Opis kursu na obsługę sprężarki.Sprężarka to maszyna energetyczna służąca do zwiększenia ciśnienia powietrza lub gazu, dzięki czemu znacząco usprawnia dopływ. Wykorzystywane są na wysoką skalę w gospodarstwach domowych, przemyśle, technice oraz przewozie materiałów sypkich. Sprężarki stosowane w przemyśle służą między innymi do malowania, napędzania narzędzi bądź intensyfikowania ciśnienia w układach czy wprowadzania powietrza do opon samochodowych. Dodatkowo przydają się w przepompowywaniu gazu ziemnego lub załadunku silników spalinowych. Należy również pamiętać, że użytkowanie sprężarki przemysłowej wymaga dysponowania specjalistycznymi kwalifikacjami. Możemy je zhierarchizować ze względu na rozbieżne parametry.

Zważywszy na rodzaj konstrukcji maszyny możemy rozgospodarować na sprężarki przepływowe oraz wyporowe. Na przykład:

 • sprężarka śrubowa rotacyjna- urządzenie wyporowe, przy pomocy dwóch wirników obracających się w rozbieżnych kierunkach odbywa się sprężanie; cyrkulacja powietrza i substraty smarne są od siebie niezależne, z racji tego maszyna jest bezolejowa: nie ma potrzeby częstej konserwacji;
 • sprężarka tłokowa- potocznie nazywana sprężarką wyporową; urządzenie nabiera powietrze, które za pośrednictwem tłoku minimalizuje swoją obszerność i powiększa ciśnienie;
 • sprężarka odśrodkowa- inaczej zwana sprężarką dynamiczną, maksymalizuje ciśnienie podnosząc prężność powietrza; znakomicie sprawdzi się w uwarunkowaniach, gdzie konieczne jest eksploatowanie z nienagannie klarownego powietrza; cyrkulacja powietrza i substraty smarne są od sienie niezależne, w konsekwencji tego maszyna nie potrzebuje oleju; nie ma konieczności częstego impregnowania.

Ze względu na współzależność sprężania rozróżniamy:

 • kompresory,
 • wentylatory,
 • dmuchawy

Uwzględniając mobilność możemy wyróżnić podział na:

 • sprężarki stacjonarne,
 • sprężarki mobilne.

Biorąc pod uwagę rodzaj sprężanego czynnika:

 • sprężarka powietrzna,
 • sprężarka gazowa.

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest liczba stopni. Dzielimy ja na:

 • jednostopniowe,
 • dwustopniowe

Ostatnim, ale jakże ważnym parametrem jest rodzaj napędu. Można wyróżnić:

 • sprężarkę ręczną,
 • sprężarkę elektryczną.

Podczas wykonywanej pracy sprężarka imituje sporo ciepła, w konsekwencji tego niezastąpiony jest układ chłodniczy. Jednym z ważniejszych jego elementów konstrukcji jest pompa do wody. Wobec tego nie dochodzi do przegrzania maszyny, a w konsekwencji nawet do zatarcia napędu.

Szerokie zastosowanie sprężarek.

Najczęściej stosowaną w pneumatyce sprężarką jest sprężarka powietrza na obraz kompresora. Zaletą tych sprężarek jest zapewnienie bezustannego przepływu sprężonego powietrza o równomiernej sile w całym systemie. Odpowiedzialne jest za to odpowiednie zasilenie, dzięki któremu jest w stanie efektywnie spajać z jednym bądź wieloma zasobnikami ciśnieniowymi. Kompresory tego typu znajdą swoje zastosowanie na liniach produkcyjnych, stacjach paliw wulkanizacjach, zakładach lakierniczych, kolejnictwie czy też warsztatach naprawczych. Z łatwością w sklepach można odnaleźć również sprężarki, które nadają się do użytku w warunkach domowych. Są to najmniejsze dostępne sprężarki na rynku. Najpopularniejszymi modelami są sprężarki tłokowe. Wyposażone w zespajane zbiorniki, znacząco niedużych gabarytach. Idealnie nadają się do łatwego transportu. Stosowane są głównie do pompowania dmuchanych basenów, pontonów, kół lub piłek. Również nadadzą się w formie akumulatorka zasilającego domowe narzędzia pneumatyczne do których możemy zaliczyć szlifierki, wiertarki czy też wkrętarki. Wykorzystywane są także w pracach remontowych lub oczyszczania innych maszyn. Bezproblemowo wydmuchają zabrudzenia z trudnodostępnych miejsc. A dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza malowanie ścian czy ogrodzeń znacząco poprawi i przyśpieszy jakość pracy.

Bazując na podanych wyżej informacjach możemy być przekonani, że dzięki spawarce jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Jednak należy sobie zadać pytanie co z uprawnieniami?

Szkolenia na sprężarki w Ośrodku Doskonalenia Kadr ERGON

Serdecznie zapraszamy na profesjonalny kurs obejmujący obsługę sprężarki. W naszych placówkach stawiamy na jakość najwyższej obsługi i specjalistyczne podejście dzięki czemu z łatwością uzyskasz pożądane kwalifikacje zawodowe.

W ramach procesu edukacji zawodowej naszym celem jest zapewnienie wyselekcjonowanych zajęć. Gwarantujemy zajęcia teoretyczne i praktyczne, na których można przyswoić kompetencje związane z dozorem oraz eksploatacją urządzeń. Po Czym są sprężarki i kiedy się je stosuje?zakończeniu szkolenia uczestnicy mają możliwość podejścia do egzaminu specjalistycznego przed komisją kwalifikacyjną. Jeżeli uzyskany wynik będzie pozytywny, otrzymany certyfikat ważny jest przez okres 5 lat, po czym należy go odnowić. Każda osoba ze swobodą przyswoi nową wiedzę i nauczy się obsługi urządzeń takich jak:

 • kompresory,
 • ssawy,
 • sprężarki,
 • dmuchawy,
 • instalacje sprężonego powietrza.

Kto może wziąć udział w zajęciach?

W szkoleniu może wziąć udział każda pełnoletnia osoba z wykształceniem minimalnym podstawowym.

Cena szkolenia:

Prowadzimy kursy w bardzo satysfakcjonujących cenach. Aby poznać wszelkie koszty i dowiedzieć się więcej interesujących wiadomości zapraszamy do kontaktu telefonicznego.Kiedy i gdzie odbywają się szkolenia?

Zajęcia odbywają się w naszych oddziałach na terenie całego kraju, jednak organizujemy również otwarte zajęcia dla grup zamkniętych z dojazdem do klienta. Kursy odbywają się zgodnie z aktualnymi informacjami na naszej stronie. Organizujemy również inne szkolenia między innymi na podesty ruchome, suwnice, żurawie HDS, wózki widłowe bądź ładowarki teleskopowe. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!