak i indywidualne. Do środków ochrony zbiorowej zalicza się:

 • Balustrady

Składa się ona z deski krawężnikowej (wysokość 0,15 m) oraz poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 m. Przestrzeń pomiędzy deską a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem.

 • Siatki bezpieczeństwa

Produkowane są z polipropylenu albo poliestru i posiadają linę graniczną, za pomocą, której siatka przymocowana jest do konstrukcji. Wyróżniamy siatki poziome (np. stosowane przy pracach na konstrukcjach hal) oraz pionowe (zabezpieczają krawędzie).

Jeżeli mówimy o ochronie własnej na budowie to są to rzeczy noszone lub trzymane przez pracownika, w celu ochrony przed zagrożeniem. Środki te powinny być dobrane do zagrożenia jakie może wystąpić, minimalizować niewygodę związana z ich używaniem, dopasowane do siebie i stosowane zgodnie z instrukcją.  Takim elementem są szelki bezpieczeństwa (inaczej uprzęże). Szelki bezpieczeństwa służą do powstrzymywania upadku z wysokości. Posiadają punkty (jeden lub dwa) które służą do przypięcia systemu amortyzującego. Pierwszy z nich umieszczony jest na plecach a drugi w okolicach mostka. Uprzęże mają mocne klamry zaczepowe, pasy regulowane i mocowane na klatce piersiowej oraz udach. Są wykonane z taśm włókienniczych, połączonych ze sobą za pomocą szwów oraz metalowych elementów łączących, tak, aby obejmowały ciało użytkownika. W czasie upadku podstawowym zadaniem uprzęży jest rozłożenie sił oddziaływujących na ciało człowieka oraz optymalizacja pozycji podczas spadania z wysokości. Również nadają one ciału odpowiednią pozycję w czasie powstrzymywania spadania i umożliwiają bezpieczne i w miarę jak najbardziej wygodne oczekiwanie na pomoc.

Nasze Kursy

Na naszych szkoleniach z zakresu ochrony przed upadkiem dowiedzą się Państwo również o zasadach asekuracji, zapoznają się z wymaganiami normy EN 363 i czynnościach powypadkowych. Uczestnik kursu musi mieć ukończone 18 lat, aktualne badania oraz dobrą kondycję psychofizyczną.

Szkolenia z zakresu ochrony przed upadkiem 
Rodzaj szkolenia:PodstawoweRozszerzone I stopniaRozszerzone II stopniaPrzypominające
Dla kogo:Dla pracowników wykonujących pracę na różnych obiektach na wysokości (np. dachach)Dla osób, które pełnią funkcje ratownika oraz pracują na konstrukcjach, dachachDla pracowników na dachach, konstrukcjach, oraz osób, które pełnią funkcje ratownika i też tych które sporządzają dokumentację oraz sprawują nadzór nad pracownikamidla pracowników, którzy przeszli szkolenie z zakresu ochrony przed upadkiem, a teraz ich celem jest przypomnienie lub też utrwalenie wiedzy z zakresu bezpiecznej pracy na wysokości
Czas trwania:1 dzień2 dni3 dni1 dzień

Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON prowadzi na bardzo wysokim poziome kursy z zakresu ochrony przed upadkiem.  Na rynku posiadamy długoletnie doświadczenie (ponad 15 lat), a nasze metody nauczania są nowoczesne i z całą pewnością pozwolą na skuteczne przekazanie informacji. Zapraszamy do kontaktu a udzielimy wszystkich niezbędnych informacji. Zapewniamy przystępne ceny, które zawsze ustalamy z Państwem indywidualnie. Dla większych, zorganizowanych grup oferujemy rabaty. Głowna siedziba naszej firmy to Warszawa, ale działamy także w innych miastach: Kraków, Bielsko-Biała i Katowice. W przypadku kursu zamkniętego, dojedziemy praktycznie wszędzie.

Zachęcamy również do zapoznania się z szeroką gamą szkoleń, które posiada w swojej ofercie ERGON. Oferujemy między innymi szkolenia wstępne i okresowe BHP, szkolenia z pierwszej pomocy, kursy PPOŻ a także wiele kursów, do których potrzebne są uprawnienia UDT czy TDT (na przykład operatora wózków widłowych lub operatora podestów ruchomych masztowych).