spawacz z palnikiem plazmowym

Kurs spawania

Na współczesnym rynku pracy wykwalifikowany pracownik jest wart bardzo wiele dla pracodawcy. Dlatego też, jeśli ktoś poszukuje zmian w swoim życiu zawodowym i chciałby znaleźć lepiej płatną bądź stabilniejszą pracę, zrobienie kursu poszerzającego kompetencje zawodowe o dodatkowe pozwolenia może być dobrym pomysłem. 

Bardzo atrakcyjnym wyborem w takich sytuacjach jest kurs spawacza. Zapewnia on odpowiednie pozwolenia, które zapewniają absolwentom kursu możliwość podjęcia pracy w dobrze płatnym i nadal pożądanym rynkowo zawodzie spawacza.  

Dlaczego kurs spawacza? 

Pozwolenia spawacza, nazywane również potocznie uprawnieniami sepowskimi, pozawalają na wykonywanie szeregu prac z zakresu cięcia oraz spawania metali przy użyciu różnych palników oraz spawarek. Dzięki nim można wykonywać szereg różnych prac spawalniczych takich jak cięcie gazowe czy spawanie plazmowe. Kursanci posiadający świadczenia kwalifikacyjne w zawodzie spawacza mogą obsługiwać i przeprowadzać konserwacje takich urządzeń jak palnik acetylenowo–tlenowy lub spawarki plazmowe. Dodatkowo osoba posiadająca uprawnienia spawacza oraz odpowiednie doświadczenie w pracy może dodatkowo prowadzić szkolenia w zakładzie pracy dla osób posiadających już wcześniejsze doświadczenie. 

Kurs spawacza dla siebie bądź reszty pracowników jest więc bardzo mądrą inwestycją. Poza atrakcyjnymi dochodami nabyte doświadczenie może ułatwić reszcie pracowników w firmie odnowienie pozwoleń spawacza. osoba posiadająca doświadczenie w pracach spawalniczych może przeszkalać resztę pracowników. Szkolenie w firmie ERGON zapewni każdemu potrzebne doświadczenie do pracy z narzędziami takimi jak palniki acetylenowo–tlenowe lub plazmowe w bezpieczny oraz sprawny sposób. 

Jakie rodzaje palników? 

Każda osoba, która ukończy kurs spawacza w firmie ERGON zyskuje uprawnienia do obsługi zestawu różnych spawarek oraz palników. Różnią się one od siebie nie tylko mocą oraz właściwościami, ale także pracami, do których są wykorzystywane. Dwa najpopularniejsze rodzaje palników oraz spawarek, na których używanie uprawnienia otrzymują absolwenci naszych kursów to: 

Palnik acetylenowo—tlenowy Działa na podstawie mieszanki gazu technicznego (acetylenu) z tlenem. Gaz bardzo szybko się nagrzewa i rozpala blachę do temperatury zapłonu. W trakcie pracy takim palnikiem cząstki metalu spalone w procesie zostają wyrzucone z blachy strumieniem powietrza pod dużym ciśnieniem. Wysoka temperatura jaką osiągnąć może acetylen podczas prac spawalniczych zapewnia szybki spaw. Palnik posiada również bardzo wysoką moc, przez co nadaje się idealnie do spawania bądź cięcia grubych blach, które mogłyby okazać się problematyczne dla palników innego rodzaju.  Przy cięciu palnikiem gazowym acetylenowo—tlenowym ze względu na obszar ciepła produkowany przez narzędzie spawanie powierzchni cieńszych niż 3 milimetry jest niemożliwe bez uszkodzeń powierzchni oraz innych skutków ubocznych. Dodatkowo przy korzystaniu z tego palnika powstaje dużo składników ubocznych takich jak dym czy odpryski, dlatego też palniki acetylenowo—tlenowe nie nadają się do pracy na mniejszych bądź cieńszych powierzchniach.  
Palnik plazmowy Narzędzia tego typu korzystają z tzw. Czwartego stanu skupienia, plazmy. Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury plazma przyjmuje konsystencje gazu łatwopalnego, który dodatkowo posiada ładunek elektryczny. W spawarce powstaje wtedy łuk elektryczny, który pozwala ciąć bądź spawać blachę. Palniki plazmowe posiadają wiele zalet. Główną z nich jest wydajność — palniki plazmowe potrafią bardzo szybko nagrzać się do temperatury potrzebnej do prac spawalniczych. Łuk elektryczny z palnika plazmowego zapewnia precyzje co pozwala na dokładne spawy i cięcie blachy. Z tego powodu dobrze nadaje się do pracy na cieńszych bądź mniejszych powierzchniach.  Niestety hałas oraz dym, które powstają przy pracy palnikiem plazmowym powodują, że praca spawarką bądź palnikiem plazmowym pod ziemią lub w zamkniętych pomieszczeniach może być niebezpieczna dla zdrowia.   

Kto może wziąć udział w szkoleniu? 

Osoby chętne poszerzyć swoje kompetencje zawodowe o pozwolenie na wykonywanie zawodu spawacza w firmie ERGON nie musza spełniać żadnych specjalistycznych warunków. Jedyne wymagania, jakie nasza firma stawia przed potencjalnymi kursantami to: 

  • Ukończone 18 lat, 
  • Wykształcenie przynajmniej podstawowe, 
  • Brak przeciwwskazań lekarskich do wykonywania zwodu spawacza. 

Jak widać nie trzeba spełniać żadnych wygórowanych wymagań, aby ukończyć kurs na spawacza w firmie ERGON. Czyni to go idealnym wyborem dla osób chętnych poszerzyć swoje kompetencje zawodowe oraz zwiększyć zarobki. 

Jak wygląda kurs w firmie ERGON?

człowiek podczas pracy

Podobnie jak inne szkolenia zawodowe oferowane przez firmę ERGON, kurs spawacza składa się z części teoretycznej, praktycznej oraz egzaminu. 

W części teoretycznej kursanci wysłuchują wykładu dotyczącego bezpiecznego wykonywania prac spawalniczych, technicznych detali sprzętu i tego jak zaczynać oraz kończyć pracę. Część zdalna kursu może odbywać się przez Internet lub na miejscu w naszych ośrodkach szkoleniowych.  

Podczas szkolenia praktycznego kursanci mają okazję przećwiczyć nabytą w części teoretycznej wiedzę. Korzystając ze sprzętu specjalnie dostosowanego do kursu spawacza uczestnicy mają możliwość wykonywać prace spawalnicze w kontrolowanym oraz bezpiecznym otoczeniu. Przygotowuje to ich na ostatnią część szkolenia. 

Kurs kończy się egzaminem zdawanym przed komisją UDT — Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin zawiera część teoretyczną (pisemną) oraz praktyczną. W części teoretycznej kursanci odpowiadają na pytania zamknięte oraz otwarte mające na celu sprawdzić ich wiedzę dotyczącą bezpiecznego wykonywania prac spawalniczych. Następnie zdają oni egzamin praktyczny, polegający na poprawnym wykonaniu przed komisją szeregu prac spawalniczych. Każda osoba, która zaliczy pozytywnie obie części kursu w firmie ERGON otrzymuje świadczenia kwalifikacyjne potrzebne do wykonywania zawodu spawacza. 

kurs spawania

Na skróty:

  • Spawanie światłowodów
  • Kurs cięcia palnikiem acetylenowo–tlenowym, plazmowym i elektrycznym
  • Kurs G1, G2, G3 – Warszawa i cała Polska
  • Kurs na uprawnienia na operatora sprężarek
  • Szkolenie palacza kotłów CO