Czym jest podnośnik koszowy typu Spider? 

podnośnik koszowy Spider

Podnośnik koszowy typu Spider zalicza się do urządzeń samobieżnych, których operowanie odbywa się za pomocą drogi radiowej tj. bezprzewodowo. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby zmieścić się bez problemu do takich pomieszczeń jak: hale sportowe, kościoły, hale magazynowe i inne im podobne. Ułatwia to prace na wysokościach w zamkniętych pomieszczeniach i nie trzeba szukać sposobów na dostanie się do środka. Dzięki specjalnym stabilizatorom, przypominającym nogi pająka, maszyna posiada dodatkowe zabezpieczenie przed trudnymi warunkami pracy. Nawet podczas deszczowej pogody nie będzie problemu z należytym utrzymaniem jej w nieruchomej pozycji, dzięki wyżej wspomnianym elementom zabezpieczającym i stabilizującym urządzenie. Dodatkowym plusem tego rodzaju podnośnika są jego białe gąsienice. Specjalnie dopasowana barwa eliminuje nieprzyjemne, ciemne ślady związane z użytkowaniem urządzenia. 

Budowa podnośnika koszowego typu Spider z serii 33.15

Podnośnik koszowy typu Spider z serii 33.15 posiada wysięgnik mający całkowitą wysokość roboczą wynoszącą 32,40 metrów (mierzona łącznie z koszem, bez niego wynosi 30,40 metrów). Natomiast maksymalny wysięg równy jest 15.60 metrom. Dzięki płynnym ruchom wysięgnika, daje użytkownikowi poczucie stabilności, jak również należyte bezpieczeństwo ze strony maszyny. Jest łatwy w obsłudze i pozwala na swobodne ustawienie wysięgnika z koszem w taki sposób, aby zoptymalizować odległość od elementu, na jakim prowadzone są prace na wysokościach. Ciekawostką jest możliwość pracy na 6 metrach poniżej gruntu przydatna podczas prac na niższych pułapach. Pracownicy, których maksymalnie w koszu może być dwóch, mają ułatwione dojście do miejsca pracy poniżej określonego poziomu. Nie muszą martwić się o sposoby zejścia na dół. Wystarczy do tego odpowiednie ustawienie ramienia wysięgnika z koszem. Ten jest bardzo łatwy do wyjęcia. 

operator maszyny w kasku ochronnym

Całkowity obrót głowicy z podnośnikiem wynosi 400°. Wytrzymałość kosza jest dostosowana do udźwigu 230 kilogramów, a długość podwójnego podnośnika teleskopowego wraz z elementem koszowym wynosi 17 metrów. W tym miejscu należy podkreślić, że jest to całkowita miara podnośnika. W trybie spoczynku, złożony mierzy prawie 2 metry. 

Podnośnik koszowy typu pająk posiada dwa silniki diesel Kubota D902, a także silnik elektryczny 380 V AC co oznacza, że może funkcjonować wedle uznania, albo na jednym albo na drugim. Nie osiąga zawrotnych prędkości, ale 2.00 km/h są wystarczające do wszelakich prac z jego udziałem. Bezprzewodowy pilot pozwala na zdalne określenie prędkości jazdy i jej trybu dzięki specjalnym ustawieniom tryb wolny/tryb szybki. Warto zaznaczyć, że posiada on również specjalistyczny przycisk automatycznego odzyskiwania. W razie problemów, awarii z urządzeniem można łatwo zresetować maszynę i odzyskać utracone ustawienia. Dlatego dołączona została do tej funkcji stabilizacja oraz autodiagnostyka. Twórcy takiego rozwiązania zawsze dodają dodatkowo kabel, aby łatwiej było monitorować czy naprawić system w razie innych problemów wynikających z użytkowania czy typowych systemowych błędów, jeśli zaistnieją. Dodatkowo można hydraulicznie poszerzyć rozmiar gąsienic, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Jakie zalety ma podnośnik koszowy typu Spider?

  • Zdalna diagnostyka daje spory wachlarz możliwości, jak i korzyści przekazywanych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, użytkownik urządzenia może podejmować decyzje od ręki, mając wszystkie informacje przekazywane na bieżąco. 
  • Zainstalowany GPS pomaga bez problemu zlokalizować urządzenie. 
  • Całe urządzenie waży jedyne 6500 kg i dzięki kompaktowemu rozmiarowi zmieści się w wąskich przejściach drzwiowych, a także jest łatwy do przetransportowania na przyczepie specjalnie przystosowanego samochodu. 
  • Podnośnik typu Spider można wykorzystać do prac zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz niektórych budynków, więc to takie urządzenie, którym można ułatwić sobie pracę. 

Czy warto zakupić podnośnik koszowy typu Spider? 

podnośnik koszowy Spider na placu budowy

Patrząc na powyższą specyfikację urządzenia, jak najbardziej warto rozważyć zakup tudzież najem takiego podnośnika, jeśli prace budowalne czy naprawcze tego wymagają. Podnośnik koszowy typu pająk ma sporo zalet, jak chociażby kompaktowość czy podwójny silnik, co pozwala na jego łatwiejsze użytkowanie. Przetransportowanie go również nie będzie problemem. Warto jednak, uprzednio sprawdzić dokładnie jaki model podnośnika koszowego typu Spider będzie nam potrzebny. Jakby nie patrzeć, mogą się od siebie znacznie różnić. Od wielkości po długość wysięgnika. 

Zatem, jeśli udało Ci się wybrać ten odpowiedni, nie pozostaje nic innego jak udać się na miejsce pracy i zacząć działać. 

Pytania i odpowiedzi

Czym jest podnośnik koszowy typu Spider?

Podnośnik koszowy typu Spider zalicza się do urządzeń samobieżnych, maszyn których operowanie i kierowanie odbywa się za pomocą drogi radiowej tj. bezprzewodowo.

Jaki wysięgnik koszowy jest najlepszy do pracy w pomieszczeniach i nie tylko, jeśli zależy nam na kompaktowym urządzeniu?

Do tego typu prac najlepsze są podnośniki koszowe typu Spider. Można jednak korzystać z innych rozwiązań.

Czy zdalne sterowanie wysięgnikiem koszowym jest dużym ułatwieniem podczas wykonywania prac budowalnych i nie tylko?

Podnośnik koszowy typu Spider zdecydowanie ułatwia pracę podczas wykonywania niezbędnych czynności, do jakich został wyznaczony. Tam, gdzie człowiek nie może, wysięgnik pośle.

Czy podnośniki koszowe to bezpieczne rozwiązanie?

Tak. Kosze zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jego użytkownicy byli bezpieczni i należycie zabezpieczani podczas prac na wysokościach.