W pracy diagnosty samochodowego wykorzystuje się obecnie wiele zaawansowanych narzędzi. Nowsze samochody naszpikowane są elektroniką, dlatego również diagnostyka motoryzacyjna bazuje na sprzęcie skomputeryzowanym, dzięki któremu można łatwo sprawdzić przyczyny i rodzaje usterek w pojazdach.

Komputerowa diagnostyka samochodowa z wykorzystaniem specjalnych testerów jest znacznym ułatwieniem pracy diagnosty samochodowego, który może precyzyjnie określić, jaki rodzaj usterki pojawia się w pojeździe, a także znaleźć szybko jej rozwiązanie. Nie jest przy tym konieczne przeprowadzanie prac demontażowych poszczególnych układów samochodu, co przyspiesza znalezienie usterek. Na ekranie komputera pokazują się one w formie kodów dla poszczególnych komponentów, a na tej podstawie można następnie sprawdzić, jak problem rozwiązać. Zaawansowane programy komputerowe są w stanie zdiagnozować praktycznie każdą usterkę w samochodzie, między innymi związaną z silnikiem i jego wskaźnikami, ABS, poduszkami powietrznymi, systemami zabezpieczeń czy klimatyzacją.

Komputer podłącza się do samochodu za pomocą specjalnych gniazd. Testery diagnostyczne są dostępne w różnych wariantach i nie każdy jest w stanie obsłużyć wszystkie modele samochodów, dlatego w warsztatach motoryzacyjnych wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęt diagnostyczny. Chociaż jest dość drogi, ponieważ jego cena dochodzić może do kilkudziesięciu tysięcy złotych, to jednak staje się podstawowym wyposażeniem i jego obsługi uczy się każdy diagnosta samochodowy. Tematykę tę poruszają także kursy na diagnostę samochodowego.

Znajomość obsługi sprzętu do komputerowej diagnostyki samochodów jest kluczowa. Każdy diagnosta powinien dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu. W tym celu jego producenci organizują również własne szkolenia. Oprogramowanie jest ponadto aktualizowane, dlatego przy jego doborze należy zawsze zwracać uwagę na parametry i możliwości. Zatem każda osoba pracująca na stanowisku diagnosty samochodowego styka się obecnie z testerami komputerowymi, a umiejętność ich obsługi jest nieoceniona i pozwala na łatwiejsze zdobycie pracy na stanowisku.

Na skróty:

  • Przepisy – Diagnosta Samochodowy
  • Deregulacja zawodu diagnosty samochodowego
  • Egzamin na diagnostę samochodowego
  • Uprawnienia na nalewaki – kiedy są potrzebne?
  • Karta charakterystyki MSDS