Schweißer in Schutzkleidung - Overall, Maske -, der einen Gasbrenner hält

Firma z wieloletnim doświadczeniem w branży zaprasza na szkolenia z cięcia palnikami: acetylenowo–tlenowym, plazmowym oraz elektrycznym. Przekażemy Ci niezbędną wiedzę teoretyczną, którą następnie wykorzystasz w praktyce podczas nauki cięcia wybranym sposobem. Kurs przygotuje Cię do egzaminu, którego pozytywne zdanie gwarantuje otrzymanie uprawnień i możliwość pracy z użyciem wybranego palnika lub palników. 

Arten von Schnitten und ihre Spezifität 

Wyróżniamy trzy rodzaje cięć, są to: 

Foto eines lächelnden Mechanikers, der mit einer Lötlampe Blech durchschneidet
 • cięcie acetylenowo–tlenowe – ten rodzaj cięcia znany jest jako cięcie gazowe lub cięcie tlenowe. To powszechnie stosowana metoda rozdzielania metali. Tę metodę najczęściej używa się do cięcia stali niestopowych oraz stali niskostopowych; 
 • cięcie plazmowe – znane jako technika cięcia metalu, której istotą jest jego topienie i wyrzucanie ze szczeliny cięcia. Cały proces odbywa się za pomocą specjalnego, plazmowego łuku elektrycznego, działającego pod wpływem dużej energii kinetycznej; 
 • cięcie elektryczne – ten rodzaj cięcia umożliwia uzyskanie lepszej jakości powierzchni cięcia oraz wzrostu wydajności pracy w stosunku do cięcia ręcznego, dzięki wykorzystywaniu tlenu do cięcia konstrukcyjnych stali węglowych i niskostopowych.   
 Cięcie acetylenowo–tlenowe Plasmaschneiden Elektrisches Schneiden 
Woraus besteht sie? Proces ten polega na rozgrzaniu materiału do temperatury zapłonu za pomocą płomienia, a następnie spaleniu i kolejnym wydmuchaniu płynnego metalu strumieniem tlenu pod ciśnieniem. Metoda pozwala na cięcie blach o grubości nawet do 30 cm. Materiał poddawany obróbce topi się, a następnie zostaje wydmuchany ze szczeliny. Taki proces jest możliwy dzięki zastosowaniu technologii cięcia z wykorzystaniem wysokich temperatur w jądrze łuku plazmowego, a także wysokiej prędkości strumienia.   Cięcie wykonuje się w dwóch kierunkach, prostopadle do podstawy lub pod kątem 0 – 45°. Mogą być one prowadzone ręcznie, bezpośrednio po ciętym materiale, po prowadnicy szynowej, według kątownika lub za pomocą cyrkla. Jednak zaleca się przesuwanie palnika do przodu. 

Anwendung von Kürzungen 

 • Cięcie acetylenowo–tlenowe – znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy potrzebne jest cięcie grubszych materiałów wykonanych ze zwykłej stali. 
 • Plasmaschneiden – najczęstszymi zastosowaniami cięcia plazmowego jest poddawanie obróbce materiałów przewodzących prąd, takich jak: aluminium, stal nierdzewna, stal czarna. 
 • Elektrisches Schneiden – do głównych zastosowań cięcia elektrycznego należy wycinanie części maszyn i elementów konstrukcji w zakładach wytwarzających konstrukcje stalowe oraz w warsztatach rzemieślniczych. 

Wie erhalte ich eine Lizenz zum Brennschneiden? 

Zgodnie z prawem, aby wykonywać pracę związaną z cięciem, należy najpierw postarać się o uprawnienia, które są wydawane przez akredytowany ośrodek szkoleniowy.   

Wer hat vielleicht einen Kurs über Brennschneiden belegt? 

Nasz ośrodek ERGON zachęca do udziału w kursie wszystkich, którzy spełniają dwa niezbędne warunki: 

 • ukończony 18 rok życia, 
 • wykształcenie minimum podstawowe, 
 • dobry stan zdrowia potwierdzony zaświadczeniem lekarskim. 

Nasz kurs pozwoli wszystkim uczestnikom odpowiednio przygotować się do podjęcia tego wymagającego stanowiska. 

verschiedene Arten von Brennern mit einer Beschreibung des Zubehörs

Was werden Sie in dem Kurs lernen? 

Oprócz informacji z zakresu pierwszej pomocy, po kursie ERGON dowiesz się także wielu informacji z zakresu m.in.: 

 • ogólnych przepisów związanych z cięciem palnikami, 
 • informacji o dozorze technicznym, 
 • Brenner-Arbeitsorganisation, 
 • najważniejszych wiadomości na temat techniki cieplnej, 
 • Arbeitsgrundsätze und die Besonderheiten der einzelnen Bestimmungen, 
 • Gesundheits- und Sicherheitsvorschriften. 

Wer sind wir? 

Od wielu lat zajmujemy się świadczeniem kompleksowych usług szkoleniowych dla różnych grup zawodowych. W naszej ofercie znajdują się między innymi: szkolenia UDT, spawania, zgrzewania, lutowania, połączeń kołnierzowych, BHP, a także kursy dla specjalistów, monterów, operatorów, konserwatorów i wiele innych

kurs cięcia palnikiem