Dlaczego suwnice są tak bardzo istotne?

Wykorzystanie suwnic w halach wiąże się ze zwiększeniem kosztów eksploatacyjnych i inwestycyjnych danego przedsiębiorstwa. Mimo to, jest to działanie finansowo uzasadnione i bardzo wygodne. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskujemy wiele możliwości użytkowania hali. Suwnice pozwalają w szybki sposób wykonać zadanie, polegające na przeniesieniu danego ładunku w inne miejsce. Zwiększają również bezpieczeństwo i dokładność wykonywania określonej operacji.  

suwnica kierowana przez operatora

Zanim zdecydujemy się na zakup suwnicy powinniśmy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Od stanu wyposażenia hali produkcyjnej będzie zależało to, czy praca będzie przebiegać sprawnie i bezproblemowo. Jest to szczególnie ważny aspekt w przypadku, gdy na produkcji używane są większe gabarytowo materiały. Odpowiednie wyposażenie hali może zdecydowanie ułatwić nam pracę, dlatego już na etapie montażu takich maszyn warto zadać sobie pytanie dotyczące tego, co będzie nam potrzebne. Podczas instalacji trzeba pamiętać o specjalnym wzmocnieniu, które zabezpieczy jej pracę. Dobre dopasowanie dźwignicy do miejsca i jej przeznaczenia pozwoli na jej efektywną pracę.  

Parametry techniczne 

W halach produkcyjnych najpopularniejszym rodzajem suwnic są suwnice pomostowe, które są montowane wewnątrz hali. Należy zwrócić uwagę na zasadnicze właściwości suwnic, tj. budowę i przeznaczenie. 

Budowa, czyli czy jest jednodźwigarowa czy dwudźwigarowa

Od tego, jaki rodzaj maszyny wybierzemy, będzie zależeć cena jaką będziemy musieli za nią zapłacić, jak będzie wykonana konstrukcja hali oraz jakie koszty poniesiemy z związku z budową danego budynku. 

suwnica pomostowa 

Przeznaczenie 

Jest to zasadniczy parametr, dzięki któremu możemy poznać elementy, które będą oddziaływały na dane urządzenie. Dostosujemy wtedy działania, żeby zabezpieczyć maszynę, by przez długi czas była sprawna. To, jaką konstrukcję suwnicy wybierzemy, jakiego użyjemy osprzętu, jak zadbamy o szczelność urządzenia albo jak zabezpieczymy przed korozją, zależy od tego, do czego zamierzamy używać maszyny. Jeżeli chodzi o konstrukcję, to możemy wymienić dwa rodzaje suwnic, które najczęściej są wykorzystywane w halach produkcyjnych: 

  • suwnice pomostowe, 
  • suwnice podwieszane. 

Takie dźwignice stosowane są zazwyczaj w niskich halach, gdzie nie można zastosować innych suwnic, ze względu na ich dużą konstrukcję. Ich zastosowanie umożliwia pełne wykorzystanie pomieszczenia. 

Suwnice pomostowe 

To maszyny, które służą do transportu ciężkich przedmiotów. Dzięki nim możemy podnieść, a następnie opuścić przedmiot w wybranym miejscu. Nazywane są suwnicami natorowymi, z tego względu, że leżą na szynach. Ich torowisko znajduje się nad obszarem, na którym przeprowadzane są prace i umiejscowione na odpowiedniej wysokości. Gdy dźwignica ma być używana tylko wewnątrz budynku, to tory suwnicy umieszczane są na komponentach nośnych hali. Zbudowane są także z tzw. kratownicowego pomostu, za pomocą którego cięgnik przemieszcza ładunki.  

Zastosowanie suwnic pomostowych

Taki rodzaj suwnic ma zastosowanie w podnoszeniu największych gabarytowo materiałów. Ważną informacją jest to, że mogą podnieść towary ważące nawet kilkaset ton. Najczęściej wykorzystuje do tego walcowate profile stalowe. Są wygodne i często stosowane w halach produkcyjnych, ponieważ zajmują niewiele miejsca. Zajmują się przemieszczaniem materiałów po torach jezdnych, które w tym przypadku stanowią belki podsuwnicowe. Mogą być obsługiwane z ziemi lub z kabiny, a najnowszymi modelami można sterować bezprzewodowo. 

Suwnice podwieszane 

To dźwignice, które są wysoko zautomatyzowane i uniwersalne w swym zastosowaniu. Zbudowane są z lekkiej konstrukcji, dlatego często używane są w niskich halach, gdzie nie ma tyle miejsca, by zastosować inny rodzaj suwnic. Stanowią doskonałe rozwiązanie w transporcie różnych ładunków w halach produkcyjnych i magazynach. Pozwalają na bezpieczne i szybkie skoordynowanie transportowania ładunków o różnej masie. Umożliwiają prace na bardzo dużych powierzchniach roboczych. Wysokość udźwigu nowoczesnych suwnic wynosi nawet 40 metrów. 

eksploatacja suwnicy podwieszanej

Korzystając z suwnic podwieszanych, torowisko przytwierdzane jest do dachu, za pomocą sztywnych profili zamkniętych, które są podwieszone do sufitu budynku. Częstym elementem takich konstrukcji są:

  • elektryczne wciągniki łańcuchowe,
  • mechanizmy o dwóch biegunach,
  • wciągniki liniowe o niskiej zabudowie,
  • układy do sterowania przy użyciu radia. 

Suwnice o takiej konstrukcji nie zamawia się z katalogu, zawsze produkowane są od początku według potrzeb klienta. Zwraca się uwagę na warunki branżowe i techniczne danej hali, uwzględniając koncepcje zamawiającego. 

Wybierając suwnice, należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Mogą się od siebie różnić: 

  • szybkością jazdy suwnicy, 
  • udźwigiem, 
  • wysokością podnoszenia wciągnika, 
  • rozpiętością, 
  • szybkością jazdy wciągnika, 
  • natężeniem pracy suwnicy, czyli parametrem GNP. 

Zalety korzystania z suwnic 

Używanie dźwignic w halach produkcyjnych niesie ze sobą szereg korzyści. Oto główne z nich: 

  • większe bezpieczeństwo pracy, 
  • szybkie i sprawne transportowanie ładunków, 
  • brak konieczności angażowania pracownika, 
  • możemy w łatwy sposób przemieszczać ciężkie i problematyczne pod względem rozmiaru towary, 
  • w dłuższej perspektywie czasowej jest to dobra inwestycja finansowa, 
  • nie zajmuje dużej powierzchni. 

Pytania i odpowiedzi

Jakie suwnice używane są w halach produkcyjnych?

Ze względu na stosunkowo niewielki rozmiar, do pracy w fabrykach używa się suwnic pomostowych i podwieszanych. 

Czy warto zaopatrzyć się w suwnicę?

Jeżeli w swojej fabryce musisz przemieszczać ładunki, to wykorzystanie do tego dźwignicy poprawi zdecydowanie efektywność pracy.