Kurs na montera pomp ciepła
O kursie w ERGON
Bazując na wiedzy eksperckiej, już od wielu lat z powodzeniem szkolimy nowych specjalistów na rynku pracy. Nasz certyfikowany kurs na instalatora pomp ciepła pozwala przystąpić do egzaminu państwowego przed komisją powołaną przez UDT w celu zdobycia niezbędnych uprawnień.
Zakres szkolenie
Szkolenie przygotowuje do samodzielnej pracy i obejmuje takie zagadnienia z zakresu pomp ciepła jak:
- dobór,
- montaż,
- instalacja,
- serwis,
- regulacja,
- konserwacja,
- likwidacja pomp.
Szkolimy instalatorów pomp ciepła wiodących marek, m.in.
- Hewalex,
- LG,
- Blaupunkt,
- Panasonic,
- Heiztechnik,
- Viessmann,
- Nibe,
- Nowatermia,
- Dimplex,
- Atlantic,
- Daikin,
- Mitsubishi Electronic,
- Stiebel Eltron,
- Waterkotte,
- Gorenje.
Dlaczego warto zdobyć uprawnienia instalatora?
Coraz więcej gospodarstw domowych i przedsiębiorstw wybiera alternatywne metody ogrzewania. Pompy ciepła wykorzystywane są w głównej mierze do ogrzewania wody użytkowej, zasilania ciepłem budynków oraz nagrzewnic. Po zdaniu egzaminu przed komisją powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego uczestnicy otrzymują niezbędne uprawnienia, dzięki którym można podjąć pracę w zawodzie na stanowisku instalatora pomp ciepła.
Program szkolenia
Zakres organizowanego przez nas szkolenia obejmuje m.in. takie zagadnienia jak:
- podstawowe informacje o urządzeniu,
- aktualne regulacje prawne,
- budowa oraz funkcje pompy ciepła,
- moc pompy,
- zastosowanie pomp ciepła,
- zasady doboru instalacji,
- sprawdzenie szczelności,
- kielichowanie,
- czynności związane z montażem części chłodniczej i hydraulicznej,
- obsługa klucza dynamometrycznego,
- utrzymanie, konserwacja i modernizacja,
- dokonywanie pomiaru parametrów.
W naszym Ośrodku prowadzimy szkolenia otwarte przeznaczone dla każdego zainteresowanego kandydata oraz zamknięte, które kierowane jest do grup zorganizowanych. W ramach kursu zamkniętego oferujemy możliwość dojazdu do klienta.
Jak działa pompa ciepła?
Zadaniem pompy ciepłą jest pozyskiwanie energii termicznej ze źródeł ciepła dostępnych naturalnie, czyli np. z powietrza, wody czy gruntu. Sam sposób pracy pompy polega na wykorzystywaniu ładunku energii ze środowiska, jej wymiany oraz dalszego transportu, dzięki zastosowaniu czynnika roboczego.
Podstawowy schemat działania:
- pozyskiwanie ciepła,
- pobór ciepła z czynnika roboczego,
- wykorzystanie uzyskanego ciepła.
Pompy ciepła dzieli się na:
- powietrzne,
- wodne,
- gruntowe.
Poszczególne pompy ciepła różnią się od siebie sposobem, w jaki pozyskują ciepło i rodzajem czynnika, który jest używany do jego przekształcania. Najczęściej występującym czynnikiem jest R32 oraz bardziej ekologiczne – R290 i R744.
Zastosowanie pomp ciepła
Pompy ciepła stosowane są przede wszystkim do ogrzewania domostwa lub wody użytkowej. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość integracji z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami. Pompy ciepła jako alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, nieustannie zyskują na popularności. W obszarach miejskich i podmiejskich takie rozwiązanie jest najczęściej spotykane. Branża odnawialnych źródeł energii wciąż się rozwija, a rosnąca popularność tego rozwiązania skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych doradców i monterów.
Nasze pozostałe szkolenia
Prowadzimy również szkolenia na operatorów i konserwatorów urządzeń UDT oraz TDT. W naszej ofercie można znaleźć przede wszystkim kursy na:
- operatora wózków widłowych,
- konserwatora żurawi,
- obsługę suwnic,
- i wiele innych.
Zapraszamy do kontaktu! Nasi eksperci pozostają do Państwa dyspozycji.
Pytania i odpowiedzi
Czy szkolenie montera pomp ciepła daje uprawnienia do wykonywania zawodu?
Nie, nasze kursy przygotowują do zdania egzaminu państwowego i zdobycia uprawnień nadawanych przez komisję powołaną przez UDT.
Czego nauczę się na kursie?
Zagadnienia, które obejmują zajęcia dają szeroką wiedzę na temat doboru i montażu pomp ciepła, niezbędną na stanowisku instalatora tych urządzeń.
Co daje zdobycie uprawnień?
Podnosi kwalifikacje i atrakcyjność kandydata na rynku pracy, a także daje możliwość podniesienia zarobków oraz stabilność zawodową.