Układnica magazynowa – specyfika urządzenia
Co to jest układnica magazynowa?
Urządzenie, które automatycznie umieszcza i pobiera towar z regałów, palet, kontenerów czy pojemników. Dzięki mikroprocesorowi, który ma za zadanie odbierać i przetwarzać polecenia od specjalnego systemu WMS do zarządzania magazynem. Urządzenie działa samo, bez konieczności pomocy i nadzoru. Układnice są niezwykle popularnym rozwiązaniem w pracy magazynowej. Zwiększają wydajność pracy.
Zadaniem składnicy jest pobranie produktu, transport i odłożenie go na odpowiednią półkę regału w wyznaczonej lokalizacji i odwrotnie. Obie operacje wykonywane naprzemiennie to cykl kombinowany – odłożenie jednej palety i zabranie innej w ramach tego samego kursu.
Wózki widłowe przestały się sprawdzać jako urządzenia przeładowane, nieporęczne i potrzebujące kierowcy. Układnica magazynowa działa całkowicie sama, nie potrzebuje operatora.
Jak wygląda praca układnicy magazynowej?
Układnice zamontowane są na szynach i też po nich się poruszają. Mają specjalny system, który pomaga im obsługiwać ładunki i manipulować paletami na regałach. Istnieją trzy typy pracy, a dobór odpowiedniej z nich, zależy od potrzeb obiektu.
- Tryb automatyczny – najpopularniejszy tryb pracy układnicy, jest używany najczęściej. W tym trybie, rozmieszczanie i pobieranie towaru odbywa się autonomicznie, maszyna nie ma kierowcy, ponieważ ruchem steruje mechanizm PLC. Informacje o zadaniach są przesyłane dzięki specjalnemu systemowi kontroli magazynu.
- Tryb półautomatyczny – mechanizm PLC zastępuje komputer na jednym końcu korytarza, z którego operator może wysyłać polecania układnicy. Każdy ruch ma przypisane współrzędne, które trzeba wpisać do komputera
- Tryb ręczny – wykorzystywany jest najczęściej w przypadkach czynności konserwujących i naprawczych. W tym trybie, operator jest niezbędny – musi sterować urządzeniem z kabiny i używa do tego ręcznych mechanizmów.
Zalety i wady układnic magazynowych
Zalety:
- Optymalizacja przestrzeni – dzięki znacznemu zagęszczeniu magazynowania, zarówno pod względem powierzchni, jak i wysokości oraz dzięki możliwości zwężenia korytarzy.
- Wysoka dostępność ładunku – składnice mają łatwy i bezpośredni dostęp do wszystkich zgromadzonych ładunków. Przyjęcia i wydania palet odbywają się w ramach dwóch rodzajów cykli:
– pojedynczego (wyłącznie przyjęcie lub wydanie produktów),
– kombinowanego (jednoczesne przyjmowanie i wydawanie produktów).
- Stała inwentaryzacja – w obiekcie automatycznym, który jest obsługiwany przez składnicę; niezbędny jest system zarządzania magazynem do sprawowania precyzyjnej kontroli nad paletami. Dzięki inwentaryzacji ciągłej w każdym momencie znana jest lokalizacja wszystkich artykułów.
- Całkowite bezpieczeństwo ładunków – obsługa ładunków odbywa się automatycznie, bez ingerencji operatorów, dzięki temu dużo łatwiej można uniknąć wypadków i uszkodzeń towarów.
- Dostępność i wydajność – system może pracować całą dobę bez przerw. Dzięki temu to doskonałe rozwiązanie dla firm o wysokim natężeniu pracy i masowym charakterze kompletacji zamówień.
Wady:
- Początkowa inwestycja – taka automatyzacja magazynu wymaga większego wkładu na początek niż zwykły magazyn obsługiwany ręcznie. Mimo wszystko zapewnia szybki zwrot kosztów, a z upływem czasu koszty logistyczne maleją.
- Tylko jeden korytarz – dla maksymalnej wydajności na każdym korytarzu powinna pracować jedna układnica, co znacznie podnosi koszty.
- Zależność – zautomatyzowany magazyn musi zostać wyposażony w inne systemy, np. przenośniki – to właśnie z nich układnica pobiera ładunek i również na nie go odkłada.
Dlaczego warto zamontować układnicę magazynową?
Jeśli zależy nam na automatyzacji wszelkiego rodzaju obiektów logistycznych, mogą to być zwykłe
magazyny, ale nawet nowe centra logistyczne, to automatyzacja jest bardzo przydatna. Również, jeśli firma dąży do zwiększenia wydajności magazynów, poprawy poziomu usług i wzmocnienia bezpieczeństwa towaru i operatorów.
Automatyzację zaleca się w przypadku, gdy firma ma bardzo różnorodny towar o średniej lub wysokiej rotacji, a także w celu zwiększenia ilości przyjęć, wydań lub ich połączenia. Nie straszne są im również niskie temperatury, mogą pracować nieprzerwanie do –30 stopni.