Kim jest rigger?

Słowo rigger sięga czasów, gdy ludzie odpowiedzialni za utrzymanie i ustawianie żagli znani byli jako riggerzy (nazwa pochodzi od takielunku służącego do kontrolowania i podtrzymywania żagli). Żeglarze mieli wiele specjalnych umiejętności, które zostały później także wykorzystane na lądzie.  

De nos jours, un gréeur est une personne qui, selon l'industrie où elle travaille, peut faire beaucoup de choses différentes. Le poste de gréeur peut être trouvé dans de nombreux secteurs : 

plieur aux parachutes

Secteur militaire 

W tym sektorze rigger spadochronowy pakuje spadochrony i ma nad nimi kontrole. Taka osoba ma obowiązek przejść intensywne szkolenie i musi uważnie patrzeć na wszystkie szczegóły (zagrożenia muszą zostać rozpoznane zanim taki spadochron zostanie rozdany i użyty). Także wojsko we wszystkich działach wojskowych wykorzystuje riggerów (także do instalacji).  

Secteur du divertissement 

W sektorze rozrywkowym używa się się różnych ciężkich urządzeń. Rigger zajmuje się instalacją oraz ruchami podczas przenoszenia elementów oraz aktorów na scenie. Riggerzy mogą być częścią tej ekipy.  

Secteur industriel 

W sektorze przemysłowym jest to osoba, której zadaniem są: przenoszenie ciężkich ładunków oraz rozmieszczenie ciężkich maszyn, np. suwnic czy żurawi. Pracownik zwany riggerem pracuje na budowach i instaluje ciężki i specjalistyczny sprzęt. Poza placami budowy – maszyny do rezonansu magnetycznego i inne. Wymagana jest tutaj duża sprawność fizyczna oraz wysoki poziom zdolności do współpracy.  

Rigger zatem to osoba, która przygotowuje i konfiguruje sprzęt do użycia, przeprowadza kontrole bezpieczeństwa i upewnia się, że wszystko jest tam, gdzie powinno być.  

Crochet 

rigger hakowy przy dźwigu

Hakowy (inaczej sygnalista bądź ciężarowy) to osoba, która kieruje pracami transportowymi i wykorzystuje do tego na przykład dźwignice. Zawiesza on ładunek na haku dźwigu, żurawia, suwnicy, itp. Dla pracownika nie potrzeba dodatkowych kwalifikacji, które są wymagane przy obsłudze żurawi czy suwnic. Jednak ze względu na to, jakie wykonuje on czynności i bezpieczeństwo swoje oraz innych pracowników, powinien mieć takie uprawnienia. Na budowie do zadań hakowego należy również współpraca oraz porozumiewanie się z dźwigowym. 

Hakowy musi posiadać wiedzę i umiejętności na temat prawidłowego przemieszczania oraz zawieszania ładunków, czy prawidłowego użycia zawiesi. Hakowy ma obowiązek mieć ukończone 18 lat, zakończone formation en santé et sécurité i instruktaż stanowiskowy.  

UDT (Office de Contrôle Technique) - CRT propose un certificat volontaire pour les employés exerçant les fonctions de signaleur - accrocheur. Ce certificat s'adresse aux personnes qui exercent les fonctions suivantes : 

  • Użycie należytej maszyny dźwigowej i wyposażenia; 
  • Emitowanie sygnału do operatora dźwignicy; 
  • Odczepianie oraz zawieszanie ładunku; 
  • Inicjacja zamierzonego ruchu ładunku oraz dźwignicy. 

Crocheteur 

Rigger hakowy jest to osoba, do której zadań należy na przykład: kontrola nad skomplikowanymi ładunkami za pomocą ręcznego sprzętu podnoszącego, sekundowanie dźwigiem, bezpieczna instalacja czy też przeprowadzanie niewielkich prac konserwacyjnych. Osoba, która ma ukończone 18 lat i przejdzie kurs na to stanowisko (często w formie praktycznej i teoretycznej) może zdobyć certyfikat, który honorowany jest na terenie całej Unii Europejskiej.