elementy łączące

Jak zostać spawaczem światłowodów? 

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy, coraz częściej młodzi ludzie decydują się na wybór tej branży, która zapewnia duże perspektywy i wysokie zarobki. Nasza firma prowadzi kursy spawania kierowane do wszystkich osób zainteresowanych tym tematem. Kurs jest podzielony na teorię i praktykę, na którą kładziemy szczególny nacisk. Spawacz musi przejść specjalny egzamin państwowy sprawdzający jego kwalifikacje. 
 

układanie przewodów

Metody spawania światłowodów  

Зварювання оптичних волокон - це постійне з'єднання двох оптичних волокон без використання додаткових з'єднувальних елементів. На даний момент виділяють два способи підключення: 

  • złącza spawane, 
  • spawy mechaniczne.

Charakterystyka pracy spawacza światłowodów

Spawanie światłowodów to praca bardzo precyzyjna i wymagająca, w której krok po kroku wykonuje się procedury łączenia materiałów. Zawód spawacza wymaga sprawności fizycznej oraz wytrzymałości, ponieważ często spawanie odbywa się w terenie, co wyklucza osoby z alergią czy astmą. Dodatkowym atutem w tej pracy jest dokładność oraz posiadanie dobrego wzroku.  

Як зварювати оптичні волокна? 

  • Jednym z najważniejszych aspektów związanych z pracą ze światłowodami jest układanie przewodów. Ma to duże znaczenie w tłumienności sygnałów, które mają być przez nie transmitowane. 
  • Musimy myśleć perspektywicznie, ponieważ nie może nam zabraknąć włókien i kabla. Zaleca się brać dłuższą długość kabla niż wynika to z obliczeń. Warto być przygotowanym na różne potencjalne przeszkody np. zmianę ścieżki prowadzenia kabla. Kable, które możemy kupić na rynku mają od 2 do 280 włókien. 
  • Każdy kabel ma dopuszczane promienie gięcia. Zaleca się stosowanie tacek na zakończeniach kabli. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia połączenia. 
  • Izolację ściągniemy stosując standardowe narzędzia – może to być nóż, obcinak lub stripper do powłok. Powinniśmy zwrócić uwagę na odsłonięte włókna, ponieważ jeżeli jest to kabel zewnętrzny, po odsunięciu powłoki, może się okazać, że wycieknie z niego żel, który jest ochroną przed wilgocią. Powinniśmy być ostrożni i nie ciągnąć za kabel, gdyż istnieje ryzyko, że w ten sposób możemy wyłamać powłokę. 
  • Przygotowując włókno powinniśmy być skupieni i precyzyjni. Na początek szykujemy włókno i ściągamy wszystkie powłoki większe od średnicy 125 um. Pomóc może nam w tym strikker. Następnie czyścimy włókna z zabrudzeń i resztek powłoki. Zazwyczaj stosuje się do tego alkohol izopropylowy. Pamiętajmy, żeby włókno najpierw wyczyścić, stosując chusteczki bezpyłowe. Jeżeli jesteśmy gotowi do cięcia, używamy obcinarki do włókien światłowodowych. 
  •  Gotowe włókna możemy łączyć za pomocą innych metod. Wykorzystywane narzędzia to najczęściej specjalne spawarki, które są najpewniejszymi metodami łączenia włókien światłowodowych. 
  • Ostatnim naszym zadaniem jako instalatora będzie przeprowadzenie pomiaru toru optycznego. Potrzebujemy do tego miernik o stałej mocy optycznej i światło, ponieważ od tych czynników zależeć będzie jakość wykonanego spawu. 
różne kable

Spawanie światłowodów odbywa się przy wykorzystaniu spawarki światłowodowej.  Dostępne na rynku modele różnią się od siebie jakością i funkcjonalnością. Spawanie światłowodów jest procesem zaawansowanym technologicznie, dlatego wymaga od nas użycia specjalistycznych spawarek, mierników mocy optycznej, obcinarek światłowodowych. 

Atuty pracy jako spawacz światłowodów 

Fachowcy w tej dziedzinie są bardzo potrzebni, co wpływa na wielkość ich wynagrodzenia. Najbardziej wyszukiwanymi grupą to spawacze TIG, którzy dostają najwyższe wynagrodzenia. Aby poszerzyć swoje kwalifikacje, warto wyspecjalizować się również w metodzie MIG/MAG.

Przebieg szkolenia i egzaminu

Aby zostać jednym ze spawaczy TIG, MIG czy MAG zapraszamy do wzięcia udziału w naszym szkoleniu. Przekażmy Ci niezbędną wiedzę, jakiej potrzebujesz w tym zawodzie, którą następnie wykorzystasz w praktyce, podczas ćwiczeń ze spawarką pod okiem naszego fachowca.  
Po skończonym kursie będziesz mógł podejść do egzaminu, którego pozytywne zdanie pozwoli na zdobycie kwalifikacji spawacza.  

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

spawanie światłowodów