Зварювання оптичних волокон

Jak zostać spawaczem światłowodów?
Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy, coraz częściej młodzi ludzie decydują się na wybór tej branży, która zapewnia duże perspektywy i wysokie zarobki. Nasza firma prowadzi kursy spawania kierowane do wszystkich osób zainteresowanych tym tematem. Kurs jest podzielony na teorię i praktykę, na którą kładziemy szczególny nacisk. Spawacz musi przejść specjalny egzamin państwowy sprawdzający jego kwalifikacje.

Metody spawania światłowodów
Зварювання оптичних волокон - це постійне з'єднання двох оптичних волокон без використання додаткових з'єднувальних елементів. На даний момент виділяють два способи підключення:
- złącza spawane,
- spawy mechaniczne.
Charakterystyka pracy spawacza światłowodów
Spawanie światłowodów to praca bardzo precyzyjna i wymagająca, w której krok po kroku wykonuje się procedury łączenia materiałów. Zawód spawacza wymaga sprawności fizycznej oraz wytrzymałości, ponieważ często spawanie odbywa się w terenie, co wyklucza osoby z alergią czy astmą. Dodatkowym atutem w tej pracy jest dokładność oraz posiadanie dobrego wzroku.
Як зварювати оптичні волокна?
- Jednym z najważniejszych aspektów związanych z pracą ze światłowodami jest układanie przewodów. Ma to duże znaczenie w tłumienności sygnałów, które mają być przez nie transmitowane.
- Musimy myśleć perspektywicznie, ponieważ nie może nam zabraknąć włókien i kabla. Zaleca się brać dłuższą długość kabla niż wynika to z obliczeń. Warto być przygotowanym na różne potencjalne przeszkody np. zmianę ścieżki prowadzenia kabla. Kable, które możemy kupić na rynku mają od 2 do 280 włókien.
- Każdy kabel ma dopuszczane promienie gięcia. Zaleca się stosowanie tacek na zakończeniach kabli. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia połączenia.
- Izolację ściągniemy stosując standardowe narzędzia – może to być nóż, obcinak lub stripper do powłok. Powinniśmy zwrócić uwagę na odsłonięte włókna, ponieważ jeżeli jest to kabel zewnętrzny, po odsunięciu powłoki, może się okazać, że wycieknie z niego żel, który jest ochroną przed wilgocią. Powinniśmy być ostrożni i nie ciągnąć za kabel, gdyż istnieje ryzyko, że w ten sposób możemy wyłamać powłokę.
- Przygotowując włókno powinniśmy być skupieni i precyzyjni. Na początek szykujemy włókno i ściągamy wszystkie powłoki większe od średnicy 125 um. Pomóc może nam w tym strikker. Następnie czyścimy włókna z zabrudzeń i resztek powłoki. Zazwyczaj stosuje się do tego alkohol izopropylowy. Pamiętajmy, żeby włókno najpierw wyczyścić, stosując chusteczki bezpyłowe. Jeżeli jesteśmy gotowi do cięcia, używamy obcinarki do włókien światłowodowych.
- Gotowe włókna możemy łączyć za pomocą innych metod. Wykorzystywane narzędzia to najczęściej specjalne spawarki, które są najpewniejszymi metodami łączenia włókien światłowodowych.
- Ostatnim naszym zadaniem jako instalatora będzie przeprowadzenie pomiaru toru optycznego. Potrzebujemy do tego miernik o stałej mocy optycznej i światło, ponieważ od tych czynników zależeć będzie jakość wykonanego spawu.

Spawanie światłowodów odbywa się przy wykorzystaniu spawarki światłowodowej. Dostępne na rynku modele różnią się od siebie jakością i funkcjonalnością. Spawanie światłowodów jest procesem zaawansowanym technologicznie, dlatego wymaga od nas użycia specjalistycznych spawarek, mierników mocy optycznej, obcinarek światłowodowych.
Atuty pracy jako spawacz światłowodów
Fachowcy w tej dziedzinie są bardzo potrzebni, co wpływa na wielkość ich wynagrodzenia. Najbardziej wyszukiwanymi grupą to spawacze TIG, którzy dostają najwyższe wynagrodzenia. Aby poszerzyć swoje kwalifikacje, warto wyspecjalizować się również w metodzie MIG/MAG.
Przebieg szkolenia i egzaminu
Aby zostać jednym ze spawaczy TIG, MIG czy MAG zapraszamy do wzięcia udziału w naszym szkoleniu. Przekażmy Ci niezbędną wiedzę, jakiej potrzebujesz w tym zawodzie, którą następnie wykorzystasz w praktyce, podczas ćwiczeń ze spawarką pod okiem naszego fachowca.
Po skończonym kursie będziesz mógł podejść do egzaminu, którego pozytywne zdanie pozwoli na zdobycie kwalifikacji spawacza.
W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
