Pojęcie światłowodu w pigułce

Pojęcie światłowodu w pigułce

Technologia światłowodu szybko zdobyła popularność i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród branży technologicznej w Polsce. Można zapytać czym tak właściwie jest światłowód? To przezroczysty przewód wykonany z włókna szklanego, służący do przepływu informacji wykorzystując do tego laser lub diodę LED, co przekłada się na przeogromną prędkość przekazu. Technologia ta znajduje swoje zastosowanie w telekomunikacji, telewizji kablowej czy nawet medycynie. Internet światłowodowy jest aktualnie najbardziej pożądanym łączem, nieporównywalnym do Internetu na zwykłym kablu. Oczywiste jest to, iż w momencie dominacji danej technologii rośnie popyt na usługi wykonywane w jej zakresie takie jak budowa sieci światłowodowych czy ich spawanie.

 

Czym jest spawanie światłowodów?

Spawanie światłowodów to nic innego ja ich łączenie. Proces te wymaga niezwykłej precyzji i dużego doświadczenia. Przed rozpoczęciem samego spawania należy wykonać podstawowe czynności. Pierwsza z nich to przygotowanie potrzebnej długości światłowodu.  Kolejnym krokiem jest naszykowanie mufy lub przełącznicy, w którą wprowadzamy światłowód. Gdy mamy zmierzone i oczyszczone włókna światłowodowe, należy nałożyć osłonkę, przeciąć włókna, a następnie wprowadzić je do spawarki kończąc proces przygotowawczy. Wykonanie tego procesu umożliwia stworzenie spawu.

Wyróżniamy dwie podstawowe techniki spawania światłowodów:

  • Spawanie mechaniczne

Wykonanie tej metody odbywa się bez użycia spawarki. Całkowity proces wymaga od spawacza zaopatrzenia się jedynie w narzędzia takie jak: gilotynę służącą do przecięcia, nożyce do kabli, stripper pozwalający ściągnąć powłokę z włókien oraz bezpyłowe chusteczki. Warto również zdecydować się na zakup wizualnego lokalizatora uszkodzeń, który pozwala uzyskać precyzyjniejsze parametry spawu, jednak nie jest to przyrząd konieczny. Od razu widać, że jest to dość tani rodzaj spawania, jednak ma on swoje wady, które są dość istotne. Bowiem spaw wykonany bez użycia spawarki charakteryzuje się zdecydowanie niższą jakością wykonania, po dłuższym użytkowaniu może utracić parametry co spowoduje zatrzymanie jego pracy. Oznacza to w praktyce, że metoda ta daje krótkotrwałe efekty.

  • Spawanie termiczne

Do wykorzystania tej metody niezbędne jest posiadanie odpowiedniej spawarki. Za jej pomocą zostaje wytworzony tak zwany łuk elektryczny. Dzieje się to po przez nadtapianie światłowodów, co przyczynia się do ich połączenia. Metoda ta jest bardzo precyzyjna i pozwala uzyskać zadowalający efekt połączenia. Do stosowania jej może jednak zniechęcać dość wysoka cena profesjonalnej spawarki sięgająca nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co prawda można zaopatrzyć się w sprzęt niższej klasy, ale powiedzmy sobie szczerze oczywiste jest to, że będzie on gorszej jakości i pozwoli nam na wykonanie jedynie prostych instalacji. Te bardziej zaawansowane wymagać będą użycia lepszego sprzętu. Jednak warto zwrócić uwagę, iż metoda ta charakteryzuje się znacznie szybszym czasem pracy oraz lepszymi parametrami niż w przypadku stosowania metody mechanicznej o której mowa powyżej.

 

Jaką spawarkę wybrać? Ich rodzaje i konserwacja

Czym jest spawanie światłowodów?

Obecnie mamy dostęp do dużej ilości spawarek światłowodowych. Mogą one różnić się pod wieloma względami zaczynając od parametrów, a kończąc na cenie. Wybór odpowiedniego sprzętu może okazać się wcale nie taki prosty jak nam się wydaje. Każdy spawacz może poszukiwać modelu o zupełnie innych parametrach, zatem należy dokładnie sprecyzować to do czego dana spawarka będzie nam służyć.

 

Spawarki światłowodowe można rozgrupować na podstawie rodzaju centrowania. Wyróżniamy zatem:

  • Spawarki centrujące do płaszcza włókna – jest to najtańszy rodzaj spawarki, jednak wymaga ona użycia włókien cechujących się odpowiednią jakością. Użycie tego rodzaju sprzętu niesie ze sobą ryzyko zwiększenia tłumienia spawu, a także możliwość nieudanego wykonania całego procesu.

 

  • Spawarki centrujące aktywnie – ten rodzaj sprzętu pozwala uzyskać zdecydowanie mniejsze tłumienie spawu, również w momencie użycia zupełnie innych typów włókien.

 

  • Spawarki centrujące do rdzenia geometrycznego – tutaj mamy już styczność z o wiele bardziej precyzyjnym wykonaniem niż w przypadku spawarek opisanych wyżej. Precyzja i jakość wynikają z opcji jaką posiada to urządzenie, a mianowicie ma ona możliwość rozpoznawania rodzaju włókien w sposób automatyczny. Włókna zostają ułożone idealnie do rdzenia rzeczywistego. Jest to możliwe dzięki większej ilości wbudowanych silników.

 

Oczywiste jest to, iż wydając niemałą sumę na zakup spawarki chcemy, aby posłużyła nam jak najdłużej. Zatem mając już odpowiedni sprzęt nie możemy również zapominać o jego późniejszej konserwacji. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę są elektrody. Zalecane jest czyszczenie ich średnio co 1000 spawów, a wymiana powinna następować co około 5000 tysięcy.  Istotne jest również, aby pilnować unikania nadmiernego dokręcenia elektrod w czasie montażu. Elementem wymagającym stałego czyszczenia są również soczewki (i ich obszar) oraz v-rowki. Te ostatnie najlepiej wyczyścić alkoholem. Natomiast uchwyt na włókno wystarczy wyczyścić pędzlem.

Brak odpowiedniej konserwacji urządzania skutkuje ryzykiem wykonania błędnego spawu czy awarii urządzenia.

 

Cena spawania światłowodów

Spawanie światłowodów nie należy do usług najtańszych. Jak wiadomo wykonywanie tego zawodu wymaga dużego wkładu finansowego po stronie instalatorów (spawaczy). Oprócz kapitału włożonego przez pracownika ważne są jego niezastąpione umiejętności. Doświadczenie montera i precyzja w wykonaniu mogą zdecydowanie podnieść cenę.  Na koszt usługi składa się również ilość włókien do spawania.