reanimacja człowieka

Jeżeli chodzi o udzielanie pierwszej pomocy w pracy, to obowiązujące zasady są zawarte w Kodeksie Pracy, a także w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. Zgodnie z art. 209 par 1 pkt. 2 Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek: 

  • zapewnić wszystkie środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy; obowiązkiem jest wyposażenie przedsiębiorstwa w apteczkę; jeżeli zakład pracy jest miejscem, gdzie wykonywanie prac wiąże się z zagrożeniem wypadkowym oraz sama apteczka jest niewystarczająca – pracodawca powinien również stworzyć specjalny punkt medyczny do udzielania pierwszej pomocy, 
  • wyznaczyć pracownika (bądź kilku pracowników) do udzielenia pierwszej pomocy.  

Wszystkie działania, dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej w danym przedsiębiorstwie, muszą być dopasowane do profilu działalności firmy, ilości zatrudnianych pracowników oraz rodzaju zagrożeń. 


Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy

logo ERGON

W każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od tego, ile zatrudnia osób, obowiązują szkolenia BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy). Podczas tych kursów pracownicy zapoznają się między innymi z zasadami bezpieczeństwa, w tym elementami pierwszej pomocy. Dlatego też wielu pracodawców ma dylemat, czy to wystarczy. Część z nich jest zdania, że nie. Warto w takiej sytuacji zainwestować w dodatkowe szkolenia, aby pracownicy wyznaczeni do udzielania pierwszej pomocy, byli dobrze wyszkoleni w tym zakresie. 

Firma ERGON ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu profesjonalnych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nasze kursy mają formę zajęć zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Kursy wyróżniają się bardzo wysoką jakością kształcenia, a zdobyta na nich wiedza może okazać się przydatna nie tylko w pracy, ale i w życiu. 

Wykwalifikowani szkoleniowcy nauczą Państwa, jak radzić sobie w różnych przypadkach, gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Na szkoleniu zostanie przedstawiona wiedza, jak postępować w sytuacjach takich jak omdlenia, zawał serca, czy też porażenie piorunem. 

Na część teoretyczną zajęć składają się zagadnienia: 

  • Aspekty prawne;  
  • Numery ratunkowe oraz powiadamianie służb ratunkowych; 
  • Zasady ewakuacji osób poszkodowanych; 
  • Jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce wypadku; 
  • Postępowanie w przypadku urazów, takich jak: odmrożenie, złamanie, oparzenie, ciała obce w ranach, krwawienia, urazy klatki piersiowej, głowy, jamy brzusznej; 
  • Zagrożenie życia i zdrowia: zatrucie, atak epilepsji, zadławienie, porażenie piorunem lub prądem, omdlenie czy zawała serca; 
  • Sprawdzanie czynności życiowych u ofiar zdarzenia; 
  • Resuscytacja krążeniowo–oddechowa: zasady jej prowadzenia zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci; prowadzenie masażu serca i sztucznego oddychania.  

Część praktyczna naszego kursu zawiera: 

  • Organizację ewakuacji z uwzględnieniem selekcji osób poszkodowanych; 
  • Ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji; 
  • Zasady postępowania w sytuacjach: porażenia prądem, piorunem, wypadkach komunikacyjnych, tonięcia, zadławienia, epilepsji, uszkodzenia kręgosłupa, omdlenia i innych. 

Kursy pierwszej pomocy w Ośrodku Szkolenia Operatorów są skierowane do osób indywidualnych oraz organizacji, w tym pracodawców oraz ich pracowników. Ważne jest dla nas, by pokazać naszym kursantom zasady postepowania w przypadku, gdy osobą poszkodowaną jest osoba dorosła lub dziecko. 

Podczas szkoleń nauczymy kursantów między innymi resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO) polegającej na połączeniu różnych działań w celu przywrócenia czynności życiowych.  

Poniższa tabela przedstawia zasady resuscytacji krążeniowo – oddechowej, odmienne w przypadku dziecka i osób dorosłych.  

 Niemowlęta i dzieci Osoby dorosłe 
Ilość uciśnięć klatki piersiowej 30 uciśnięć na głębokość około 1/3 wysokości klatki piersiowej.  W przypadku niemowląt uciskamy dwoma palcami. 30 uciśnięć na głębokość około 5 cm. Naciskamy rękoma. 
Ilość wdechów Na początku robimy 5 wdechów. 2 dechy ratownicze po uciśnięciach. 
apteczka

Po naszym praktycznymi i teoretycznym kursie będą Państwo czuli się znacznie pewniej i spokojniej w przypadku sytuacji kryzysowych. Mamy ponad 15 – letnie doświadczenie w realizacji projektów szkoleniowych, wyszkolonych instruktorów, nowoczesne zaplecze – wyposażone w niezbędne akcesoria.  

Zapewniamy elastyczność – jesteśmy w stanie dopasować nasz kurs pierwszej pomocy do potrzeb zleceniodawcy i wzbogacić go o dodatkowe elementy dla konkretnych stanowisk pracy. Zatrudniamy ekspertów posiadających wieloletnie doświadczenie w swoim zawodzie. Dlatego właśnie, nasze szkolenia są prowadzone na wysokim poziomie. 

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu – udzielimy wszystkich niezbędnych informacji. Zapewniamy przystępne ceny, które zawsze ustalamy indywidualnie oraz oferujemy rabaty dla większych grup. Prowadzimy kursy zarówno otwarte, jak i zamknięte (dla grup zorganizowanych). Główna siedziba naszej firmy znajduje się w Warszawie, ale działamy też w innych miastach, takich jak: Kraków, Bielsko-Biała, Poznań, Wrocław czy Katowice. W przypadku grup zorganizowanych, jesteśmy w stanie zorganizować szkolenie w miejscu uzgodnionym z klientem.  

Zachęcamy do wejścia na naszą stronę internetową i zapoznania się z szeroką gamą szkoleń, które posiada w swojej ofercie Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON. Oferujemy między innymi szkolenia BHP, ale także kursy dla operatorów podestów ruchomych, podnośników koszowych i wiele innych. 

szkolenie z pierwszej pomocy

Na skróty:

  • Szkolenie przeciwpożarowe dla pracowników
  • Szkolenie BHP dla osób wykonujących prace niebezpieczne
  • Szkolenie okresowe pracowników służby BHP i osób wykonujących zadania tej służby
  • Szkolenia BHP – zakres instruktaży stanowiskowych
  • Szkolenia BHP i PPOŻ dla firm