Rodzaje cięć i ich specyfika

 • spawacz w stroju ochronnym – kombinezonie, masce – trzymając palnik gazowyCięcie acetylenowo-tlenowe

Ten rodzaj cięcia znany jest jako cięcie gazowe lub ciecie tlenowe. To powszechnie stosowana metoda rozdzielania metali. Tę metodę najczęściej używa się do cięcia stali niestopowych oraz stali niskostopowych.

 • Cięcie plazmowe

Znane jako technika cięcia metalu, której istotą jest jego topienie i wyrzucanie ze szczeliny cięcia. Cały proces odbywa się za pomocą specjalnego, plazmowego łuku elektrycznego, działającego pod wpływem dużej energii kinetycznej.

 • Cięcie elektryczne

Ten rodzaj cięcia umożliwia uzyskanie lepszej jakości powierzchni cięcia oraz wzrostu wydajności pracy w stosunku do cięcia ręcznego. Dzięki wykorzystywaniu tlenu do cięcia konstrukcyjnych stali węglowych i niskostopowych.

 

Cięcie acetylenowo-tlenoweCięcie plazmoweCięcie elektryczne
Na czym polega?proces ten polega na rozgrzaniu materiału do temperatury zapłonu za pomocą płomienia, na następnie spaleniu i kolejnym wydmuchaniu płynnego metalu strumieniem tlenu pod ciśnieniem. Metoda pozwala na cięcie blach o grubości nawet do 30 cmmateriał poddawany obróbce topi się, a następnie zostaje wydmuchany ze szczeliny. Taki proces jest możliwy dzięki zastosowaniu technologii cięcia z wykorzystaniem wysokich temperatur w jądrze łuku plazmowego, a także wysokiej prędkości strumienia.

 

cięcie wykonuje się w dwóch kierunkach, prostopadle do podstawy lub pod kątem 0 ÷ 45°. Może być prowadzona ręcznie bezpośrednio po ciętym materiale, po prowadnicy szynowej, według kątownika lub za pomocą cyrkla. Jednak zaleca się jazdę do przodu

 

zdjęcie uśmiechniętego mechanika przy przecinaniu blachy palnikiemZastosowanie cięć

 • Cięcie acetylenowo-tlenowe – znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy potrzebne jest cięcie grubszych materiałów wykonanych ze zwykłej stali.
 • Cięcie plazmowe – najczęstszymi zastosowaniami cięcia plazmowego jest poddawanie obróbce materiałów przewodzących prąd, takich jak: aluminium, stal nierdzewna, stal czarna.
 • Cięcie elektryczne – do głównych zastosowań cięcie elektrycznego należy wycinanie części maszyn i elementów konstrukcji w zakładach wytwarzających konstrukcje stalowe oraz w warsztatach rzemieślniczych.

 

W jaki sposób zdobyć uprawnienia do cięcia palnikiem?

Myślisz o pracy związanej z cięciem za pomocą palnika? Zgodnie z prawem, aby wykonywać pracę związaną z cięciem, należy najpierw postarać się o uprawnienia, które są wydawane przez akredytowany ośrodek szkoleniowy.

 

Kto może brał udział w kursie o cięciach palnikami?

Nasz ośrodek ERGON zachęca do udziału w kursie wszystkich, którzy spełniają dwa niezbędne warunki:

UKOŃCZONY 18 ROK ŻYCIAWYKSZTAŁCENIE MINIMUM PODSTAWOWE

Nasz kurs ERGON pozwoli wszystkim uczestnikom odpowiednio przygotować się do podjęcia tego wymagającego stanowiska.

Czego dowiesz się na kursie?

Oprócz informacji z zakresu pierwszej pomocy, po kursie ERGON dowiesz się także wielu informacji z zakresu m.in.:

 • ogólnych przepisów,
 • przepisów o dozorze technicznym,
 • organizacji pracy przy palnikach,
 • wybranych wiadomościach z techniki cieplnej,
 • zasad pracy i specyfiki poszczególnych przepisów,
 • zasad BHP.

kilka rodzajów palników wraz z opisem elementów wyposażenia

Kim jesteśmy?

Od ponad 20 lat zajmujemy się świadczeniem kompleksowych usług szkoleniowych dla różnych grup zawodowych. Każdy znajdzie coś dla siebie! W naszej ofercie znajdują się między innymi szkolenia UDT, spawania, zgrzewania, lutowania, połączeń kołnierzowych, BHP, a także kursy dla specjalistów, monterów, operatorów i wiele innych.