Podstawowe rodzaje wózków widłowych.

W dzisiejszych czasach wózki widłowe wykorzystywane są w celu transportowania ładunków potrzebnych dla wszystkich głównych gałęzi przemysłu na świecie- od sklepów spożywczych po duże przedsiębiorstwa produkcyjne. Nikt nie bierze pod uwagę ręcznego przenoszenia większych towarów przez pracowników. Na rynku istnieją różne rodzaje wózków widłowych, z których firmy mogą skorzystać, aby jak najlepiej spożytkować swój cenny czas. Ich podział zależy od przeznaczenia, ciężaru oraz napędu. Każdy pełni zasadniczą funkcję, czyli przetransportowanie towaru z jednego miejsca do drugiego oraz na różne poziomy wysokości bez konieczności używania ludzkich rąk. Ma to ma na celu ograniczyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Należy pamiętać, że operator wózka widłowego musi posiadać odpowiednie uprawnienia, które pozwolą na ich użytkowanie zgodnie z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa.

Wyróżniamy następujące rodzaje wózków widłowych:

  • Podstawowe rodzaje wózków widłowych. ze względu na rodzaj napędu:
    • wózki z napędem elektrycznym ( z sieci, akumulatora)
    • wózki z napędem spalinowym (LPG, diesel)
    • wózki z napędem ręcznym
  • ze względu na sposób kierowania:
    • wózki prowadzone przez operatora
    • wózki podestowe kierowane z podestu znajdującego się na wózku
    • wózki zdalnie kierowane przez system automatyki
    • wózki z fotelem dla kierowcy kierowane z fotela znajdującego się na wózku.

Typy wózków widłowych

Wózki trójkołowe i czterokołowe, są najbardziej stabilnymi oraz wykorzystywane do  wykonywania szerokiego wachlarza prac na magazynie. Wybierając odpowiedni wózek należy uwzględnić jak często będzie on używany i jakie będzie spełniać funkcje w firmie, oraz do jakich czynności będzie wykorzystywany.

Wózki widłowe spalinowe jako paliwo najczęściej wykorzystują olej napędowy (diesel), ale na rynku można również znaleźć wózki zasilane gazem LPG. Urządzenia tego typu mogą być wykorzystywane tylko na otwartym terenie ze względu na znaczną emisję spalin do otoczenia. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba wykorzystania wózka spalinowego wewnątrz pomieszczenia należy wyposażyć go w odpowiednie filtry, aby ograniczyć emisję szkodliwych spalin. Wózki gazowe (LPG) są ekonomiczną opcją w porównaniu do wózków elektrycznych. Je Elektryczne wózki widłowe są nazywane wózkami akumulatorowymi. Idealnie nadają się do użytku w halach i magazynach, ze względu na spełnianie wszelkich norm bezpieczeństwa. Doskonale poradzą sobie w małych przestrzeniach, gdyż są wygodne, ładowne oraz zwrotne. Ich silnik jest wiele mniejszy niż w pozostałych rodzajach widłaków. Odpowiednia dbałość o baterię sprawi, że będzie nam służył przez wiele lat. Biorąc pod uwagę różnorodność wymaganych prac oraz ciężar przenoszonych towarów możemy wyróżnić różne rodzaje wózków ze względu na zastosowanie.

Wózki widłowe wysokiego składowania są to urządzenia elektryczne umożliwiające przemieszczanie się oraz obracanie i podnoszenie ładunku przez wysunięcie masztu dzięki czemu zostaje on przesunięty w kierunku środka ciężkości urządzenia. Wózki wysokiego składowania nazywane są często „reach truck” i zaliczają się do ogólnej kategorii wszystkich wózków widłowych podnośnikowych. Jedną z cech jest lokalizacja stanowiska operatora, które w tym przypadku ustawione jest bokiem. Wózki wysokiego składu mają niewielkie gabaryty, co ułatwia manewrowanie w wąskich przestrzeniach magazynowych. Posiadają mały promień skrętu dzięki konstrukcji jezdnej opartej na trzech kołach. Kąt skrętu to 90°. Główną cechą, którą wyróżnia reach truck jest wysokość masztu. W tych maszynach zastosowano maszty dwuczęściowe i trzyczęściowe, które posiadają ramę stałą oraz dwie ramy wysuwane.

Wózek jezdniowy podnośnikowy, nazywany potocznie wózkiem widłowym, jest kołowym pojazdem mechanicznym z napędem silnikowym, który przystosowany jest do przewozu materiałów o większej masie. Wykorzystywany jest w transporcie bliskim oraz na magazynach.

Wózki widłowe skrętne umożliwiają precyzyjne operowanie towarem, wielokierunkowe świetnie sprawdzą się w wąskich korytarzach, a także pomiędzy regałami w magazynie, natomiast boczne najczęściej wykorzystywane są do układania palet na regałach bez potrzeby obracania towaru na korytarzu.

Widłaki czołowe to najczęściej wybierany rodzaj wózków widłowych. Ich główną cechą jest umieszczenie masztu w przedniej części, aby zęby wideł były ustawione równolegle do osi urządzenia. Wózki czołowe są najbardziej uniwersalne. Używane do prac przeładunkowych, a także do obsługi magazynu. Często wykorzystywane jako urządzenia do przewożenia ładunków na hali, dostarczania surowców lub odwożenia palet towarów do magazynów i dystrybucji. Jedną z ich wad jest znaczna długość, która czasami może utrudnić manewrowanie.

Wózki widłowe boczne są urządzeniami z masztem ulokowanym w sposób, gdzie w odróżnieniu od czołowych, zęby wideł znajdują się w osi prostopadłej do kierunku jazdy. Podstawową zaletą są ich niewielkie rozmiary oraz możliwość manipulacji w małej przestrzeni. Nie sprawdzają się w pracach na zewnątrz.

Wózek jezdniowy podnośnikowy ze zmiennym wysięgiem nazywany też ładowarką teleskopową bądź Manitou, które pochodzi od nazwy najpopularniejszego producenta, jest wyspecjalizowanym urządzeniem transportu bliskiego. Używany do transportu ładunków w trudnych terenach (np. na budowach). Ładowarki teleskopowe to urządzenia dość drogie i skomplikowane. Głównym elementem jest ramię ze zmiennym wysięgiem umożliwiające sprawne przenoszenie ładunków o większej masie w pionie i poziomie oraz manewrowanie nimi w przestrzeni. Posiada napęd na 4 koła i terenowe ogumienie pneumatyczne. Najczęściej można je spotkać w większych gospodarstwach rolniczych, na placach budowy lub wszędzie, gdzie jest możliwość wykorzystania ich największych zalet.

Od czasów pierwszych wózków widłowych minęło sto lat, a ciągłe ulepszanie tych urządzeń skutkuje ich zastosowaniem w bardzo wielu miejscach, m.in. w hipermarketach i dużych hurtowniach budowlanych, w magazynach, na otwartych przestrzeniach, np. na placach budowy oraz w zakładach przemysłowych, w których na dzień dzisiejszy bardzo ciężko wyobrazić sobie pracę bez ich użycia. Mając na celu znaczące ułatwienie naszej pracy, oprócz zdobycia odpowiednich uprawnień, prawidłowej obsługi oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa należy pamiętać o ważnym dozorze UDT, a także o przeglądach konserwacyjnych. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami każdy użytkowany wózek widłowy musi zostać zgłoszony do UDT.