reanimacja człowiekaKażdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy sam potrzebuje pomocy medycznej lub w pobliżu osoby, której taka pomoc musi być natychmiast udzielona. Takie zdarzenia mogą mieć miejsce wszędzie: podczas wakacyjnego wypoczynku nad morzem, jeziorem, w podróży samochodem czy też w miejscu pracy.

Według polskiego prawa, gdy jesteśmy świadkami sytuacji, w której poszkodowany znajduje się w stanie zagrożenia życia lub też doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to mamy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Jeżeli tego nie zrobimy, wiąże się to z karą pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli chodzi o udzielanie pierwszej pomocy w pracy, to obowiązujące zasady są zawarte w Kodeksie Pracy, a także w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. Zgodnie z art. 209 par 1 pkt. 2 Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek:

 • zapewnić wszystkie środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy; obowiązkiem jest wyposażenie przedsiębiorstwa w apteczkę; jeżeli zakład pracy jest miejscem, gdzie wykonywanie prac wiąże się z zagrożeniem wypadkowym oraz sama apteczka jest niewystarczająca – pracodawca powinien również stworzyć specjalny punkt medyczny do udzielania pierwszej pomocy,
 • wyznaczyć pracownika (bądź kilku pracowników) do udzielenia pierwszej pomocy.

Wszystkie działania, dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej w danym przedsiębiorstwie, muszą być dopasowane do profilu działalności firmy, ilości zatrudnianych pracowników oraz rodzaju zagrożeń.

Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy

W każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od tego, ile zatrudnia osób, obowiązują szkolenia BHP (Bezpieczeństwo i Higiena ’logo OSOPracy). Podczas tych kursów pracownicy zapoznają się między innymi z zasadami bezpieczeństwa, w tym elementami pierwszej pomocy. Dlatego też wielu pracodawców ma dylemat, czy to wystarczy. Część z nich jest zdania, że nie. Warto w takiej sytuacji zainwestować w dodatkowe szkolenia, aby pracownicy wyznaczeni do udzielania pierwszej pomocy, byli dobrze wyszkoleni w tym zakresie.

Firma ERGON – Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu profesjonalnych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nasze kursy ‘’Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia i zdrowia” mają formę zajęć zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Kursy wyróżniają się bardzo wysoką jakością kształcenia, a zdobyta na nich wiedza może okazać się niezmiernie przydatna nie tylko w pracy, ale i w życiu.

Wykwalifikowani szkoleniowcy nauczą Państwa jak radzić sobie w różnych przypadkach, gdy potrzeba jest natychmiastowa pomoc. Na szkoleniu zostanie przedstawiona wiedza, jak postępować w takich sytuacjach takich jak omdlenia, zawał serca, czy też porażenie piorunem.

Na część teoretyczną zajęć składają się zagadnienia:

 • Aspekty prawne
 • Numery ratunkowe oraz powiadamianie służb ratunkowych
 • Zasady ewakuacji osób poszkodowanych
 • Jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce wypadku
 • Postępowanie w przypadku urazów, takich jak: odmrożenie, złamanie, oparzenie, ciała obce w ranach, krwawienia, urazy klatki piersiowej, głowy, jamy brzusznej
 • Zagrożenie życia i zdrowia: zatrucie, atak epilepsji, zadławienie, porażenie piorunem lub prądem, omdlenie czy zawała serca
 • Sprawdzanie czynności życiowych u ofiar zdarzenia
 • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa: zasady jej prowadzenia zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci; prowadzenie masażu serca i sztucznego oddychania.

Część praktyczna naszego kursu zawiera:

 • Organizacja ewakuacji z uwzględnieniem selekcji osób poszkodowanych
 • Ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji
 • Zasady postępowania w sytuacjach: porażenia prądem, piorunem, wypadkach komunikacyjnych, tonięcia, zadławienia, epilepsji, uszkodzenia kręgosłupa, omdlenia i innych

Kursy pierwszej pomocy w Ośrodku Doskonalenia Kadr ERGON są skierowane do osób indywidualnych oraz organizacji, w tym pracodawców oraz ich pracowników. Ważne jest dla nas, by pokazać naszym kursantom zasady postepowania w przypadku, gdy osobą poszkodowaną jest osoba dorosła lub dziecko.

Podczas szkoleń nauczymy kursantów między innymi resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO). Polega ona na połączeniu różnych działań w celu przywrócenia czynności życiowych.

Poniższa tabela przedstawia zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej, odmienne w przypadku dziecka i osób dorosłych.

Niemowlęta i dzieciOsoby dorosłe
Ilość uciśnięć klatki piersiowej30 uciśnięć na głębokość około 1/3 wysokości klatki piersiowej.  W przypadku niemowląt uciskamy dwoma palcami.30 uciśnięć na głębokość około 5 cm. Naciskamy rękoma.
Ilość wdechówNa początku robimy 5 wdechów.2 dechy ratownicze po uciśnięciach.

apteczka

Po naszym praktycznymi i teoretycznym kursie będą Państwo czuli się znacznie pewniej i spokojniej w przypadku sytuacji kryzysowych. Mamy ponad 15 letnie doświadczenie w realizacji projektów szkoleniowych, wyszkolonych instruktorów, nowoczesne zaplecze – wyposażone w niezbędne akcesoria. Zapewniamy elastyczność – jesteśmy w stanie dopasować nasz kurs pierwszej pomocy do potrzeb zleceniodawcy i wzbogacić go o dodatkowe elementy dla konkretnych stanowisk pracy. Zatrudniamy ekspertów posiadających wieloletnie doświadczenie w swoim zawodzie. Dlatego właśnie, nasze szkolenia są prowadzone na wysokim poziomie.

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu – udzielimy wszystkich niezbędnych informacji. Zapewniamy przystępne ceny, które zawsze ustalamy indywidualnie oraz oferujemy rabaty dla większych grup. Prowadzimy kursy zarówno otwarte jak i zamknięte (dla grup zorganizowanych). Główna siedziba naszej firmy znajduje się w Warszawie, ale działamy też w innych miastach, takich jak: Kraków, Bielsko-Biała i Katowice. W przypadku grup zorganizowanych, jesteśmy w stanie zorganizować szkolenie w miejscu uzgodnionym z klientem.

Zachęcamy do wejścia na naszą stronę internetową i zapoznania się z szeroką gamą szkoleń, które posiada w swojej ofercie Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON. Oferujemy między innymi szkolenia BHP, ale także kursy dla operatorów podestów ruchomych, podnośników koszowych i wiele innych.