Kurs teoretyczny i praktycznyLutowania można nauczyć się na własną rękę. Nie jest to bowiem bardzo skomplikowana umiejętność. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że robimy to dobrze, powinniśmy podjąć się kursu. Szkolenie powinni przebyć zwłaszcza ci, którzy chcą zajmować się lutowaniem twardym, ponieważ ono wymaga zastosowania wysokich temperatur. Warto więc nauczyć się wszystkiego pod okiem wykwalifikowanej kadry, która odpowiednio przygotuje do prawidłowego przeprowadzania tego procesu. Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON zapewnia solidne przeszkolenie w zakresie lutowania!

Przebieg szkolenia

Kurs na lutowanie twarde składa się z części teoretycznej przewidzianej w formie wykładu oraz części praktycznej.

ZagadnienieKategoria
Fizyczne właściwości lutowaniaTeoria
Przygotowanie materiałów do ich połączeniaTeoria/Praktyka
Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracyTeoria
Skłonność metali do lutowania, rodzaje spoiw i odpowiednie dozowanieTeoria
Sprawdzenie trwałości zlutowanych połączeńTeoria/Praktyka
Ćwiczenia z lutowania na stanowiskuPraktyka

 

Zarówno teoria, jak i praktyka są niezmiernie ważne i wzajemnie się uzupełniają w lutowaniu. Właśnie dlatego przygotowaliśmy program szkolenia właśnie w ten sposób. Dzięki temu nabywa się odpowiednie kompetencje i umiejętności potrzebne przy procesie lutowania. Potwierdza to zaświadczenie o przebyciu kursu, które wydajemy na samym końcu.

Dla kogo kurs?

Czyszczenie grota lutownicyJeżeli masz zamiar pracować przy lutowaniu twardym, powinieneś zastanowić się nad przebyciem szkolenia z lutowania. Będzie ono bardzo przydatne, ponieważ trzeba być zaznajomionym z przepisami na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. One stanowią podstawę bezpiecznego wykonywania takich czynności. Przede wszystkim osoby zajmujące się zgrzewaniem rur czy sporządzaniem instalacji wentylacyjnych lub chłodniczych będą potrzebowały takiego kursu. Jeśli chcemy dopiero rozpocząć pracę na takich stanowiskach, pracodawcy znacznie przychylniej będą patrzeć na kogoś, kto odbył już szkolenie w tym zakresie. Do przystąpienia do kursu wymagane jest ukończenie osiemnastego roku życia. Osoby, które posiadają przeciwwskazania do wykonywania pracy, nie będą mogły podejść do szkolenia. Oprócz tego, trzeba mieć co najmniej wykształcenie podstawowe. Są to naprawdę podstawowe kryteria, które większość chętnych na pewno spełni.

Więcej szczegółów

Jesteś pracodawcą i zastanawiasz się nad szkoleniem dla swoich pracowników? A może chcesz pracować w firmie zajmującej się lutowaniem i chcesz zwiększyć swoje szanse na dostanie się do niej? W obu przypadkach zalecamy zapisanie się na kurs w Ośrodku Doskonalenia Kadr ERGON. Jego forma może być otwarta, czyli dla każdego zainteresowanego poszerzeniem kompetencji albo zamknięta – możliwa, gdy szkolenie odbywa się dla grupy zorganizowanej, np. z jednego zakładu pracy. Zapewniamy najwyższą jakość nauczania dzięki wykwalifikowanym nauczycielom oraz nowoczesnemu sprzętowi, jakim dysponujemy. Z nami teoria nie jest nudna – aktywizujemy naszych uczestników na różne sposoby, przez co lepiej wszystko zapamiętują. Praktyczne ćwiczenia wykonujemy spokojnie i z opanowaniem. Wiemy, że ważnym kryterium przy wyborze kursu jest cena. Jest ona bardzo atrakcyjna – zwłaszcza dla większych grup zorganizowanych, bowiem mamy zniżki! W cenie szkolenia udostępniamy zestaw materiałów szkoleniowych. Zapewniamy także napoje w trakcie zajęć.

Kilka słów na temat lutowania

Lutowanie w wysokich temperaturachPrzyjrzyjmy się teraz, czym jest sam proces lutowania. Mówi się, że jest to alternatywa dla spawania ze względu na to, że to nie zawsze może być wykonane, np. na mniejszych powierzchniach. Lutowanie zapewnia trwałe połączenie dwóch metali poprzez spoiwo. Prawidłowe spojenie materiałów otrzymamy, gdy zostaną one należycie wyczyszczone z różnych smarów, brudu czy rdzy. Technikę lutowania stosuje się w wielu gałęziach przemysłu, choćby w telekomunikacji czy przemyśle elektronicznym. Znajdzie ona zastosowanie również w warsztacie samochodowym, a konkretniej – przy obróbkach blacharskich. Wyróżniamy lutowanie miękkie, czyli takie, które zachodzi w temperaturze do 450 stopni Celsjusza oraz twarde – ono z kolei ma miejsce w temperaturze do 900°C. Warto wiedzieć, że lutowane połączenia są wyjątkowo trwałe i posiadają właściwości pozwalające na przewodzenie prądu. Dzięki temu możliwe jest łączenie układów scalonych, które nie potrzebują wykorzystania spawania.

Przebieg procesu

Zobaczmy, jak wygląda lutowanie od podszewki. Podczas tego dochodzi do procesu zwilżania, który dokonuje się na lutowanej powierzchni. Aby lutowina się utworzyła, musi być odpowiednia zwilżalność i rozpływność lutu. Ta pierwsza cecha określa, na ile lut zwilży nasz materiał, a ta druga – jak się rozpłynie po nim. Do procesu lutowania potrzebny jest także topnik, który redukuje występujące na powierzchni materiału tlenki oraz zapobiega ich utlenianiu. Co ważne, ta substancja może być już zawarta w lucie . Jeśli tak nie jest, konieczne jest dodanie topniku. Zadbaj o grot

Najważniejszym elementem lutownicy jest jej grot. Jest on pokryty różnymi materiałami i zapewnia odpowiednie połączenie naszych materiałów. Należy o niego dbać poprzez czyszczenie go wilgotną gąbką. Najczęstszym błędem jest oczyszczanie grota papierem ściernym – nigdy nie powinno się tak robić! Wyjaśnienie tego jest proste – ten element zaczyna niszczeć i staje się chropowaty. Grot powinien błyszczeć i być gładki. Chropowatości mogą przyczynić się do korodowania tego elementu lutownicy i w efekcie, całe urządzenie będzie niezdatne do użytku. Warto więc zadbać o to, bo dzięki temu zachowa dłuższą żywotność.

Czy już się przekonałeś do kursu w Ośrodku Doskonalenia Kadr ERGON? Jeśli tak, zapisz się już dziś – zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą naszego formularza kontaktowego dostępnego na naszej stronie internetowej.