Ochrona ppoż., co to właściwie jest? 

ppoż

Przepisy przeciwpożarowe są zasadami formalnie zapisanymi w prawie. Nakazują one przedsięwzięcie działań i środków mających na celu zabezpieczenie przeciwpożarowe w miejscu pracy. Przedsiębiorcy podczas ustalania zasad w swojej firmie powinni stosować się do ustawy o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 roku. Szczegółowe informacje znajdują się także w rozporządzeniach. 

Ochrona ppoż. ma polegać na realizacji celu, jakim jest ochrona życia, zdrowia, mienia oraz środowiska przed klęskami żywiołowymi, pożarami lub innymi zagrożeniami. 

Do ochrony PPOŻ możemy zaliczyć następujące działania: 

  • Zapobieganie pożarom; 
  • Zapobieganie klęskom żywiołowym; 
  • Zapewnienie zarówno sił jak i środków niezbędnych do ich zwalczania; 
  • Prowadzenie działań ratowniczych. 

Szkolenie ppoż. pracownik zobowiązany jest przejść nie później niż 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Ustawa o ochronie przeciwpożarowej nie ustala częstotliwości odbywania takich szkoleń. Teoretycznie wystarczy je więc przeprowadzić raz.  

Sposoby zapobiegania pożarom oraz klęskom żywiołowym 

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej zakłada, że głównym sposobem na zapobieganie pożarom czy klęskom żywiołowym jest wykonywanie czynności, które mają na celu niedopuszczenie do ich wystąpienia. Zalicza się do nich: 

  • Przestrzeganie zakazów i nakazów zawartych w ustawie; 
  • Kontrolowanie przestrzegania przepisów ppoż. 

Kto w Polsce odpowiedzialny jest za działania ratownicze ppoż.? 

Główną odpowiedzialność za działania ratownicze w ramach ochrony przeciwpożarowej ponoszą jednostki państwowej oraz ochotniczej straży pożarnej. Nie są to jedyne organy, które odpowiadają za ratownictwo przeciwpożarowe. Oprócz straży pożarnej zajmują się tym: 

  • Terenowe służby ratownicze; 
  • Wojskowe jednostki ochrony ppoż.; 
  • Straże pożarne gminne, miejskie, powiatowe. 

Organ odpowiedzialny za ochronę ppoż.  

W Polsce za ochronę przeciwpożarową odpowiada Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma on zapewnić wymienione wcześniej siły oraz środki do zapewnienia ochrony ppoż. 

Szkolenia PPOŻ 

Przeszkolenie przeciwpożarowe możesz przejść w ośrodku ERGON. Naszym klientom zapewniamy szkolenia, które prowadzą wyspecjalizowani instruktorzy.  

Obowiązki pracodawcy 

ochrona przeciwpożarowa

Jednym z pierwszych obowiązków pracodawcy jest zapoznanie pracowników z zasadami ppoż. obowiązującymi w danej firmie. Według kodeksu pracy, pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie środki do zwalczania pożaru oraz do ewakuacji. Musi on także oddelegować pracowników odpowiedzialnych za wykonywanie tych działań. Najlepszym rozwiązaniem jest przystąpienie do kursu przeciwpożarowego zarówno pracodawcy, jak i jego pracowników, szczególnie grupy odpowiedzialnej za działania ewakuacyjne w danej firmie. 

Oferta ERGON 

W ERGON zrobisz zarówno wstępne, jak i okresowe, szkolenia przeciwpożarowe oraz BHP. Dzięki naszym kursom każdy z Twoich pracowników będzie przygotowany do rozpoczęcia pracy. Każde szkolenie ppoż. jest prowadzone przez doświadczonych instruktorów. Zapewniamy nowoczesne zaplecze oraz bogaty program nauczania. Na naszych szkoleniach zdobędziesz wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej, która spełni nie tylko wymogi prawne, ale będzie również przydatna w codziennym życiu. 

Ośrodek ERGON organizuje szkolenia ppoż. wstępne, które dedykowane są dla nowo zatrudnionych pracowników. Mają one na celu przede wszystkim zapoznanie ich z przepisami ppoż. obowiązującymi na konkretnym stanowisku pracy. Każdy uczestnik zdobędzie także wiedzę, jak zachować się w przypadku wybuchu pożaru. 

Oferujemy również szkolenia okresowe z zakresu ppoż. Ich celem jest uzupełnienie zdobytej wcześniej wiedzy oraz jej aktualizacja. 

Każde szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. 

Kursy oferowane przez ERGON cechują się wysoką jakością kształcenia. Nasz ośrodek posiada kilkunastoletnie doświadczenie i niezbędną wiedzę, w obszarze realizacji projektów edukacyjnych. W związku z tym, każde szkolenie z zakresu ochrony ppoż. oraz także inne kursy dostępne w naszej ofercie są prowadzone w oparciu o aktualne przepisy prawa. Odbywają się one pod okiem instruktorów, którzy podczas zajęć wykorzystują aktywizujące metody kształcenia. 

Zagadnienia poruszane na szkoleniach  

Tematyka kursów jest dopasowywana indywidualnie do potrzeb szkoleniowych zleceniodawcy. Dostosowanie programu do specyfiki działania danej organizacji wpływa na stopień realizacji celów kształcenia. Każde zajęcia składają się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy kursu po jego zakończeniu otrzymuje zaświadczenie potwierdzające przeszkolenie w zakresie ochrony przeciwpożarowej.  

Nasze kursy zawierają: 

  • Informacje o zagrożeniach pożarowych, jakie mogą wystąpić na naszym stanowisku pracy; 
  • Omówienie instrukcji ppoż. danego zakładu pracy; 
  • Informacje, gdzie powinien znajdować się sprzęt pożarowy; 
  • Zasady oznakowania pożarowego oraz ewakuacyjnego; 
  • Przeprowadzenie ewakuacji; 
  • Procedury alarmowe; Zasady używania sprzętów gaśniczych; 
  • Pierwsza pomoc. 

W jakich miastach znajduje się ERGON? 

szkolenie ppoż

Na szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej można zapisać się telefonicznie, szkolimy na terenie całej Polski Zajęcia prowadzimy cyklicznie zgodnie z harmonogramem dostępnym na naszej stronie. 

Dla grup zorganizowanych oferujemy zamknięte szkolenia ppoż. Pracowników. Możemy zorganizować je nie tylko w jednym z naszych ośrodków, ale jesteśmy również w stanie dojechać na miejsce uzgodnione z klientem. 

Koszt usług 

Cena usług jest uzależniona od ilości uczestników danych zajęć. W przypadku dużych grup zapewniamy atrakcyjne rabaty oraz umożliwiamy negocjację ceny. W celu podjęcia współpracy, prosimy o wysłanie do nas zapytania przez formularz dostępny na stronie.