rigger hakowy przy dźwigu”

Zacznijmy od wyjaśnienia kim jest Rigger. Słowo rigger sięga czasów, gdy ludzie odpowiedzialni za utrzymanie i ustawianie żagli znani byli jako riggerzy (nazwa pochodzi od takielunku służącego do kontrolowania i podtrzymywania żagli). Żeglarze mieli wile specjalnych umiejętności, które zostały później także wykorzystane na lądzie.

Obecnie rigger Jest to osoba, która w zależności od branży, gdzie pracuje, może wykonywać wiele różnych rzeczy. Stanowisko rigger znajdziemy w wielu sektorach:

  • Sektor wojskowy

W tym sektorze rigger spadochronowy pakuje spadochrony i ma nad nimi kontrole. Taka osoba ma obowiązek przejść intensywne szkolenie i musi uważnie patrzeć na wszystkie szczegóły (wszystkie zagrożenia muszą zostać rozpoznane za nim taki spadochron zostanie rozdany i użyty). Także wojsko we wszystkich działach wojskowych wykorzystuje riggerów (także do instalacji).

  • Sektor rozrywkowy

W sektorze rozrywkowym używa się się różnych ciężkich urządzeń. Rigger zajmuje się instalacja oraz ruchami podczas przenoszenia elementów oraz aktorów na scenie. Riggerzy mogą być częścią tej ekipy.

  • Sektor przemysłowy

W sektorze przemysłowym jest to osoba, do której zadań należy przenoszenie ciężkich ładunków oraz rozmieszczenie ciężkich maszyn. Są to np. suwnice czy żurawie. Pracownik zwany riggerem pracuje na budowach i instaluje ciężki i specjalistyczny sprzęt. Poza placami budowy – maszyny do rezonansu magnetycznego etc… Wymagana jest tutaj duża sprawność fizyczna oraz wysoki poziom zdolności do współpracy.

Rigger więc to osoba, która przygotowuje i konfiguruje sprzęt do użycia, przeprowadza kontrole bezpieczeństwa i upewnia się, że wszystko jest tam, gdzie powinno być.

Hakowy

rigger przy spadochronachHakowy (inaczej sygnalista bądź ciężarowy) to osoba, która kieruje pracami transportowymi i wykorzystuje do tego na przykład dźwignice. Zawiesza on ładunek na haku dźwigu, żurawia, suwnicy itp. Dla pracownika nie potrzeba dodatkowych kwalifikacji, które są wymagane przy obsłudze żurawi czy suwnic. jednak ze względu na to jakie wykonuje on czynności i bezpieczeństwo swoje oraz innych pracowników powinien mieć takie uprawnienia. Na budowie do zadań hakowego należy również współpraca oraz porozumiewanie się z dźwigowym (obsługującym np. suwnice lub dźwig)

Hakowy musi posiadać wiedze i umiejętności na temat prawidłowego przemieszczania oraz zawieszania ładunków, czy prawidłowego użycia zawiesi. Hakowy ma obowiązek za to mieć ukończone 18 lat, przejść szkolenie BHP i przejść instruktarz stanowiskowy.

UDT (Urząd Dozoru Technicznego) – CRT oferuje dobrowolny certyfikat dla pracowników wykonujących zadania sygnalisty – hakowego. Certyfikat ten jest dla osób wykonujących następujące obowiązki:

  • Użycie należytej maszyny dźwigowej i wyposażenia
  • Emitowanie sygnału do operatora dźwignicy
  • Odczepianie oraz zawieszanie ładunku
  • Inicjacja zamierzonego ruchu ładunku oraz dźwignicy

Rigger Hakowy

Rigger hakowy jest to osoba, do której zadań należy na przykład kontrola nad skomplikowanymi ładunkami za pomocą ręcznego sprzętu podnoszącego, sekundowanie dźwigiem, bezpieczna instalacja czy też przeprowadzanie niewielkich prac konserwacyjnych. Osoba, która ma ukończone 18 lat i przejdzie kurs na to stanowisko (często w formie praktycznej jak i teoretycznej) może zdobyć certyfikat, który honorowany jest na terenie całej Unii Europejskiej.