Opis kursu na obsługę sprężarki

Zostań operatorem sprężarek

Serdecznie zapraszamy na profesjonalny kurs obejmujący obsługę sprężarki. W naszych placówkach stawiamy na jakość najwyższej obsługi i specjalistyczne podejście, dzięki czemu z łatwością uzyskasz pożądane kwalifikacje zawodowe. W ramach procesu edukacji zawodowej naszym celem jest zapewnienie wyselekcjonowanych zajęć. Gwarantujemy zajęcia teoretyczne i praktyczne, na których można przyswoić kompetencje związane z dozorem oraz eksploatacją urządzeń.  

Zakres szkolenia i egzamin 

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy mają możliwość podejścia do egzaminu specjalistycznego przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez UDT. Jeżeli uzyskany wynik będzie pozytywny, otrzymamy certyfikat ważnyprzez  5 lat, po czym należy go odnowić. Każda osoba, która zdecyduje się wziąć udział w naszych zajęciach ze swobodą przyswoi nową wiedzę i nauczy się obsługi urządzeń takich jak: 

obsługa urządzenia
  • kompresory, 
  • ssawy, 
  • sprężarki, 
  • dmuchawy, 
  • instalacje sprężonego powietrza. 

Kto może wziąć udział w zajęciach? 

W szkoleniu może wziąć udział każda pełnoletnia osoba z wykształceniem minimum podstawowym, która uzyskała zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia. 

Cena szkolenia 

Prowadzimy kursy w bardzo satysfakcjonujących cenach. Aby poznać wszelkie koszty i dowiedzieć się więcej interesujących wiadomości, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. 

Kiedy i gdzie odbywają się szkolenia?  

Zajęcia odbywają się w naszych oddziałach na terenie całego kraju, jednak organizujemy również zajęcia zamknięte, przeznaczone dla grup zamkniętych z dojazdem do klienta. Kursy odbywają się zgodnie z aktualnymi informacjami na naszej stronie. Organizujemy również inne szkolenia, między innymi na podesty ruchome, suwnice, żurawie HDS, wózki widłowe bądź ładowarki teleskopowe. 

Charakterystyka sprężarek

Sprężarki to maszyny energetyczne służące do zwiększenia ciśnienia powietrza lub gazu, dzięki czemu znacząco usprawniają one ich dopływ. Wykorzystywane są na wysoką skalę w gospodarstwach domowych, przemyśle, technice oraz przewozie materiałów sypkich. Sprężarki stosowane w przemyśle służą między innymi do malowania, napędzania narzędzi bądź intensyfikowania ciśnienia w układach czy wprowadzania powietrza do opon samochodowych. Dodatkowo przydają się w przepompowywaniu gazu ziemnego lub załadunku silników spalinowych. Należy również pamiętać, że użytkowanie sprężarki przemysłowej wymaga dysponowania specjalistycznymi kwalifikacjami.  

Podział sprężarek 

Sprężarki możemy zhierarchizować ze względu na rozbieżne parametry. Zważywszy na rodzaj konstrukcji maszyny możemy je rozgospodarować na sprężarki przepływowe oraz wyporowe. Na przykład: 

Czym są sprężarki i kiedy się je stosuje?
  • sprężarka śrubowa rotacyjna – urządzenie wyporowe, przy pomocy dwóch wirników obracających się w rozbieżnych kierunkach odbywa się sprężanie; cyrkulacja powietrza i substraty smarne są od siebie niezależne, z racji tego maszyna jest bezolejowa: nie ma potrzeby częstej konserwacji, 
  • sprężarka tłokowa – potocznie nazywana sprężarką wyporową; urządzenie nabiera powietrze, które za pośrednictwem tłoku minimalizuje swoją obszerność i powiększa ciśnienie, 
  • sprężarka odśrodkowa – inaczej zwana sprężarką dynamiczną; maksymalizuje ciśnienie podnosząc prężność powietrza; znakomicie sprawdzi się w uwarunkowaniach, gdzie konieczne jest eksploatowanie z nienagannie klarownego powietrza; cyrkulacja powietrza i substraty smarne są od siebie niezależne, w konsekwencji tego maszyna nie potrzebuje oleju; nie ma konieczności częstego impregnowania. 

Ze względu na współzależność sprężania rozróżniamy: 

  • kompresory, 
  • wentylatory, 
  • dmuchawy. 

Uwzględniając mobilność możemy wyróżnić podział na: 

  • sprężarki stacjonarne, 
  • sprężarki mobilne. 

Biorąc pod uwagę rodzaj sprężanego czynnika wyróżniamy: 

  • sprężarki powietrzne, 
  • sprężarki gazowe. 

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest liczba stopni. Ze względu na nią sprężarki dzielimy na: 

  • jednostopniowe, 
  • dwustopniowe. 

Ostatnim, ale jakże ważnym parametrem jest rodzaj napędu. Można wyróżnić: 

  • sprężarki ręczne, 
  • sprężarki elektryczne. 

Układ chłodniczy sprężarki 

Podczas wykonywanej pracy sprężarka imituje sporo ciepła, dlatego niezastąpiony okazuje się w tej kwestii układ chłodniczy. Jednym z ważniejszych elementów jego konstrukcji jest pompa do wody. Wobec tego, nie dochodzi do przegrzania maszyny, a w konsekwencji – nawet do zatarcia napędu. 

Szerokie zastosowanie sprężarek 

Najczęściej stosowaną w pneumatyce sprężarką jest sprężarka powietrza na obraz kompresora. Zaletą tych sprężarek jest zapewnienie bezustannego przepływu sprężonego powietrza o równomiernej sile w całym systemie. Odpowiedzialne jest za to odpowiednie zasilenie, dzięki któremu sprężarka jest w stanie efektywnie spajać z jednym bądź wieloma zasobnikami ciśnieniowymi. Kompresory tego typu znajdą swoje zastosowanie na liniach produkcyjnych, stacjach paliw wulkanizacjach, zakładach lakierniczych, kolejnictwie czy też warsztatach naprawczych. 

W sklepach z łatwością można odnaleźć również sprężarki, które nadają się do użytku w warunkach domowych. Są to najmniejsze dostępne sprężarki na rynku. Najpopularniejszymi modelami są sprężarki tłokowe wyposażone w zespajane zbiorniki o znacząco niedużych gabarytach. Idealnie nadają się one do łatwego transportu. Stosowane są głównie do pompowania dmuchanych basenów, pontonów, kół lub piłek.  Nadadzą się również do użytkowania w formie akumulatorka zasilającego domowe narzędzia pneumatyczne, do których możemy zaliczyć m.in. szlifierki, wiertarki czy też wkrętarki. Wykorzystywane są także w pracach remontowych lub do oczyszczania innych maszyn. Bezproblemowo wydmuchają zabrudzenia z trudnodostępnych miejsc, Dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza malowanie ścian czy ogrodzeń znacząco się poprawi co polepszy jakość pracy.  

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.