Skorzystaj z naszego szkolenia w Ośrodku Doskonalenia Kadr ERGON, by poczuć się pewniej na rynku pracy. Uczestnictwo w kursie ERGON umożliwi Ci zdobycie kwalifikacji oraz przygotowanie do egzaminu państwowego przed komisją powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego. Szkolenia z obsługi dźwigów realizowane są na mocy Ustawy z dnia 21 grudnia 2000 roku o dozorze technicznym. Przeprowadza się je zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 roku. Kurs ERGON prowadzony jest w zakresie: 

  • dźwigi budowlane (obsługa dźwigów budowlanych towarowych i towarowo–osobowych oraz wyciągów towarowych), 
  • prawo do obsługi dźwigów towarowo–obsługowych ze sterowaniem wewnętrznym i szpitalnych (dźwigi towarowo–obsługowe ze sterowaniem wewnętrznym oraz dźwigi szpitalne nieposiadające kontroli obciążenia kabiny). 

Szkolenie zapewnia przygotowanie uczestników do bezpiecznej obsługi wind budowlanych. Nasi prowadzący dysponują odpowiednimi kwalifikacjami i kładą szczególny nacisk na umiejętności praktyczne. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem już od wielu lat. Dzięki nam możesz zdobyć uprawnienia do obsługi dźwigów budowlanych oraz dźwigów towarowo-osobowych ze sterowaniem wewnętrznym i szpitalnych.   

wyciąg towarowy

Cel szkolenia 

Celem oferowanego przez nas szkolenia jest zdanie przez jego uczestników egzaminu państwowego i zdobycie kwalifikacji operatora dźwigów budowlanych, wind towarowo-osobowych, a także wyciągów. Kurs przeznaczony jest dla osób zatrudnionych w zakładach realizujących transport pionowy z użyciem wind towarowych oraz towarowo–osobowych. Kandydaci na maszynistów dźwigów zapoznają się z: 

  • szczegółową budową dźwigu, 
  • zasadami obsługi, 
  • obowiązkami dźwigowego, 
  • przyczynami i skutkami awarii, 
  • przepisami dozoru technicznego, 
  • metodami konserwacji wind towarowych, 
  • przepisami BHP. 

Od daty pozytywnie zdanego egzaminu, pracę na tym stanowisku można wykonywać przez 10 lat. Istnieje możliwość wydłużenia uprawnień, jednak wniosek o przedłużenie ważności zaświadczenia trzeba złożyć już 3 miesiące przed terminem.   

Korzyści płynące z posiadania kwalifikacji operatora dźwigów 

Nieodłącznym elementem każdej budowy są windy towarowe, do których obsługi potrzebny jest pracownik z odpowiednimi kwalifikacjami. Osoba ta zajmuje się sterowaniem windą, a do jej obowiązków należy między innymi przestrzeganie maksymalnego możliwego obciążenia urządzenia (udźwigu), sprawdzanie stanu technicznego, a także przewożenie ładunków w odpowiedni sposób. Osoby posiadające uprawnienia zyskują znacznie więcej możliwości zatrudnienia w branży budowlanej. 

Zastosowanie i kwalifikacja dźwigów budowlanych, towarowych i wyciągów 

Za sprawą prostej i solidnej konstrukcji wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu. Dźwigi towarowe używane są do transportu ładunków pomiędzy kondygnacjami w halach produkcyjnych i magazynowych, a także stosowane są na placach budowy do przenoszenia materiałów budowlanych. Ze względu na właściwości użytkowe i restrykcyjne ograniczenia techniczne w projektowaniu, wynikające z dbałości o bezpieczeństwo, objęte są przepisami nie tylko dyrektywy maszynowej, ale też dyrektywy dźwigowej.   

urządzenie na budowie

Typy maszyn dźwigowych 

Dźwigi można klasyfikować ze względu na zastosowany napęd, przeznaczenie oraz rodzaj budynku, w którym można je zamontować. Biorąc pod uwagę to, co będzie przewożone, wyróżniamy windy osobowe, osobowo-towarowe oraz towarowe. Dźwigi stosowane w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej zarezerwowane do przewozu osób to windy osobowe. Dźwigi towarowe możemy podzielić na małe oraz te, w których osoby nie mają  prawa wstępu do kabiny. Windy osobowo-towarowe są większe, często wykorzystuje się je w przemyśle do tranzytu masywnych ładunków, umożliwiają wprowadzenie nawet całego wózka widłowego wraz z towarem. Ich maszynownia zlokalizowana jest zazwyczaj na parterze obok szybu. Wyciągi towarowe to rodzaj dźwigu, który możemy zauważyć przechodząc obok budowy – swoją konstrukcją przypominają drabinę, a zbudowane są z przesuwanej po maszcie platformy. 

Obowiązki operatora 

Pracownik eksploatujący dźwig musi dbać o właściwy stan techniczny maszyny oraz jej odpowiednią konserwację. Przed rozpoczęciem prac obsługujący powinien upewnić się, że urządzenie posiada zezwolenie UDT, a także wszystkie wymagane przeglądy konserwacyjne potwierdzone podpisem konserwatora. Do pozostałych obowiązków operatora należą: 

kurs operatora dźwigów budowlanych
  • praca zgodna z instrukcją, 
  • sprawdzanie stanu technicznego, 
  • właściwy montaż i konserwacja, 
  • dbanie o środki ochrony osobistej, 
  • wyznaczenie strefy niebezpiecznej, 
  • czuwanie nad obciążeniem platformy dźwigu, 
  • stabilne rozmieszczanie ładunków, 
  • dbanie o dostateczne doświetlenie w przypadku prac po zachodzie słońca, 
  • zabezpieczanie urządzenia przed dostępem osób trzecich. 

Proces budowy wymaga transportu ładunków i pracowników na wysokości w ograniczonym zasięgu. Działania te są możliwe dzięki stosowaniu urządzeń transportu bliskiego. Maszyny tego typu mogą stanowić zagrożenie, dlatego podlegają one kontrolom i odbiorom wykonywanym przez inspektorów UDT. Wszystkie urządzenia transportu bliskiego, w tym dźwigi budowlane, muszą posiadać dziennik konserwacji, w którym  zapisuje się informacje o wszystkich dokonanych czynności naprawczych i konserwacyjnych.     

Urządzenia Transportu BliskiegoForma dozoru technicznego – okresoweBadanie doraźneBadanie okresoweTermin przeglądów konserwacyjnych
Dźwigi budowlane towaroweograniczonyco dwa lataco 30 dni
Dźwigi budowlane towarowo–osobowepełnyco rokco 30 dni

Maszyny transportu bliskiego zaopatrzone w aparaty elektryczne muszą być poddawane pomiarom rezystancji nie rzadziej niż raz na dwa lata.   

Dlaczego warto szkolić się w ERGON? 

Oferowany przez nas kurs zapewnia teoretyczne i praktyczne przygotowanie do pracy w zawodzie operatora dźwignic bliskiego zasięgu. W trakcie szkolenia stawiamy na kompleksowe podnoszenie kwalifikacji naszych kursantów. Ukończenie naszego szkolenia zapewni niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego i bezpiecznego operowania dźwigiem budowlanym, towarowym, towarowo–osobowym oraz wyciągiem. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących naszej oferty, zachęcamy do kontaktu telefonicznego. 

Na skróty:

  • Kurs na uprawnienia konserwatora żurawi wieżowych
  • Kurs na operatora żurawia stacjonarnego
  • Szkolenia – podesty na pojazdach kolejowych
  • Szkolenia na żurawie pływające – zapraszamy przyszłych operatorów i konserwatorów
  • Kurs z wyciągów towarowych i wyciągów statków – jak zrobić?