Qué es la soldadura y dónde podemos aprenderla
Wszystkich chętnych, chcących zdobyć nowe kwalifikacje lub poszerzyć swoją wiedzę, zapraszamy na kursy lutownicze, które pozwolą zdobyć uprawnienia do pracy z tym urządzeniem. Nasza firma z wieloletnim doświadczeniem, tak w lutowaniu, jak i przekazywaniu wiedzy, nauczy wszystkiego, co niezbędne do pracy w tym zawodzie.

Co to jest lutowanie
Lutowanie pozwala nam na połączenie ze sobą metalowych elementów. Wykorzystuje się do tego tak zwane spoiwo, które możemy również nazwać lutoiwem bądź po prostu lutem. Lutowanie jest stosunkowo prostym procesem. Do jego wykonania wystarczy jedynie lutownica oraz wiedza z zakresu jej zastosowania oraz z obróbki metali. Materiał wykorzystywany do łączenia elementów ma fizykochemiczne właściwości takie same jak pierwiastki z grupy metali. Zapewnia to jednorodny wygląd spoiny po zakończonym procesie. Połączenia są jednak widoczne gołym okiem. Przypominają zgrubienia w miejscu łączenia elementów. Do popularnych technik obróbki metali możemy zaliczyć również spawanie.
Lutowanie w przeciwieństwie do spawania to proces, który pozwala na połączenie elementów bez naruszania ich struktury. Lutowanie wykonywane jest w temperaturze, która nie nadtopi czy nie uszkodzi łączonych ze sobą elementów. Temperatura, którą wytwarza lutownica musi być na tyle wysoka, by spoiwo stało się plastyczne. Jest ona nieco wyższa od tej potrzebnej do stopienia lutu, a jednocześnie na tyle niska, aby nie naruszyć łączonych ze sobą elementów.
Kurs lutowania

Kurs lutowania będzie doskonałym wyborem, aby nauczyć się prawidłowego lutowania przy wykorzystaniu wiedzy w praktyce wykonując ćwiczenia pod okiem doświadczonego instruktora. Podczas kursu dowiesz się np. jak wybrać najlepszą lutownicę. Celem kursu jest uświadomienie jego uczestnikom, że nie wszystko muszą zrobić poprawnie, zwłaszcza podczas lutowania ręcznego. Ponadto nauczą się oni m.in. tego, jak rozwiązywać problemy oraz ustalać ich przyczyny, a także jak poprawić zaistniałe błędy. Podczas szkoleń poznasz także techniki prawidłowego lutowania oraz otrzymasz profesjonalne wskazówki, które pozwolą ci na lutowanie na wysokim poziomie. Kurs lutowania został opracowany w celu zdobycia przez jego uczestników umiejętności wytwarzania lutów, które będą spełniały wymagania standardów wydajności w konkretnej branży.
Kurs lutowania podzielony jest na: |
przygotowanie, cynowanie, lutowanie. |
Są to kroki, które pomogą w profesjonalnym lutowaniu. W trakcie kursu otrzymasz również wskazówki, dzięki którym unikniesz błędów oraz będziesz w stanie określić czas lutowania.
Jakie rodzaje lutowania możemy wyróżnić?
Lutowanie możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:
- lutowanie miękkie – temperatura poniżej 450 °C,
- lutowanie twarde – temperatura powyżej 450 °C.
Metody te różnią się temperaturą wykorzystywaną podczas pracy. Temperatura lutowania zależy od lutoiwa, które będziemy wykorzystywać. Optymalna temperatura, która pozwoli na prawidłowe lutowanie to około 30 do 50 °C wyższa od temperatury, w jakiej topnieje spoiwo. Pozwala nam to na dostrzeżenie związku pomiędzy rodzajem lutowania a topliwością spoiwa. Do lutowania miękkiego wykorzystamy luty, których temperatura topnienia wynosi około 400 °C. Lutowanie to wykorzystywane jest do łączenia delikatniejszych metali. Do Soldadura użyjemy natomiast metali średniotopliwych. Będzie ono dobrym wyborem w przypadku bardziej wytrzymałych elementów.
Soldadura blanda
To metoda, która często wykorzystywana jest w gospodarstwach domowych, ponieważ jest stosunkowo prosta i przeprowadza się ją w niskiej temperaturze. Dzięki tej metodzie z łatwością poradzimy sobie sami przy pomocy najprostszej lutownicy. Lut miękki będzie odpowiednim wyborem do łączenia elementów z stali, miedzi, mosiądzu czy cynku. Za jego pomocą połączymy również części ze stopów metali, które zostały wymienione wcześniej. Dzięki temu nasze spojenie będzie dokładne oraz jednorodne. Gotowe luty miękkie możemy dostać w kilku postaciach – znajdziemy druciki, pałeczki czy nawet proszek.
Brazing
W przeciwieństwie do lutowania miękkiego, do lutowania twardego najprostsza lutownica może okazać się niewystarczająca. Potrzebne tu są profesjonalne narzędzia. Przydatne może okazać się również doświadczenie w fachu. Luty, których temperatura nie przekracza 450 °C możemy wykonać samodzielnie. Niektóre z metali wymagają jednak temperatury lutowania, która jest nawet pięciokrotnie wyższa. W skrajnych przypadkach możemy już mówić o lutowaniu przemysłowym. Jego wykonywaniem zajmują się specjaliści, wykorzystujący do niego profesjonalne narzędzia. Najbardziej popularne luty twarde to mieszanki srebra, dzięki którym możemy połączyć ze sobą większość metali. Miedziano–fosforowe mieszanki dobrze sprawdzą się przy łączeniu elementów z mosiądzu, miedzi czy brązu. W przypadku lutowania stali nierdzewnej sprawdzi się spoiwo niklowe. Używając spoiwa miedzianego możemy połączyć części ze stali oraz stopy mosiądzu z cyną. Lutowanie twarde możemy zastosować w łączeniu miedzianych rur oraz w motoryzacji czy chłodnictwie.

Przygotowanie do lutowania
Zanim zaczniemy lutować, musimy pamiętać o kilku rzeczach: powinniśmy odpowiednio dopasować ze sobą części, które będziemy lutować oraz zadbać o odstęp między nimi. Powinien on wynosić około 0,04 mm. Zachowanie właściwego dystansu daje nam pewność, że spoiwo dobrze wniknie do łączonych materiałów oraz całość będzie spójna. Aby proces lutowania przebiegł bez zbędnych komplikacji, warto poświęcić uwagę rozszerzalności cieplnej elementów. Jest to ważne, ponieważ parametr ten może być różny w zależności od rodzaju wykorzystanego metalu. Następnie pozostaje oczyszczenie materiałów oraz ich odtłuszczenie. Wszelkie ślady korozji, ślady po olejach czy farbach usuwamy przy pomocy specjalistycznych środków. Pominięcie tego kroku spowoduje, że topnik oraz spoiwo będą nierównomiernie rozprowadzone, a całość nie nagrzeje się do tej samej temperatury. Co gorsza, może wtedy dojść do utlenienia się metalu podczas jego podgrzania. Kluczowe jest zatem dobranie odpowiedniego topnika, gdyż dzięki niemu proces lutowania będzie skuteczniejszy (na rynku mamy dostępne luty zawierające w sobie tę substancję chemiczną).
Następnym krokiem jest ustawienie części, które będziemy ze sobą łączyć w sposób najwygodniejszy dla nas do lutowania. Dobrym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie elementów na podstawkach z materiałów, które nie będą przewodzić ciepła. Dobrze sprawdzą się ceramiczne. Proces lutowania powinien przebiegać w odpowiedniej temperaturze. Nagrzewamy tylko elementy, które będziemy lutować. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z większymi powierzchniami w celu ich podgrzania pomocny może okazać się np. palnik gazowy. W momencie, kiedy topnik będzie jednolity, wiemy, że elementy nagrzały się równomiernie. Na koniec wystarczy przyłożyć drucik lutu i przytrzymać do momentu stopienia. Pozwoli to na połączenie się ze sobą elementów. Jeżeli zabraknie nam topnika – możemy go dołożyć w każdym momencie. Jest to nawet lepszym rozwiązaniem, ponieważ wtedy lut jest płynniejszy.
Zakończenie lutowania
Po skończonym procesie, należy oczyścić zlutowane połączenie. Jeszcze ciepłe elementy dobrze jest zanurzyć w ciepłej wodzie, dzięki czemu nasz topnik się złuszczy. W celu usunięcia pozostałości spoiwa możemy użyć drucianej szczotki.
Jeśli chcesz nauczyć się lutowania oraz innych technik pod okiem specjalistów, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.
