Szkolenie UDT na uprawnienia Skyjack – operator, konserwator podestów
Podesty ruchome
Podesty ruchome to urządzenia wolnobieżne i samojezdne znajdujące szerokie zastosowanie w realizacji szeregu prac zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Zapotrzebowanie na te maszyny w wielu branżach charakteryzuje się okresowością, gdyż podesty są wykorzystywane głównie do prac remontowych i inwentaryzacyjnych, czyli zadań wykonywanych według określonego planu. Powyższy aspekt sprawia, iż ich zakup nie zawsze musi być opłacalny, ponieważ są użytkowane zazwyczaj podczas konkretnych zleceń, natomiast nieustannie wymagają przestrzeni do przechowywania. Aby jednak pracować w zawodzie związanym z obsługą lub konserwacją tych urządzeń, niezbędne jest posiadanie specjalistycznych uprawnień.
Atuty podestów Skyjack
Niezawodność i doskonała jakość to cechy, które sprawiają, iż reputacja podnośników nożycowych Skyjack sytuuje się na rynku wysoko. Urządzenia tej marki są bardzo cenione oraz od lat sprzedawane na całym świecie. Nasz Ośrodek zajmuje się organizacją szkoleń na uprawnienia do obsługi i konserwacji maszyn m.in. powyższej marki.
Cel szkolenia
Oferowane przez nas szkolenie jest przeznaczone dla kandydatów, którzy pragną zdobyć kwalifikacje na konserwatorów i operatorów podestów ruchomych, niezbędne do pracy na lądzie czy morzu. Obowiązujący program został przez nas przygotowany zgodnie ze standardowymi wymogami, aby zapewnić uczestnikom kompleksową wiedzę merytoryczną niezbędną do podjęcia przyszłej pracy, a także najwyższą jakość kształcenia.
Zakres kursu na podesty Skyjack
Najważniejsze zagadnienia poruszane na szkoleniu z podestów ruchomych:
- próby i badania podestów ruchomych;
- sposób działania i budowa poszczególnych elementów podnośników nożycowych i koszowych;
- najważniejsze przepisy dotyczące eksploatacji podnośników;
- zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas pracy z podnośnikami na morzu i lądzie.
Merytoryczna część teoretyczna naszego kursu jest uzupełniona o doświadczenie praktyczne z wykorzystaniem omawianych maszyn.
Wymagania szkoleniowe
Aby przystąpić do szkolenia należy spełnić poniższe wymagania:
- posiadać wykształcenie na poziomie minimum podstawowym;
- posiadać wystawione przez lekarza medycyny pracy zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora lub konserwatora podestów ruchomych;
- mieć ukończony 18 rok życia.
Egzamin i certyfikat
Po ukończeniu szkolenia, w celu uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora lub konserwatora podestów ruchomych, kursant powinien przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego, organizowanego przez komisję powołaną przez UDT. Po zaliczeniu go z wynikiem pozytywnym, uczestnik, w formie elektronicznej, otrzymuje certyfikat uprawniający go do wykonywania zawodu. Istnieje także możliwość wystawienia plastikowej karty w formacie karty kredytowej (tzw. Hot Work) za dodatkową opłatą. Okres ważności tego dokumentu wynosi 5 lat. Jest on honorowany w krajach zrzeszonych w OMHEC, czyli przede wszystkim na terenach: Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Holandii.
Cenieni producenci podestów ruchomych
- Alp-Lift;
- Bocker;
- Lionlift;
- Omme;
- Snorkel;
- Steinweg;
- Aerial;
- Aichi;
- Basket;
- Bison;
- Bizzocchi;
- Bronto;
- BST;
- Cella;
- CTE;
- Custers;
- Denka;
- Dino Lift;
- Euro Access;
- Eurozoom;
- France Elevateur;
- Genie;
- Grove;
- GSL;
- GSR;
- Haulotte;
- Holland lift;
- Hunter;
- Isoli;
- Italmec;
- Iteco;
- JLG;
- Manitou;
- Marklift;
- Matilsa;
- Maxlift;
- MEC;
- Moog;
- Niftylift;
- Oil&Steel;
- Pagliero Multitel;
- Palazzani;
- Paus;
- RAM;
- Riffaud;
- Ruthmann;
- Simon;
- Sky High;
- Skyjack;
- Tecchio;
- Terex;
- Teupen;
- TKD;
- Topper;
- Toucan;
- UpRight;
- Versalift;
- Weber;
- Wumag.
Możliwości potencjalnego zatrudnienia
Operatorzy i konserwatorzy podestów ruchomych to specjaliści, którzy są szeroko poszukiwani na zagranicznych rynkach pracy. Będąc w posiadaniu uprawnień UDT można wykonywać prace instalacyjne, serwisowe, budowlane oraz konserwacyjne. Świadczenia uprawniające do obsługi podnośników koszowych i nożycowych zapewniają szerokie możliwości podjęcia dobrze płatnej pracy m.in. na platformach wiertniczych.
Boom lift, czyli podnośniki koszowe
Podnośniki koszowe, określane międzynarodowo boom lift, natomiast potocznie mianem tzw. zwyżki, są popularnym rodzajem podestów ruchomych samojezdnych. Składają się one z nierozłącznie zamontowanych na przyczepie samochodu ciężarowego kosza podnośnika (platformy roboczej) oraz wysięgnika. W zależności od konkretnego modelu maszyny te mogą różnić się od siebie maksymalnym obszarem roboczym, udźwigiem, liczbą osób mieszczących się w koszu, rodzajem napędu (spalinowy lub elektryczny) oraz masą całkowitą.
Zwyżki mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach, m.in. do:
- napraw i instalacji oświetlenia;
- montażu konstrukcji stalowych (magazynów, hal fabrycznych);
- prac budowlanych na dachu;
- elewacji budynków;
- czyszczenia ścian i szyb;
- pielęgnacji terenów zielonych;
- montażu reklam wielkoformatowych.
Scissor lift, czyli podnośniki nożycowe
Podnośniki nożycowe, określane międzynarodowo scissor lift, są urządzeniami zaliczanymi do kategorii podestów ruchomych wolnobieżnych. Tego typu maszyny, w zależności od parametrów danego modelu, mogą być wykorzystywane zarówno do prac wewnętrznych, jak również na zewnątrz budynków. Składają się one z wysięgnika imitującego nożyce, platformy roboczej oraz podwozia na kołach. Platforma, która potocznie nazywana jest koszem, służy przede wszystkim do transportu narzędzi i pracowników na miejsce wykonywanej pracy. Udźwig platformy jest określony w instrukcji użytkowej maszyny, natomiast zazwyczaj mieści się na niej kilka osób. Podnośniki nożycowe wyposażone są w napęd spalinowy, elektryczny lub hybrydowy.
Podesty nożycowe mogą posiadać różne układy podnoszenia takie jak:
- przegubowy;
- teleskopowy;
- mieszany, czyli przegubowo – teleskopowy.
Inne kursy dostępne w naszej ofercie
Nasz Ośrodek zajmuje się również organizacją kursów obsługi innych urządzeń UDT niż podesty ruchome, w tym m.in.:
- ładowarki teleskopowe;
- suwnice;
- układnice magazynowe;
- podnośniki koszowe i nożycowe;
- wózki widłowe;
- żurawie HDS.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Pytania i odpowiedzi
W jakich krajach oprócz Polski obowiązują uprawnienia na podesty ruchome?
Uprawnienia UDT na podesty ruchome są honorowane w krajach zrzeszonych w OMHEC, czyli na terenach: Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Holandii.
Czym wyróżniają się podnośniki Skyjack?
Urządzenia marki Skyjack są na rynku bardzo cenione ze względu na swoją niezawodność i doskonałą jakość. Skyjack to marka globalna, która od 1985 roku produkuje podnośniki w Kanadzie, Anglii i USA.