Urządzenia służące do manipulacji kontenerami
Istnieją różne urządzenia, których używa się w fabrykach czy magazynach. Każda z nich ma różne funkcje I służy do czegoś innego. W tym tekście skupimy się na urządzeniach, dzięki którym możliwy jest proces sterowania i manipulowania kontenerami. Będą nimi:
- Reachstacker,
- Kalmar,
Przedstawiona zostanie ich budowa, działanie, funkcje i miejsca zastosowania. Warto wiedzieć więcej o tych urządzeniach, jeżeli jest się osobą związaną w jakiś sposób z branżą przemysłową lub planuje się w przyszłości pracę z takimi właśnie maszynami.
Reachstaker – charakterystyka
Urządzenie to, nazwane po angielsku, po polsku jest niczym innymi niż wózkiem wysokiego składowania. Za jego pomocą obsługuje się kontenerów w miejscach takich jak:
- Porty średniej wielkości,
- Niewielkie terminale,
Urządzenia te mają zdolność niezwykle szybkiego transportowania kontenerów na niewielkie odległości, po czym sortować je w rzędy. Bardzo duża popularność reachstackerów to zasługa ich bardzo dużej elastyczności, a także pojemność w załadunku niż klasyczne wózki widłowe. Na rynku spotkać można także puste układarki. Przy pomocy urządzenia reachstacker można w sposób gęsty układać kontenery. Reachstackery wyróżniają się wysokimi parametrami działania. Ich udźwig to nawet 45 tysięcy kilogramów, a podnoszą ładunek na wysokość nawet 16 metrów. Duża oszczędność paliwa to kolejna zaleta urządzeń reachstacker. Jednakże cechą, która najbardziej wyróżnia te maszyny od konkurencji jest szybkość działania i jednoczesne unoszenie oraz przesuwanie jezdnika podczas jazdy. Opracowywanie całego mechanizmu i różnych technik działania reachstackerów zajęło lata badań i eksperymentów. Urządzenia te produkowane są z zachowaniem wszelkich standardów jakości i bezpieczeństwa. Proces konstruowania takich maszyn jest bardzo zaawansowany i złożony, a na pokazy produkcji niektórych z nich zapraszani są dziennikarze i osoby z szeroko pojętej branży. Testy sprawności takich maszyn również zachodzą w warunkach najwyższej skrupulatności oraz ostrożności. Podstawowe wyposażenie reachstackerów to:
- Silnik cummins,
- Przekładnia napędowa, automatyczna, składająca się z czterech biegów,
- Wysięgnik,
- Spreader,
- Hamulce tarczowe,
- Oś napędowa,
- Oś kierująca,
- Dźwignia służąca do wyznaczania kierunku jazdy,
- Opony,
- Pierścienie zabezpieczające,
- Kabina,
- Przełączniki akumulatorów,
- Alternator,
- Ucha służące do podnoszenia wózka,
- Korek wlewu paliwa,
- Alarm – dźwiękowy i wizualny,
Kalmar – charakterystyka
Wózki kalmary charakteryzują się dużym udźwigiem, niektóre nawet dźwigają do 12 ton załadunku. Wózki te są bardzo trwałe, wydajne, a ich obsługa nie należy do trudnych. Kabiny tych pojazdów cechują się:
- Świetnym komfortem użytkowania,
- Dużą ergonomią sprzętu,
- Wysokiej klasy przegląd całego panelu sterowania,
Te urządzenia cieszą się dużą popularnością w naprawdę wielu krajach. Kabiny w modelu Kalmar Loader dzielą się na:
- Kabinę otwartą flex guard,
- Spirit delta space,
- DELTA DELTA,
- Flex cab,
Kalmar używany jest przede wszystkim do rozładunku i przenoszenie towaru przy różnego rodzaju:
- Produkcjach,
- Konstrukcjach,
- Środowiskach portowych
Usprawnienie pracy
Powyższe maszyny powstały, by znacznie podnieść poziom produktywności w każdej firmie. Wysoka wydajność, szybkość i niezawodność to główne cechy tych urządzeń. Ponadto, koszty eksploatacji tych maszyn nie należą do wysokich, a i obsługa nie stanowi większego problemu. Jednakże do pracy z tymi urządzeniami, prowadzenia napraw oraz prac konserwacyjnych niezbędne okażą się odpowiednie uprawnienia, nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Szkoleń z tego zakresu na rynku jest naprawdę dużo, więc warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej oferty.