dwie osoby w kaskach stojące przy kanale ściekowym i jedna coś objaśnia

Ewakuacja osób z przestrzeni zamkniętych – kurs

Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON organizuje dla Państwa fachowo prowadzone szkolenia dotyczące ewakuacji osób z przestrzeni zamkniętych. Są to miejsca, które charakteryzują się limitowanymi sposobnościami wyjścia oraz wejścia, a także niedostateczną wentylacją. Nie są one przystosowane do tego, aby cały czas przebywali w nich ludzie. Do przestrzeni zamkniętych zaliczamy: tunele i urządzenia technologiczne, szamba, kanały burzowe oraz ściekowe, studzienki kanalizacyjne, kotły, studnie rurociągi oraz inne. Praca w tych miejscach nie należy do najbezpieczniejszych. Dlatego też, tak ważne są osoby odpowiedzialne za ewakuacje pracowników z takich przestrzeni, gdy zajdzie konieczność. 

Kurs ewakuacji z przestrzeni zamkniętych 

Z naszą ofertą szkolenia zwracamy się do osób, które będą fachowo i kompetentnie zabezpieczać prace w przestrzeniach zamkniętych. Dotyczy to montażu systemów wyciągowych, poszukiwania poszkodowanych osób oraz ewakuacji tych, którzy tego potrzebują. Podczas kursu uczestnik zapoznaje się z następującymi tematami: 

 • podstawowe zagadnienia BHP dotyczące przestrzeni zamkniętych, 
 • potrzebne przepisy prawne, 
 • odpowiedni wybór detektorów gazu, 
 • techniki bocznego oraz pionowego dojścia do przestrzeni zamkniętych, 
 • procedury ratownicze oraz poszukiwawcze, 
 • sytuacje awaryjne – jak sobie z nimi radzić, 
 • nosze ratownicze – w jaki sposób ich używać przy ewakuacji, 
 • eksploatacja oraz instalacja systemów ratowniczych służących do wyciągania (np. wyciągarki), 
 • pojęcie trójnogu, 
 • ćwiczenia praktyczne. 

Druga część szkolenia to ćwiczenia praktyczne. Podczas nich uczymy w praktyce jak sobie radzić, gdy widoczność w przestrzeniach zamkniętych jest zerowa oraz jak użytkować aparaty oddechowo-powietrzne. Podczas ćwiczeń dopasowujemy sprzęt oraz omawiamy zasady bezpieczeństwa. Oprócz tego pod czujnym okiem naszych doświadczonych instruktorów będziecie Państwo pomagać swoim kolegom w sytuacji awaryjnej w przestrzeniach zamkniętych. Nasz kurs składający się z części praktycznej oraz teoretycznej doskonale przygotuje Państwa do zdania egzaminu oraz postepowania w sytuacjach awaryjnych w przestrzeniach zamkniętych. 

Szkolenia w ERGON – wymagania  

Praca przy ewakuacji osób w przestrzeniach zamkniętych nie jest łatwa. Wymaga ona dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Nie każdy może podjąć się takiego zadania. W naszym ośrodku szkoleniowym kursy prowadzimy rzetelnie, tak, aby zminimalizować ryzyko wypadków i jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu. 

ERGON – kurs ewakuacji z przestrzeni zamkniętych:

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie? Kurs jest dla osób, które będą odpowiedzialne za kompetentną oraz całościową ochronę prac w przestrzeniach zamkniętych, w zakresie działań ratowniczych, montażu systemów oraz poszukiwania osób. 
Wymagania: Dokument potwierdzający brak jakichkolwiek przeszkód medycznych w przestrzeni zamkniętej oraz na wysokości powyżej 3 metrów, pełnoletność oraz wykształcenie co najmniej podstawowe. 
Zaświadczenia: Po zakończonym szkoleniu (zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej) nasi klienci otrzymują identyfikator wraz z certyfikatem, który jest ważny 3 lata. 
dwie osoby niisące trzecią osobę w tunelu

Przestrzenie zamknięte  

Praca w przestrzeniach zamkniętych jest bardzo niebezpieczna. Jest tam duże prawdopodobieństwo pożaru czy wybuchu. Pracownikom grozi omdlenie ze względu na małą ilość tlenu lub uduszenie poprzez zasypanie materiałem, który jest sypki. Osoby znajdujące się w przestrzeni zamkniętej mogą stracić przytomność, ponieważ może nastąpić gromadzenie się gazów, do których zaliczamy siarkowodór, metan, a także dwutlenek węgla. W takim przypadku (utraty przytomności) trzeba dokonać ewakuacji przy pomocy liny bezpieczeństwa i nie wchodzić do wnętrza przestrzeni zamkniętej. Częstymi zdarzeniami są również utonięcia (w przypadku, gdy poziom wody znacznie się podwyższa). Zdarza się też, że pracownik potrzebujący pomocy przebywa w zbiorniku bez sprzętu, który zabezpiecza układ oddechowy. Wtedy ewakuacja musi być jak najszybsza, przy pomocy sprzętu ochraniającego drogi oddechowe. Z tego powodu osoby ewakuujące ludzi z przestrzeni zamkniętych muszą być doskonale przeszkolone, by nie narazić siebie i innych osób na uszczerbek na zdrowiu czy śmierć. Bardzo ważną kwestią jest, by takie osoby potrafiły współpracować z innymi i posiadały tak zwaną “silną psychikę”. 

Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON 

ERGON posiada wieloletnie doświadczenie na rynku oraz najlepszych ekspertów, którzy są profesjonalistami w swoich dziedzinach. Nasze kursy prowadzone są na wysokim poziomie oraz gwarantujemy, że dostarczmy niezbędną i potrzebną wiedzę w wybranym przez Państwa zakresie. Oprócz tego nasze sale szkoleniowe i zaplecza charakteryzują się nowoczesnością i funkcjonalnością. Współpracujemy z mnóstwem instytucji, które nadają uprawnienia oraz przygotowujemy z nimi programy naszych kursów. Dzięki temu oraz wspaniałej kadrze, nasze szkolenia przygotują uczestników do egzaminu w sposób kompleksowy.  

Co jeszcze oferujemy? 

osoba w kasku wychodząca ze studzienki

Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON to dobre, konkurencyjne rynkowo ceny. Mamy dla Państwa ofertę kursów otwartych, które prowadzimy w wielu miastach Polski oraz kursy zamknięte. Dla większych grup posiadamy bardzo korzystne rabaty i do każdego podchodzimy indywidualnie. 

Jakie jeszcze szkolenia są dostępne w ERGON?  

Nasze kursy to nie tylko te z ewakuacji osób z przestrzeni zamkniętych. Zapraszamy na naszą stronę internetową, by przekonać się, że posiadamy ich o wiele więcej. Oferujemy między innymi szkolenia wysokościowe, kursy ze spawania światłowodów, BHP czy też szkolenia do prac wymagających uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego (choćby na operatora suwnic czy podestów ruchomych). Serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego. 

kurs alpinistyczny

Na skróty:

 • Szkolenie z dostępu budowlanego
 • Kurs na szelki budowlane
 • Szkolenie z ewakuacji osób z przestrzeni zamkniętych
 • ADR
 • Kurs na Doradcę ADR – DGSA