Co to jest lutowanie

Lutowanie twarde, lutowanie miękkieLutowanie pozwala nam na połączenie ze sobą metalowych elementów. Wykorzystuje się do tego tak zwane spoiwo, które możemy również nazwać lutoiwem bądź po prostu lutem. Lutowanie jest stosunkowo prostym procesem. Do jego wykonania wystarczy jedynie lutownica oraz wiedza z zakresu jej zastosowania oraz z obróbki metali. Materiał wykorzystywany do łączenia elementów ma fizykochemiczne właściwości takie same jak pierwiastki z grupy metali. Zapewnia to jednorodny wygląd spoiny po zakończonym procesie. Połączenia są jednak widoczne gołym okiem. Przypominają zgrubienia w miejscu łączenia elementów.

Do popularnych technik obróbki metali możemy zaliczyć również spawanie. Lutowanie w przeciwieństwie do spawania to proces, który pozwala na połączenie elementów nie naruszać ich struktury. Lutowanie wykonywane jest w temperaturze, która nie nadtopi czy nie uszkodzi łączonych ze sobą elementów. Temperatura, którą wytwarza lutownica musi być na tyle wysoka, by spoiwo stało się plastyczne. Jest ona nieco wyższa od tej potrzebnej do stopienia lutu, a jednocześnie na tyle niska, aby nie naruszyć łączonych ze sobą elementów.

Kurs lutowania

Kurs lutowania będzie doskonałym wyborem, aby nauczyć się o prawidłowego lutowania przy wykorzystaniu wiedzy w praktyce oraz wykonując ćwiczenia pod okiem doświadczonego instruktora. Podczas kursu dowiesz się np. jak wybrać najlepszą lutownicę.

Celem kursu jest uświadomienie jego uczestnikom, że nie wszystko muszą zrobić dobrze, zwłaszcza podczas lutowania ręcznego. Jak rozwiązywać problemy oraz ustalać co poszło nie tak i jak poprawić zaistniałe błędy. Podczas szkoleń dowiesz się jak prawidłowo lutować oraz otrzymasz profesjonalne wskazówki, które pozwolą ci na lutowanie na wysokim poziomie.

Kurs lutowania został opracowany w celu zdobycia przez jego uczestników umiejętności wytwarzania lutów, które będą spełniały wymagania standardów wydajności w konkretnej branży.

Kurs lutowania podzielony jest na:
  • Przygotowanie
  • Cynowanie
  • Lutowanie

Są to kroki, które pomogą ci w profesjonalnym, idealnym lutowaniu. Opanowanie powyższych kroków pozwoli ci zostać profesjonalistą. W trakcie kursu otrzymasz również wskazówki, dzięki którym unikniesz błędów oraz będziesz w stanie określić czas lutowania.

Jakie rodzaje lutowania możemy wyróżnić

Lutowanie możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • Lutowanie miękkie – temperatura poniżej 450 °C
  • Lutowanie twarde – temperatura powyżej 450 °C

Rodzaje lutowaniaMetody te różni temperatura wykorzystywana podczas pracy. Temperatura lutowania zależy od lutoiwa, które będziemy wykorzystywać. Optymalna temperatura, która pozwoli na prawidłowe lutowanie to około 30 do 50 °C wyższa od temperatury, w jakiej topnieje spoiwo. Pozwala nam to na zobaczenie związku pomiędzy rodzajem lutowania a topliwością spoiwa.

Do lutowania miękkiego wykorzystamy luty, których temperatura topnienia wynosi około 400 °C. Lutowanie to wykorzystywane jest do łączenia delikatniejszych metali.

Do lutowania twardego natomiast użyjemy metali średniotopliwych. Będzie ono dobrym wyborem w przypadku bardziej wytrzymałych elementów.

Lutowanie miękkie

To metoda, która często wykorzystywana jest w gospodarstwach domowych. Proces jest stosunkowo prosty i w niskiej temperaturze. Nie powinno to sprawić osobie wykonującej trudności. Dzięki tej metodzie z łatwością zrobimy to sami przy pomocy najprostszej lutownicy.

Lut miękki będzie odpowiednim wyborem do łączenia elementów z stali, miedzi, mosiądzu czy cynku. Za jego pomocą połączymy również części ze stopów metali, które zostały wymienione wcześniej. Dzięki temu nasze spojenie będzie dokładne oraz jednorodne. Gotowe luty miękkie możemy dostać w kilku postaciach. Znajdziemy druciki, pałeczki czy nawet proszek.

Lutowanie twarde

W przeciwieństwie do lutowania miękkiego, do lutowania twardego najprostsza lutownica może okazać się niewystarczająca.  Wtedy będziemy potrzebować profesjonalnych narzędzi. Przydatne może okazać się również doświadczenie w fachu. Luty, których temperatura nie przekracza 450 °C możemy wykonać samodzielnie. Niektóre z metali wymagają jednak temperatury lutowania, która jest nawet pięciokrotnie wyższa. W skrajnych przypadkach możemy już mówić o lutowaniu przemysłowym. Jego wykonywaniem zajmują się specjaliści wykorzystując do niego profesjonalne narzędzia.

Najbardziej popularne luty twarde to mieszanki srebra. Dzięki nim możemy połączyć ze sobą większość metali. Te miedziano-fosforowe dobrze sprawdzą się przy łączeniu elementów z mosiądzu  miedzi czy brązu. W przypadku lutowania stali nierdzewnej sprawdzi się spoiwo niklowe. Używając spoiwo miedziane możemy połączyć części ze stali, stopów mosiądzu z cyną.

Lutowanie twarde możemy zastosować w łączeniu miedzianych rur. Możemy je wykorzystać również w motoryzacji czy też chłodnictwie.

Przygotowanie do lutowania

Zanim zaczniemy lutować musimy pamiętać o kilku rzeczach. Powinniśmy odpowiednio dopasować ze sobą części, które będziemy lutować oraz zadbać o odstęp między nimi. Powinien on wynosić około 0,04 mm. Zachowanie właściwego dystansu daje nam pewność, że spoiwo dobrze wniknie do łączonych materiałów oraz całość będzie spójna. Aby proces lutowania przebiegł bez zbędnych komplikacji warto poświęcić uwagę rozszerzalności cieplnej elementów. Jest to ważne ponieważ parametr ten może być różny w zależności od rodzaju wykorzystanego metalu. Następnie pozostaje nam jedynie oczyszczenie materiałów oraz ich odtłuszczenie. Wszelkie ślady korozji, ślady po olejach czy farbach usuwamy przy pomocy specjalistycznych środków. Pominięcie tego kroku spowoduje, że topnik oraz spoiwo będą nierównomiernie rozprowadzone, a całość nie nagrzeje się do tej samej temperatury. Co gorsza może wtedy dojść do utlenienia się metalu podczas jego podgrzania.

Lutowanie

Kluczowe jest dobranie odpowiedniego topnika. Na rynku mamy dostępne luty zawierające w sobie tę substancję chemiczną. Dzięki topnikowi proces lutowania będzie skuteczniejszy. Następnie powinniśmy ustawić części, które będziemy ze sobą łączyć w sposób najwygodniejszy dla nas do lutowania. Dobrym rozwiązaniem  może okazać się umieszczenie elementów na podstawkach z materiałów, które nie będą przewodzić ciepła. Dobrze sprawdzą się te ceramiczne.

Proces lutowania powinien przebiegać w odpowiedniej temperaturze. Nagrzewamy tylko elementy, które będziemy lutować. W przypadku kiedy mamy do czynienia z większymi powierzchniami w celu ich podgrzania pomocny może okazać się np. palnik gazowy. W momencie kiedy topnik będzie jednolity, wiemy, że elementy nagrzały się równomiernie. Teraz wystarczy przyłożyć drucik lutu i przytrzymać do momentu stopienia. Pozwoli to na połączenie się ze sobą elementów. Jeżeli zabraknie nam topnika, nie panikujmy. Możemy go dołożyć w każdym momencie. Jest to nawet lepszym rozwiązaniem, wtedy lut jest płynniejszy.

Co jeśli lutownie nie pójdzie po naszej myśli?

Po skończonym procesie należy oczyścić zlutowane połączenie. Jeszcze ciepłe elementy dobrze jest zanurzyć w ciepłej wodzie dzięki czemu nasz topnik się złuszczy. W celu usunięcia pozostałości spoiwa możemy użyć drucianej szczotki.

Jeśli chcesz nauczyć się lutowania oraz innych technik pod okiem specjalistów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy!