Czym jest ładowarka teleskopowa? 

Ładowarka teleskopowa to urządzenie transportu bliskiego, inaczej wózek podnośnikowy, posiadający zamontowany wymienny wysięg. Funkcjonalność tej maszyny polega na tym, że możemy wymienić osprzęt i całkowicie zmienić sposób i przeznaczenie jej eksploatacji. Dzięki uniwersalności swoje zastosowanie znajduje w wielu branżach i to nie tylko budowlanych. Głównie tego typu urządzenie stosowane jest do podnoszenia i przenoszenia ładunków bądź ludzi. 

ładowarka teleskopowa w kopalni

Rodzaje ładowarek teleskopowych 

Wyróżniamy dwa rodzaje ładowarek teleskopowych: 

 • ładowarki czołowe – posiadające wysięgnik po prawej stronie, a także nieruchomą kabinę operatora, co uniemożliwia ruch w poziomie. Urządzenie charakteryzuje się dużym udźwigiem nawet powyżej 20 ton, 
 • ładowarki obrotowe – cechuje je głowica obrotowa, umożliwiająca obrót kabiny operatora nawet o 360° oraz możliwy jest ruch w poziomie. Główna zaletą tego urządzenia jest duża wysokość podnoszenia, nawet do 30 metrów. 

Osprzęt do ładowarek teleskopowych 

Istnieje wiele rodzajów dodatkowego osprzętu, który możemy dokupić do naszej ładowarki teleskopowej. Dzięki temu narzędziu możemy zmienić funkcjonalność naszej maszyny. 

Najpopularniejszy osprzęt do ładowarek teleskopowych: 

 • widły, 
 • pługi, 
 • łyżki, 
 • kosiarki, 
 • chwytaki, 
 • platformy robocze. 

Atuty ładowarek teleskopowych

Do zalet ładowarek teleskopowych zaliczamy: 

 • wielofunkcyjność, 
 • szeroki wybór wymiennego osprzętu, 
 • wysoka wydajność – posiadają one udźwig nawet do 20 ton, 
 • uniwersalność. 

Ładowarki teleskopowe mają szeroką gamę zastosowań w przeróżnych dziedzinach. Ich głównym atutem jest funkcjonalność, z łatwością możemy przekształcić maszynę w inne urządzenie.  

W jakich dziedzinach wykorzystuje się ładowarki teleskopowe? 

maszyna podczas prac rolniczych

Głównie maszyny te były kiedyś wykorzystywane w budownictwie, uprawie oraz hodowli. Dzięki rozwoju technologii, znacznie poszerzyły one jednak zakres swoich usług i są wykorzystywane w prawie każdej dziedzinie pracy.  

Budownictwo 

Najczęściej ładowarki teleskopowe są wykorzystywane w pracach budowlanych. Posiadają one niewiarygodnie duży udźwig, co pomaga w transporcie ciężkich materiałów budowlanych. Urządzenia nie mają najmniejszego problemu z pracą na nierównym i krzywym terenie, co często się zdarza na placu budowy. Z łatwością przyśpieszą prace budowlane czy dekarskie.  

Lotnictwo 

Wózki jezdniowe często wykorzystywane są do prac w portach lotniczych. Wykorzystywane są m.in. do holowania samolotów i czyszczenia pasów startowych. Także znacznie ułatwiają prace mechanikom samolotowych, kiedy potrzebują podniesienia na określoną wysokość.   

Prace w kopalni 

Swoje zastosowanie ładowarki teleskopowe, znajdują także w kopalniach podziemnych, jak i odkrywkowych. Dzięki umiejętności pracy na nierównym terenie, maszyna ułatwia transport ładunków i urządzeń górniczych. 

Pytania i odpowiedzi

Jaki jest udźwig nominalny ładowarki teleskopowej?

Ładowarka może udźwignąć nawet powyżej 20 ton. 

W jakich dziedzinach jest wykorzystywana ładowarka teleskopowa?

Swoje zastosowanie ładowarka teleskopowa znajduje m.in. w budownictwie i lotnictwie.