Kim jest rigger?

Słowo rigger sięga czasów, gdy ludzie odpowiedzialni za utrzymanie i ustawianie żagli znani byli jako riggerzy (nazwa pochodzi od takielunku służącego do kontrolowania i podtrzymywania żagli). Żeglarze mieli wiele specjalnych umiejętności, które zostały później także wykorzystane na lądzie.  

Obecnie rigger Jest to osoba, która w zależności od branży, gdzie pracuje, może wykonywać wiele różnych rzeczy. Stanowisko rigger znajdziemy w wielu sektorach: 

rigger przy spadochronach

Sektor wojskowy 

W tym sektorze rigger spadochronowy pakuje spadochrony i ma nad nimi kontrole. Taka osoba ma obowiązek przejść intensywne szkolenie i musi uważnie patrzeć na wszystkie szczegóły (zagrożenia muszą zostać rozpoznane zanim taki spadochron zostanie rozdany i użyty). Także wojsko we wszystkich działach wojskowych wykorzystuje riggerów (także do instalacji).  

Sektor rozrywkowy 

W sektorze rozrywkowym używa się się różnych ciężkich urządzeń. Rigger zajmuje się instalacją oraz ruchami podczas przenoszenia elementów oraz aktorów na scenie. Riggerzy mogą być częścią tej ekipy.  

Sektor przemysłowy 

W sektorze przemysłowym jest to osoba, której zadaniem są: przenoszenie ciężkich ładunków oraz rozmieszczenie ciężkich maszyn, np. suwnic czy żurawi. Pracownik zwany riggerem pracuje na budowach i instaluje ciężki i specjalistyczny sprzęt. Poza placami budowy – maszyny do rezonansu magnetycznego i inne. Wymagana jest tutaj duża sprawność fizyczna oraz wysoki poziom zdolności do współpracy.  

Rigger zatem to osoba, która przygotowuje i konfiguruje sprzęt do użycia, przeprowadza kontrole bezpieczeństwa i upewnia się, że wszystko jest tam, gdzie powinno być.  

Hakowy 

rigger hakowy przy dźwigu

Hakowy (inaczej sygnalista bądź ciężarowy) to osoba, która kieruje pracami transportowymi i wykorzystuje do tego na przykład dźwignice. Zawiesza on ładunek na haku dźwigu, żurawia, suwnicy, itp. Dla pracownika nie potrzeba dodatkowych kwalifikacji, które są wymagane przy obsłudze żurawi czy suwnic. Jednak ze względu na to, jakie wykonuje on czynności i bezpieczeństwo swoje oraz innych pracowników, powinien mieć takie uprawnienia. Na budowie do zadań hakowego należy również współpraca oraz porozumiewanie się z dźwigowym. 

Hakowy musi posiadać wiedzę i umiejętności na temat prawidłowego przemieszczania oraz zawieszania ładunków, czy prawidłowego użycia zawiesi. Hakowy ma obowiązek mieć ukończone 18 lat, zakończone szkolenie BHP i instruktaż stanowiskowy.  

UDT (Urząd Dozoru Technicznego) – CRT oferuje dobrowolny certyfikat dla pracowników wykonujących zadania sygnalisty – hakowego. Certyfikat ten jest dla osób wykonujących następujące obowiązki: 

  • Użycie należytej maszyny dźwigowej i wyposażenia; 
  • Emitowanie sygnału do operatora dźwignicy; 
  • Odczepianie oraz zawieszanie ładunku; 
  • Inicjacja zamierzonego ruchu ładunku oraz dźwignicy. 

Rigger Hakowy 

Rigger hakowy jest to osoba, do której zadań należy na przykład: kontrola nad skomplikowanymi ładunkami za pomocą ręcznego sprzętu podnoszącego, sekundowanie dźwigiem, bezpieczna instalacja czy też przeprowadzanie niewielkich prac konserwacyjnych. Osoba, która ma ukończone 18 lat i przejdzie kurs na to stanowisko (często w formie praktycznej i teoretycznej) może zdobyć certyfikat, który honorowany jest na terenie całej Unii Europejskiej.