elementy łączące

Jak zostać spawaczem światłowodów? 

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy, coraz częściej młodzi ludzie decydują się na wybór tej branży, która zapewnia duże perspektywy i wysokie zarobki. Nasza firma prowadzi kursy spawania kierowane do wszystkich osób zainteresowanych tym tematem. Kurs jest podzielony na teorię i praktykę, na którą kładziemy szczególny nacisk. Spawacz musi przejść specjalny egzamin państwowy sprawdzający jego kwalifikacje. 
 

układanie przewodów

Metody spawania światłowodów  

El empalme de fibras ópticas es la conexión permanente de dos fibras ópticas sin utilizar elementos de conexión adicionales. Actualmente existen dos métodos de empalme: 

  • złącza spawane, 
  • spawy mechaniczne.

Charakterystyka pracy spawacza światłowodów

Spawanie światłowodów to praca bardzo precyzyjna i wymagająca, w której krok po kroku wykonuje się procedury łączenia materiałów. Zawód spawacza wymaga sprawności fizycznej oraz wytrzymałości, ponieważ często spawanie odbywa się w terenie, co wyklucza osoby z alergią czy astmą. Dodatkowym atutem w tej pracy jest dokładność oraz posiadanie dobrego wzroku.  

¿Cómo se sueldan las fibras ópticas? 

  • Jednym z najważniejszych aspektów związanych z pracą ze światłowodami jest układanie przewodów. Ma to duże znaczenie w tłumienności sygnałów, które mają być przez nie transmitowane. 
  • Musimy myśleć perspektywicznie, ponieważ nie może nam zabraknąć włókien i kabla. Zaleca się brać dłuższą długość kabla niż wynika to z obliczeń. Warto być przygotowanym na różne potencjalne przeszkody np. zmianę ścieżki prowadzenia kabla. Kable, które możemy kupić na rynku mają od 2 do 280 włókien. 
  • Każdy kabel ma dopuszczane promienie gięcia. Zaleca się stosowanie tacek na zakończeniach kabli. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia połączenia. 
  • Izolację ściągniemy stosując standardowe narzędzia – może to być nóż, obcinak lub stripper do powłok. Powinniśmy zwrócić uwagę na odsłonięte włókna, ponieważ jeżeli jest to kabel zewnętrzny, po odsunięciu powłoki, może się okazać, że wycieknie z niego żel, który jest ochroną przed wilgocią. Powinniśmy być ostrożni i nie ciągnąć za kabel, gdyż istnieje ryzyko, że w ten sposób możemy wyłamać powłokę. 
  • Przygotowując włókno powinniśmy być skupieni i precyzyjni. Na początek szykujemy włókno i ściągamy wszystkie powłoki większe od średnicy 125 um. Pomóc może nam w tym strikker. Następnie czyścimy włókna z zabrudzeń i resztek powłoki. Zazwyczaj stosuje się do tego alkohol izopropylowy. Pamiętajmy, żeby włókno najpierw wyczyścić, stosując chusteczki bezpyłowe. Jeżeli jesteśmy gotowi do cięcia, używamy obcinarki do włókien światłowodowych. 
  •  Gotowe włókna możemy łączyć za pomocą innych metod. Wykorzystywane narzędzia to najczęściej specjalne spawarki, które są najpewniejszymi metodami łączenia włókien światłowodowych. 
  • Ostatnim naszym zadaniem jako instalatora będzie przeprowadzenie pomiaru toru optycznego. Potrzebujemy do tego miernik o stałej mocy optycznej i światło, ponieważ od tych czynników zależeć będzie jakość wykonanego spawu. 
różne kable

Spawanie światłowodów odbywa się przy wykorzystaniu spawarki światłowodowej.  Dostępne na rynku modele różnią się od siebie jakością i funkcjonalnością. Spawanie światłowodów jest procesem zaawansowanym technologicznie, dlatego wymaga od nas użycia specjalistycznych spawarek, mierników mocy optycznej, obcinarek światłowodowych. 

Atuty pracy jako spawacz światłowodów 

Fachowcy w tej dziedzinie są bardzo potrzebni, co wpływa na wielkość ich wynagrodzenia. Najbardziej wyszukiwanymi grupą to spawacze TIG, którzy dostają najwyższe wynagrodzenia. Aby poszerzyć swoje kwalifikacje, warto wyspecjalizować się również w metodzie MIG/MAG.

Przebieg szkolenia i egzaminu

Aby zostać jednym ze spawaczy TIG, MIG czy MAG zapraszamy do wzięcia udziału w naszym szkoleniu. Przekażmy Ci niezbędną wiedzę, jakiej potrzebujesz w tym zawodzie, którą następnie wykorzystasz w praktyce, podczas ćwiczeń ze spawarką pod okiem naszego fachowca.  
Po skończonym kursie będziesz mógł podejść do egzaminu, którego pozytywne zdanie pozwoli na zdobycie kwalifikacji spawacza.  

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

spawanie światłowodów