welder in protective clothing - overalls, mask - holding a gas torch

Firma z wieloletnim doświadczeniem w branży zaprasza na szkolenia z cięcia palnikami: acetylenowo–tlenowym, plazmowym oraz elektrycznym. Przekażemy Ci niezbędną wiedzę teoretyczną, którą następnie wykorzystasz w praktyce podczas nauki cięcia wybranym sposobem. Kurs przygotuje Cię do egzaminu, którego pozytywne zdanie gwarantuje otrzymanie uprawnień i możliwość pracy z użyciem wybranego palnika lub palników. 

Types of cuts and their specific characteristics 

Wyróżniamy trzy rodzaje cięć, są to: 

photo of a smiling mechanic cutting through sheet metal with a blowtorch
 • cięcie acetylenowo–tlenowe – ten rodzaj cięcia znany jest jako cięcie gazowe lub cięcie tlenowe. To powszechnie stosowana metoda rozdzielania metali. Tę metodę najczęściej używa się do cięcia stali niestopowych oraz stali niskostopowych; 
 • cięcie plazmowe – znane jako technika cięcia metalu, której istotą jest jego topienie i wyrzucanie ze szczeliny cięcia. Cały proces odbywa się za pomocą specjalnego, plazmowego łuku elektrycznego, działającego pod wpływem dużej energii kinetycznej; 
 • cięcie elektryczne – ten rodzaj cięcia umożliwia uzyskanie lepszej jakości powierzchni cięcia oraz wzrostu wydajności pracy w stosunku do cięcia ręcznego, dzięki wykorzystywaniu tlenu do cięcia konstrukcyjnych stali węglowych i niskostopowych.   
 Cięcie acetylenowo–tlenowe Plasma cutting Electrical cutting 
What is it about? Proces ten polega na rozgrzaniu materiału do temperatury zapłonu za pomocą płomienia, a następnie spaleniu i kolejnym wydmuchaniu płynnego metalu strumieniem tlenu pod ciśnieniem. Metoda pozwala na cięcie blach o grubości nawet do 30 cm. Materiał poddawany obróbce topi się, a następnie zostaje wydmuchany ze szczeliny. Taki proces jest możliwy dzięki zastosowaniu technologii cięcia z wykorzystaniem wysokich temperatur w jądrze łuku plazmowego, a także wysokiej prędkości strumienia.   Cięcie wykonuje się w dwóch kierunkach, prostopadle do podstawy lub pod kątem 0 – 45°. Mogą być one prowadzone ręcznie, bezpośrednio po ciętym materiale, po prowadnicy szynowej, według kątownika lub za pomocą cyrkla. Jednak zaleca się przesuwanie palnika do przodu. 

Application of cuts 

 • Cięcie acetylenowo–tlenowe – znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy potrzebne jest cięcie grubszych materiałów wykonanych ze zwykłej stali. 
 • Plasma cutting – najczęstszymi zastosowaniami cięcia plazmowego jest poddawanie obróbce materiałów przewodzących prąd, takich jak: aluminium, stal nierdzewna, stal czarna. 
 • Electrical cutting – do głównych zastosowań cięcia elektrycznego należy wycinanie części maszyn i elementów konstrukcji w zakładach wytwarzających konstrukcje stalowe oraz w warsztatach rzemieślniczych. 

How do I obtain a torch cutting licence? 

Zgodnie z prawem, aby wykonywać pracę związaną z cięciem, należy najpierw postarać się o uprawnienia, które są wydawane przez akredytowany ośrodek szkoleniowy.   

Who may have taken a course on torch cutting? 

Nasz ośrodek ERGON zachęca do udziału w kursie wszystkich, którzy spełniają dwa niezbędne warunki: 

 • ukończony 18 rok życia, 
 • wykształcenie minimum podstawowe, 
 • dobry stan zdrowia potwierdzony zaświadczeniem lekarskim. 

Nasz kurs pozwoli wszystkim uczestnikom odpowiednio przygotować się do podjęcia tego wymagającego stanowiska. 

several types of burners with a description of the equipment

What will you learn on the course? 

Oprócz informacji z zakresu pierwszej pomocy, po kursie ERGON dowiesz się także wielu informacji z zakresu m.in.: 

 • ogólnych przepisów związanych z cięciem palnikami, 
 • informacji o dozorze technicznym, 
 • burner work organisation, 
 • najważniejszych wiadomości na temat techniki cieplnej, 
 • working principles and specificity of individual provisions, 
 • health and safety rules. 

Who are we? 

Od wielu lat zajmujemy się świadczeniem kompleksowych usług szkoleniowych dla różnych grup zawodowych. W naszej ofercie znajdują się między innymi: szkolenia UDT, spawania, zgrzewania, lutowania, połączeń kołnierzowych, BHP, a także kursy dla specjalistów, monterów, operatorów, konserwatorów i wiele innych

kurs cięcia palnikiem