Wyposażone w dużą platformę roboczą podnośniki nożycowe można wykorzystywać w pracach budowlanych i remontowychOperatorzy zwyżek nożycowych, popularnych urządzeń – stanowisk do pracy na wysokości w ramach pionowego transportu osób i towarów na platformach, są często poszukiwani na rynku pracy. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z posiadaniem uprawnień, które w Polsce przyznaje Urząd Dozoru Technicznego. Do egzaminu na uprawnienia można przygotowywać się indywidualnie, jednak kandydaci na operatorów zwyżek najczęściej decydują się na udział w specjalistycznych szkoleniach. Pozwala im to zdobyć podstawy teoretyczne i uporządkować posiadaną już wiedzę. Udział w kursie obsługi podnośników nożycowych pozwala także poznać te urządzenia od strony praktycznej.

Podnośniki nożycowe – najważniejsze informacje

Urządzenia te są rodzajem podestów ruchomych – do tej kategorii należą także popularne podnośniki koszowe, czy mniej znane podesty masztowe, wiszące lub tzw. pająki podczepiane pod samochód.

Tym, co wyróżnia podnośniki nożycowe na tle innych podestów ruchomych, jest:

  • Duża platforma może mieć długość około 4 metrów. Platforma może pomieścić kilka osób jednocześnie, udźwig i ilość osób oraz materiałów określa producent.
  • Wysięgnik o charakterystycznym kształcie, składający się jak nożyce. Rozłożony wysięgnik podnosi platformę na wysokość nawet kilkunastu metrów.
  • Tzw. podnośniki można dzielić na różne układy podnoszenia: nożycowy, teleskopowy, przegubowo-teleskopowy
  • Napęd: spalinowy (na olej napędowy) lub elektryczny (zasilane wydajnymi akumulatorami) oraz mieszany (hybrydowy).
  • Możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Do prac wykończeniowych czy remontowych w środku stosuje się najczęściej zwyżki elektryczne, bardziej kompaktowe i zwrotne. Do prac na zewnątrz, w nierównym terenie, polecane są podesty nożycowe spalinowe.
  • Duży udźwig platformy – niektóre modele podnoszą osoby, towary czy narzędzia o wadze kilkuset kilogramów.. Pozwala to na stosowanie podnośników nożycowych w zaawansowanych pracach budowlanych.

Aby korzystanie z podestów było bezpieczne, istotne jest właściwe dobranie sprzętu do technologii pracy pod względem granicznych parametrów pracy, takich jak:
udźwig, liczba osób, waga narzędzi na platformie,

  • praca wewnątrz lub na zewnątrz budynków
  • dopuszczalne nachylenie terenu w pozycji złożonej
  • dopuszczalne nachylenie w pozycji rozłożonej
  • naciski jednostkowe na podłoże
  • wysięg, wysokość podnoszenia, wysokość robocza
  • wymiary (gabaryty) oraz masa całkowita, promień skrętu itp.

Podnośniki nożycowe, tzw. zwyżki, to jeden z rodzajów podestów ruchomych, urządzeń do prac na wysokościachJak zdobyć uprawnienia UDT?

Kurs na podnośnik nożycowy to pierwszy krok w kierunku zdania egzaminu w Urzędzie Dozoru Technicznego i zdobycia uprawnień niezbędnych do wykonywania zawodu. Zajęcia składają się z części teoretycznej (budowa urządzeń, zasady BHP dla operatorów zwyżek, dozór techniczny) oraz z ćwiczeń praktycznych na urządzeniach. W kursie mogą brać udział zarówno osoby bez doświadczenia, jak i takie, które mają już wiedzę i chcą ją uporządkować podczas szkolenia. UDT nie wymaga udziału w szkoleniach przed podejściem do egzaminu, jest to jednak najskuteczniejszy sposób na rzetelne przygotowanie do zdobycia kwalifikacji. Oprócz udziału w szkoleniu, uczestnicy otrzymują w cenie dostęp do platformy edukacyjnej z materiałami, filmami instruktażowymi, testami próbnymi.

Szczegóły kursu na podnośniki

Zajęcia z obsługi zwyżek nożycowych są organizowane w Warszawie, w siedzibie firmy, a także w większości dużych polskich miast. Na życzenie klienta możliwe jest zorganizowanie kursu w formie zamkniętej, wyłącznie dla pracowników firmy. Aby ułatwić zdobywanie wiedzy bez konieczności dojazdu na szkolenie, część teoretyczna może mieć formę webinarów dostępnych online.

Czas trwania kursu na zwyżki, cena i inne szczegóły ustalane są na podstawie wywiadu telefonicznego lub mailowego. Jest to zależne przede wszystkim od doświadczenia uczestnika i jego potrzeb w zakresie przygotowania do egzaminu UDT