Spawacz z palnikiem plazmowym

Na współczesnym rynku pracy wykwalifikowany pracownik jest wart bardzo wiele dla pracodawcy. Dlatego też, jeśli ktoś poszukuje zmian w swoim życiu zawodowym i chciałby znaleźć lepiej płatną bądź stabilniejszą pracę, zrobienie kursu poszerzającego kompetencje zawodowe o dodatkowe pozwolenia może być dobrym pomysłem.

Bardzo atrakcyjnym wyborem w takich sytuacjach jest kurs spawacza. Zapewnia on odpowiednie pozwolenia, które zapewniają absolwentom kursu możliwość podjęcia pracy w dobrze płatnym i nadal pożądanym rynkowo zawodzie spawacza.

Dlaczego kurs spawacza?

Pozwolenia spawacza, nazywane również potocznie uprawnieniami sepowskimi, pozawalają na wykonywanie szeregu prac z zakresu cięcia oraz spawania metali przy użyciu różnych palników oraz spawarek. Dzięki nim można wykonywać cięcie gazowe czy spawanie plazmowe. Posiadający kwalifikacje spawacza mogą przeprowadzać konserwacje urządzeń  spawalniczych i szkolenie zapewni każdemu potrzebną wiedzę niezbędną do pracy z narzędziami takimi jak palniki acetylenowo—tlenowe lub plazmowe w bezpieczny oraz sprawny sposób.

Jakie rodzaje palników?

Każda osoba, która ukończy kurs spawacza w firmie ERGON zyskuje uprawnienia do obsługi zestawu różnych spawarek oraz palników. Różnią się one od siebie nie tylko mocą oraz właściwościami, ale także pracami, do których są wykorzystywane. Dwa najpopularniejsze rodzaje palników oraz spawarek, na których używanie uprawnienia otrzymują absolwenci naszych kursów to:

Palnik acetylenowo—tlenowyDziała na podstawie mieszanki gazu technicznego (acetylenu) z tlenem. Gaz bardzo szybko się nagrzewa i rozpala blachę do temperatury zapłonu. W trakcie pracy takim palnikiem cząstki metalu spalone w procesie zostają wyrzucone z blachy strumieniem powietrza pod dużym ciśnieniem.Temperatura jaką może osiągnąć acetylen podczas prac spawalniczych zapewnia szybki spaw. Palnik posiada również bardzo wysoką moc,  co jest pomocne podczas spawania bądź cięcia grubych blach, które mogłyby okazać się problematyczne dla palników innego rodzaju.

Dodatkowo przy korzystaniu z tego palnika powstaje dużo składników ubocznych takich jak dym czy odpryski, dlatego też palniki acetylenowo—tlenowe nie nadają się do pracy na mniejszych bądź cieńszych powierzchniach.

Palnik plazmowyNarzędzia tego typu korzystają z tzw. Czwartego stanu skupienia, plazmy. Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury plazma przyjmuje konsystencje gazu łatwopalnego, który dodatkowo posiada ładunek elektryczny. W spawarce powstaje wtedy łuk elektryczny, który pozwala ciąć bądź spawać blachę.Palniki plazmowe posiadają wiele zalet. Główną z nich jest wydajność — palniki plazmowe potrafią bardzo szybko nagrzać się do temperatury potrzebnej do prac spawalniczych.

Łuk elektryczny z palnika plazmowego zapewnia precyzje co pozwala na precyzyjne spawy i cięcie blachy.

Hałas oraz dym, które powstają przy pracy palnikiem plazmowym powodują, że praca spawarką bądź palnikiem plazmowym w pomieszczeniach zamkniętych  może okazać się niebezpieczna dla zdrowia.

 

Kto może wziąć udział w szkoleniu?

Pracownik spawający palnikiem acetylenowo—tlenowymOsoby chętne poszerzyć swoje kompetencje zawodowe o pozwolenie na wykonywanie zawodu spawacza w firmie OSO nie musza spełniać żadnych specjalistycznych warunków. Jedyne wymagania, jakie nasza firma stawia przed potencjalnymi chętnymi to:

  • Ukończone 18 lat
  • Wykształcenie przynajmniej podstawowe
  • Brak przeciwwskazań lekarskich do wykonywania zwodu spawacza

Jak widać nie trzeba spełniać żadnych wygórowanych wymagań, aby odbyć szkolenie  na spawacza w firmie ERGON. Czyni to go idealnym wyborem dla osób chętnych poszerzyć swoje kompetencje zawodowe oraz zwiększyć zarobki.

Jak wygląda szkolenie w firmie ERGON?

Szkolenia zawodowe oferowane przez firmę ERGON składają się z części teoretycznej oraz praktycznej, Po odbyciu szkolenia uczestnicy w celu uzyskania certyfikatu muszą przystąpić do egzaminu.

W części teoretycznej uczestnicy wezmą udział w wykładzie   dotyczącym bezpiecznego wykonywania prac spawalniczych, technicznych detali sprzętu i tego jak zaczynać oraz kończyć pracę. Część zdalna może odbywać się przez Internet lub na miejscu w naszych ośrodkach szkoleniowych.

Podczas szkolenia praktycznego uczestnicy mają okazję przećwiczyć nabytą w części teoretycznej wiedzę. Korzystając ze sprzętu specjalnie dostosowanego do kursu spawacza uczestnicy mają możliwość wykonywać prace spawalnicze w kontrolowanym oraz bezpiecznym otoczeniu. Przygotowuje to ich na ostatnią część szkolenia.

Całość kończy się egzaminem przed komisją UDT — Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin zawiera część teoretyczną (pisemną) oraz praktyczną. W części teoretycznej kursanci odpowiadają na pytania zamknięte oraz otwarte mające na celu sprawdzić ich wiedzę dotyczącą bezpiecznego wykonywania prac spawalniczych. Następnie zdają oni egzamin praktyczny, polegający na poprawnym wykonaniu przed komisją szeregu prac spawalniczych. Każda osoba, która zaliczy pozytywnie obie części egzaminu w firmie ERGON otrzymuje świadczenia kwalifikacyjne potrzebne do wykonywania zawodu spawacza.