kurs teoretyczny i praktyczny

Lutowania można nauczyć się na własną rękę. Nie jest to bowiem bardzo skomplikowana umiejętność. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że robimy to dobrze, powinniśmy podjąć się specjalnego kursu. Szkolenie powinny odbyć zwłaszcza osoby, które chcą zajmować się lutowaniem twardym, ponieważ wymaga ono zastosowania wysokich temperatur. Warto więc nauczyć się wszystkiego pod okiem wykwalifikowanej kadry, która odpowiednio przygotuje uczestników kursu do prawidłowego przeprowadzania tego procesu. Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON zapewnia solidne przeszkolenie w zakresie lutowania. 

Przebieg szkolenia 

Kurs na lutowanie twarde składa się z części teoretycznej przewidzianej w formie wykładu oraz części praktycznej. 

Zagadnienie Kategoria 
Fizyczne właściwości lutowania Teoria 
Przygotowanie materiałów do ich połączenia Teoria/Praktyka 
Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy Teoria 
Skłonność metali do lutowania, rodzaje spoiw i odpowiednie dozowanie Teoria 
Sprawdzenie trwałości zlutowanych połączeń Teoria/Praktyka 
Ćwiczenia z lutowania na stanowisku Praktyka 

Zarówno teoria, jak i praktyka są niezmiernie ważne i wzajemnie się uzupełniają w lutowaniu. Właśnie dlatego przygotowaliśmy program szkolenia w ten sposób. Dzięki temu nabywa się odpowiednie kompetencje i umiejętności potrzebne przy procesie lutowania. Potwierdza to zaświadczenie o przebyciu kursu, które wydajemy na samym końcu. 

Dla kogo przeznaczony jest kurs? 

Jeżeli masz zamiar pracować przy lutowaniu twardym, powinieneś zastanowić się nad odbyciem szkolenia z lutowania. Będzie ono bardzo przydatne, ponieważ ten rodzaj lutowania wymaga znajomości przepisów na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Przede wszystkim osoby zajmujące się zgrzewaniem rur czy sporządzaniem instalacji wentylacyjnych lub chłodniczych będą potrzebowały takiego kursu. Jeśli chcemy dopiero rozpocząć pracę na takich stanowiskach, pracodawcy znacznie przychylniej spojrzą na kogoś, kto odbył już szkolenie w tym zakresie. Do przystąpienia do kursu wymagane jest ukończenie osiemnastego roku życia. Osoby, które posiadają przeciwwskazania do wykonywania pracy, nie będą mogły podejść do szkolenia. Oprócz tego, trzeba mieć co najmniej podstawowe wykształcenie.  

Więcej szczegółów 

czyszczenie grota lutownicy

Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą i zastanawiasz się nad szkoleniem dla swoich pracowników czy zamierzasz pracować w firmie zajmującej się lutowaniem i pragniesz zwiększyć swoje szanse na dostanie się do niej – w obu przypadkach zalecamy zapisanie się na kurs w Ośrodku Doskonalenia Kadr ERGON. Jego forma może być otwarta, czyli dla każdego zainteresowanego poszerzeniem kompetencji albo zamknięta – możliwa, gdy szkolenie organizowane jest dla grupy zorganizowanej (np. z jednego zakładu pracy). Zapewniamy najwyższą jakość nauczania za sprawą wykwalifikowanych wykładowców oraz nowoczesnego sprzętu, którym dysponujemy. Z nami teoria nie jest monotonna – aktywizujemy naszych uczestników na różne sposoby, przez co lepiej zapamiętują przekazywane przez instruktorów informacje. Praktyczne ćwiczenia wykonujemy z opanowaniem i pełną dokładnością, aby jak najlepiej przełożyć wiadomości merytoryczne na doświadczenie. Wiemy, że ważnym kryterium przy wyborze kursu jest jego koszt. W naszym ośrodku jest on bardzo atrakcyjny – zwłaszcza dla większych grup zorganizowanych, dla których oferujemy zniżki. W cenie szkolenia udostępniamy zestaw materiałów szkoleniowych.  

Kilka słów na temat lutowania 

lutowanie w wysokich temperaturach

Przyjrzyjmy się teraz, czym jest sam proces lutowania. Mówi się, że jest to alternatywa dla spawania ze względu na to, że to nie zawsze istnieje możliwość, by było ono wykonane (np. na mniejszych powierzchniach). Lutowanie zapewnia trwałe połączenie dwóch metali poprzez spoiwo. Prawidłowe spojenie materiałów otrzymamy, gdy zostaną one należycie wyczyszczone z różnych smarów, brudu czy rdzy. Technikę lutowania stosuje się w wielu gałęziach przemysłu, choćby w telekomunikacji czy przemyśle elektronicznym. Znajdzie ona zastosowanie również w warsztacie samochodowym, a konkretniej – przy obróbkach blacharskich. Wyróżniamy lutowanie miękkie, czyli takie, które zachodzi w temperaturze do 450°C oraz twarde – ono z kolei ma miejsce w temperaturze do 900°C. Warto wiedzieć, że lutowane połączenia są wyjątkowo trwałe i posiadają właściwości pozwalające na przewodzenie prądu, dzięki czemu możliwe jest łączenie układów scalonych, które nie potrzebują wykorzystania spawania. 

Przebieg procesu lutowania 

Podczas lutowania dochodzi do procesu zwilżania, który dokonuje się na lutowanej powierzchni. Aby lutowina się utworzyła, musi być odpowiednia zwilżalność i rozpływność lutu. Ta pierwsza cecha określa, na ile lut zwilży nasz materiał, a ta druga – jak się rozpłynie po nim. Do procesu lutowania potrzebny jest także topnik, który redukuje występujące na powierzchni materiału tlenki oraz zapobiega ich utlenianiu. Co ważne, ta substancja może być już zawarta w lucie. Jeśli tak nie jest, konieczne jest dodanie topniku. Najważniejszym elementem lutownicy jest jej grot pokryty różnymi materiałami, który zapewnia odpowiednie połączenie naszych materiałów. Należy o niego dbać poprzez czyszczenie go wilgotną gąbką. Najczęstszym błędem jest oczyszczanie grota papierem ściernym – nigdy nie powinno się tak robić, ponieważ ten element zaczyna się niszczyć i staje się chropowaty. Grot powinien błyszczeć i być gładki. Chropowatości mogą przyczynić się do korodowania tego elementu lutownicy, w efekcie czego całe urządzenie będzie niezdatne do użytku. Warto więc o to zadbać, gdyż dzięki temu grot zachowa dłuższą żywotność.  

W celu zapisania się na kurs zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą naszego formularza kontaktowego dostępnego na naszej stronie internetowej. 

nauka lutowania

Na skróty:

  • Spawanie I Zgrzewanie
  • Wszystko, co powinieneś wiedzieć o lutowaniu
  • Spawanie światłowodów
  • Kurs cięcia palnikiem acetylenowo–tlenowym, plazmowym i elektrycznym
  • Chcesz poszerzyć kompetencje zawodowe?